Lacrosse > Ondřej Mika o pořádání KGC: Chtěli bychom dát této akci důstojnost a lesk

Ondřej Mika o pořádání KGC: Chtěli bychom dát této akci důstojnost a lesk

6.3.2024

Po patnácti letech se příští rok do Radotína vrátí evropský klubový šampionát ve fieldlakrosu, známý jako Ken Galluccio Cup (KGC). Se svým návrhem uspěl tým okolo Ondřeje Miky, který chce turnaj více otevřít divákům. K pořadatelství pro tři následující roky říká: „Mohlo by to být pro lakros u nás další zviditelnění a pro hráče motivace.“

Jaká byla tvoje reakce, když ses dozvěděl, že Evropská lakrosová federace (ELF) vybrala z nabídek na další cyklus pořádání KGC zrovna tu z Radotína?
Samozřejmě mám velikou radost, že jsme s nabídkou uspěli a že budeme turnaj hostit u nás. V úspěch jsem docela věřil. Máme jako pořadatelé turnajů docela solidní reputaci a Praha je pro týmy dobře přístupná a atraktivní. A zároveň už se mi rýsuje objem práce, která s tím bude spojená.

Co to vlastně znamená pořádat tak velkou akci? Máte již zmíněné zkušenost s dalšími turnaji, ale přesto, může tam být nějaká neobvyklá výzva?
Máme už nějaké standardy, kterých se při pořádání turnajů držíme. Rozsahem není KGC větší než Memoriál Aleše Hřebeského. Bude trochu komplikovanější v tom, že nebudeme ve vlastním zázemí na sokolovně a bude potřeba nějaká logistika. Chtěli bychom dát KGC důstojnost a lesk, jaké si tato akce jakožto evropské klubové mistrovství zaslouží a jaké podle našeho dojmu v posledních ročnících nemá. Novinkou pro nás bude v tomhle směru supervize ze strany ELF, protože Memoriál Aleše Hřebeského i Frank Menschner Cup (FMC) si děláme po svém. Ale nečekám, že by to byla komplikace.

Jak to vyřešíte s hracími plochami? Bude se kromě dvou v Radotíně hrát ještě někde poblíž?
V zadání ELF je uspořádání mužského a ženského fieldlakrosovéhe turnaje, každý pro dvanáct týmů. Abychom to zvládli, potřebujeme kromě dvou hřišť v Radotíně, se kterými se počítá, ještě třetí v blízkém okolí. Náš předběžný návrh rozpisu počítá se zkrácenými zápasy.

Na začátku září se v Radotíně koná boxlakrosový Frank Menschner Cup, budete chtít využít některé věci a služby i pro následný KGC?
Termíny na rok 2025 se budou teprve potvrzovat, nicméně FMC bývá obvykle týden před KGC. Myslím si, že ty turnaje jsou dost odlišné a počet hráčů, kteří se zúčastní obou akcí, nebude až tak velký. Ale je jasné, že doprovodné služby jako ubytování nebo dopravu budeme zajišťovat pro oba turnaje zároveň.

Ty pravidelně na KGC jezdíš, takže máš možnost porovnávat, poučit se, ale i inspirovat. Můžeš zmínit některé věci, které se v Gentu či Barceloně, kde se hraje posledních zhruba deset let, povedly a co tolik ne?
Gent má vynikající zázemí co do počtu hřišť a turnaj tam se vypracoval na velmi solidní úroveň. Přesun do Barcelony byl krok o úroveň níž, i když jejich druhý ročník byl o trochu lepší. Hlavní slabinu dosavadních ročníků KGC vidím v tom, že turnaje jsou uzavřené dovnitř lakrosové komunity a jako by se vůbec nepočítalo s diváky. Přitom by to mělo být to nejlepší, co je na klubové úrovni v Evropě k vidění a co se dá prezentovat veřejnosti. Doufám, že v Radotíně dokážeme diváky na tribuny přilákat.

V roce 2010 se hrála v Radotíně ženská část KGC, navíc domácí tým vyhrál. Jak na to vzpomínáš?
Nechci se holek dotknout tím, že si nepamatuju všechna jejich slavná vítězství, ale abych pravdu řekl, trochu mi tehdejší turnaje splývají a myslím, že jsem se tenkrát na pořádání nepodílel, jen jsem fotil.

Pak se ještě hrálo v Praze v roce 2012 v Braníku. Co znamená pro celý lakros v Česku, že minimálně další tři roky se bude u nás opět konat takto významný turnaj?
Mohlo by to být pro lakros další zviditelnění a pro hráče motivace. Holky to mají nastaveno jasně a nezastírám, že jednou z motivací pro účast v soutěži na pořádání KGC bylo i to, aby ho mohly radotínské hráčky hrát doma. Uvidíme, jak se k turnaji postaví mužský lakros. I když se teď směr kloní spíš k sixes, předpokládám, že se najde chuť odehrát nějaký turnaj o domácího fieldlakrosového mistra a zahrát si pak pěkné fieldové zápasy na KGC doma.

Text: Pavel Urban
Foto: Karel Mokrý a Ondřej Mika

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 169