Lacrosse > Přidělení boxlakrosového ME je potvrzení dominantní role v pořádání velkých turnajů

Přidělení boxlakrosového ME je potvrzení dominantní role v pořádání velkých turnajů

3.5.2024

Praha se v dalších letech bude pyšnit organizací několika významných lakrosových akcí. Po oznámení, že se v Radotíně bude hrát po tři roky Turnaj mistrů a mistryň oznámila Evropská lakrosová federace (ELF) nedávno také rozhodnutí, že se do hlavního města sjedou týmy také na evropský šampionát v boxlakrosu v roce 2026 a juniorské ME o rok později. Podle představitelů České lakrosové unie (ČLU) jde hlavně o uznání faktu, že v Česku dokážeme uspořádat kvalitní turnaje.

Prague Cup či nedávno skončený Memoriál Aleše Hřebeského jsou dlouholeté stálice v kalendáři lakrosových akcí v Praze. Ovšem mezinárodní akce pod hlavičkou ELF už na českém území také dobře známe. Hrály se zde mistrovství Evropy mužů v letech 1995 a 2004. Druhé jmenované bylo i pro ženy, pak ještě přibylo jedno ženské v roce 2015 v Nymburce. Vůbec první ME juniorů ve fieldu se v Praze hrálo v roce 2019 a Češi získali bronz, loni juniorky dosáhly ve stejné kategorii na Pražačce dokonce na stříbro. Praha má za sebou ale i světové šampionáty. Ať už v případě žen v roce 2009 nebo boxlakrosový o dva roky později.

Za dva roky se právě boxlakros do Prahy vrátí v plné parádě v rámci teprve třetího evropského šampionátu. Hrát se bude v Radotíně, Malešicích, vůbec první ženské ME v hale na Jižním Městě. „Pak máme ještě čtvrté přenosné hřiště, které použijeme v případě zájmu o rozšíření mimo tyto tradiční lakrosové bašty tak, aby se některá utkání odehrála blíže veřejnosti, nebo mimo Prahu,“ říká k plánům sekretář ČLU pro zahraničí Pavel Semerák.

Právě on byl důležitým článkem pro kandidaturu a následné přidělení turnaje do Prahy. Když nevyšlo letošní MS, vydali se cestou kontinentálního šampionátu. „Především je to zásluha dlouhodobé aktivity českých klubů, které pravidelně pořádají mezinárodní turnaje. Bez tohoto základu bychom nikdy nabídku nemohli podat,“ ví Semerák a k úspěšnému vyústění dodává: „Je to potvrzení naší dominantní evropské role v pořádání turnajů a mistrovství. V žádné jiné zemi nebylo nikdy tolik turnajů ME. Teď se bude ještě hrát i Ken Galluccio Cup tři roky v Radotíně.“

O reakci Ondřeje Miky k uspořádání KGC jsme psali zde: https://www.lacrosse.cz/ondrej-mika-o-poradani-kgc-chteli-bychom-dat-teto-akci-dustojnost-a-lesk

Nadšení potvrdil také prezident ČLU Roman Pokorný. „Máme z přidělení pořadatelství boxlakrosového ME velkou radost. Je to ocenění významu lakrosu v Česku,“ uvádí Pokorný a doplňuje: „Chceme udělat mistrovství i pro diváky zvenku, nejenom pro lakrosovou komunitu.“ Češi mají z ME zatím stříbro a bronz, podle prezidenta unie by před vlastním publikem mohli zaútočit na zlato. Stejně tak o rok později junioři.

Další výhodou pro týmy je dostupnost Prahy či rozumné náklady. ME v boxlakrosu může přilákat až osmnáct mužských a deset ženských týmů. Pro ženy to bude vůbec první evropský šampionát v boxlakrosu. Na domácí půdě nechtějí chybět ani Češky, které dělají v tomto odvětví teprve první krůčky. Hned pět se jich nedávno představilo na SheBoxu v dresech jiných reprezentací. Za rok už by chtěly hrát společně za českou. „Šance na sestavení týmu určitě je. Navíc je tam motivace, že mistrovství bude právě v Praze. Myslím, že by bylo smutné, kdyby se tam domácí celek neukázal,“ zasní se Veronika Tilšerová, jedna ze statečných hráček, které boxlakros láká.

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 270