Lacrosse > Ženský lakros > Rozhodčí > Podmínky udělování licencí rozhodčích ČŽL

Podmínky udělování licencí rozhodčích ČŽL

 

Podmínky udělení licencí 2023/2024:

  • Typ licence uděluje Komise pro rozhodčí průběžně, na základě plnění podmínek uvedených níže.

 

Podmínky pro udělení licence = aneb co mají rozhodčí umět

L1 = má chuť pískat; rozhodovat a učit se; pracuje na pohybu a znalosti pravidel (lepší než hráčky) = začínající rozhodčí.

L2 = chce řídit zápas; znalost aktuálních pravidel a jejich aplikace na hřišti; spolupráce s ostatními rozhodčími; píská velké fauly + ŽK (včetně těch, které nejsou „mandatory“); umí udělat těžké rozhodnutí; umí používat flag a výhodu; umí pískat správně střelecký úhel; ví, kdy nepískat 3 vteřiny = zkušený kvalitní rozhodčí.

L3 = zvládá velmi kvalifikovaně řízení zápasu i řízení týmu rozhodčích; zná aktuální pravidla a umí je aplikovat; umí komunikovat s trenéry i hráči; umí řešit nestandardní situace; umí řídit dynamiku zápasu a dělat silná rozhodnutí; pravidelně píská i na mezinárodní scéně (turnaje); lidsky silná osobnost, která umí pod tlakem pracovat a spolupracovat.

Pozor – L3 může rozhodčí obdržet pouze na doporučení od zahraničního rozhodčího s minimální licencí WL1.

 

Co chceme od rozhodčích jednotlivých licencí

L1 = píská juniorské zápasy, občas doplní tým zkušenějších rozhodčích na dospělou ligu

L2 = píská dospělou ligu, v juniorské lize řídí těžké zápasy a pomáhá L1, příležitostně píská mezinárodní zápasy/turnaje (Prague Cup, Berlin Open, National Schools, atd.)

L3 = píská pravidelně dospělou ligu, vyráží na mezinárodní turnaje mimo ČR, směřuje se k pískání na ME/MS

 

Začínáme s osobním hodnocením po zápase v týmu rozhodčích daného zápasu. Jde nám i o verbální a nonverbální projev, dále o sebereflexi a zpětnou vazbu.

 

Plán = Podzim 2023 a dále

Představení nového systému hodnocení rozhodčích a nových pravidel udělování licencí na školení rozhodčích.

Sledování všech rozhodčích během podzimu 2023 a udělení nových licencí od ledna 2024. Pravidelně 2x ročně přerozdělení udělených licencí na základě hodnocení a doporučení Komise pro rozhodčí (vždy v lednu a červenci daného roku).

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa