Lacrosse > O lakrosu

Lakros - nejstarší týmová míčová hra

Již staří Řekové - ale ne, tohle tentokrát neplatí. I když je lakros velice stará hra, její kořeny sahají jinam a do jiného období. Vlastí lakrosu je Severní Amerika, kde tuto hru hráli již před několika sty lety indiáni z oblasti Velkých jezer. Říkali jí „bagattaway“, což v překladu znamená „malý bratr války“. Jméno „lacrosse“ začali používat francouzští misionáři, kterým lakrosová hůl připomínala tvarem biskupskou berlu.

Field lakros na Mistrovství Evropy 2008 Zoom gallery
Field lakros na Mistrovství Evropy 2008
Postupem času se z původního indiánského lakrosu vyvinulo několik variant této hry: mužský lakros (angl. field lacrosse) a jeho kanadská varianta boxlakros (angl. box lacrosse případně indoor lacrosse), ženský lakros (angl. women's lacrosse), dále vyloženě česká varianta „český lakros“ a nejmladší, bezkontaktní verze hry, interkros.

Společným rysem všech odrůd lakrosu je to, že cílem je dopravit malý míček (velikosti přibližně tenisového míčku) do soupeřovy branky hájené brankařem. Míček hráči nosí, nahrávají a chytají za pomoci jakési kapsy na konci lakrosové hole.

Z české boxlakrosové ligy NBLL Zoom gallery
Z české boxlakrosové ligy NBLL

Jednotlivé varianty hry se liší velikostí hrací plochy, počtem hráčů, velikostí branek a hlavně povolenými způsoby bránění soupeře. Na jedné straně je interkros, kde podle pravidel nesmí dojít k fyzickému kontaktu hráčů ani holí, na druhé straně je kanadský boxlakros, kde se naplno hraje do těla, podobně jako v ledním hokeji.

Fieldlakros, ženský lakros, boxlakros (nebo také halový lakros) a interkros mají své mezinárodní soutěže. Mistrovství světa v ženském a obou typech mužského lakrosu se koná pravidelně každé čtyři roky, naše reprezentační týmy se mistrovství účastní od roku 1993 (ženy) a 1994 (muži).

Jak hrávali IndiániZoom gallery
Jak hrávali Indiáni
V letech, kdy se nehraje mistrovství světa, se od roku 1995 koná mistrovství Evropy. Interkrosové mistrovství světa se hraje každý rok. Je poměrně mladé, poprvé proběhlo v roce 1999. Ženský lakros na Mistrovství Evropy 2008 Zoom gallery
Ženský lakros na Mistrovství Evropy 2008

U nás se hrají všechny zmíněné varianty lakrosu – nejdéle český lakros (od konce šedesátých let), zatímco mužský lakros, ženský lakros i interkros od druhé poloviny osmdesátých let. Zahájení hry ve field lakrosuZoom gallery
Zahájení hry ve field lakrosu

Pokud vás zajímají další podrobnosti o lakrosu u nás nebo ve světě, napište na adresu

 

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Soutěže ČSML
Celkem hlasů 146
Souhlasíte, aby se obě hlavní soutěže ČSML hrály souběžně během celé sezóny?