Lacrosse > O lakrosu

Lakros - nejstarší týmová míčová hra

Jak hrávali Indiáni
Jak hrávali Indiáni
Z české boxlakrosové ligy NBLL
Z české boxlakrosové ligy NBLL
Ženský lakros na Mistrovství Evropy 2008
Ženský lakros na Mistrovství Evropy 2008
Zahájení hry ve field lakrosu
Zahájení hry ve field lakrosu

LAKROS

Lakros je kolektivním sportem, v němž spolu měří síly dva týmy. Existují různé varianty lakrosu. V případě disciplíny sixes je z každého týmu na hřišti pět hráčů v poli, kteří se libovolně střídají, a brankář. U fieldlakrosu jev poli devět hráčů a brankář. Verze mezi mantinely je nejvíce kontaktní, hraje se v chráničích a helmách a nazývá se boxlakros, hraje se ve stejném počtu, jako šestkový lakros (sixes). Hráči mají lakrosové hole (lakrosky), kterými se snaží vstřelit kaučukový míček do branky soupeře. Brankáři mají lakrosovou hůl, která má větší rozměr hlavy lakrosky, dále helmu a chrániče. Ženy mají ve fieldu a sixes povinné pouze chrániče zubů, muži hrají s helmou a chrániči. Nově se ženy ve světě zapojily také do varianty boxlakros, kde už jsou chrániče nutné.

Historie

Kolébkou lakrosu je Severní Amerika, kde tuto hru hráli již před několika sty lety indiáni z oblasti Velkých jezer. Říkali jí „bagattaway“, což v překladu znamená „malý bratr války“. Název„lacrosse“začali používat francouzští misionáři, kterým lakrosová hůl připomínala tvarem biskupskou berlu (francouzsky “la crosse”).Na českém území se hrají všechny zmíněné varianty lakrosu od druhé poloviny osmdesátých let, kdy byly založeny svazy mužského a ženského lakrosu, které nyní zastřešuje Česká lakrosová unie. Už předtím se zde hrála varianta jednoručního lakrosu, tedy český lakros. V hale se hraje bezkontaktní interkros.

Mistrovství světa v ženském i mužském lakrosu se koná pravidelně každé čtyři roky, české reprezentační týmy se šampionátů účastní od roku 1993 (ženy) a 1994 (muži). První mistrovství světa v sixes se bude hrát v roce 2026.

Lakros na olympijských hrách

Šestkový lakros, jak se sixes v překladu nazývá, se dostal mezi pětici nových sportů, které si pořadatelé olympijských her v Los Angeles 2028 jednorázově vybrali do programu. Lakros se vrací na olympijská kolbiště po dlouhých 120 letech. Nejdříve byl oficiálně na programu OH v letech 1904 a 1908, pak ještě třikrát jako ukázkový sport, konkrétně v letech 1928, 1932 a 1948.V posledních letech se lakros velmi rozšířil po celém světě. V současnosti je v rámci World Lacrosseorganizováno 90 zemí, přitom jen za poslední dvě dekády se počet členských států zdvojnásobil.

Největší úspěchy českých sportovců

Češky mají zkušenost s disciplínou sixes ze Světových her 2022 v americkém Birminghamu, kde poměřily síly se světovou elitou v rámci turnaje osmi nejlepších týmů planety. Těsně předtím na mistrovství světa v ženském lakrosu skončily sedmé. V létě roku 2023 české juniorky vybojovaly stříbrnou medaili na juniorském mistrovství Evropy v Praze. Šanci na postup na OH určitě budou mít také čeští muži, kteřívynikají v disciplíně boxlakros, která se sixes také v lecčems podobá a čeští muži jsou t této discíplíně mezi deseti nejlepšími na světě.

 Pokud vás zajímají další podrobnosti o lakrosu u nás nebo ve světě, napište na adresu

 

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa