Lacrosse > SOUHRN A POZVÁNKA: Na Memoriálu obhájili Privateers před Radotínem, vrací se NBLL

SOUHRN A POZVÁNKA: Na Memoriálu obhájili Privateers před Radotínem, vrací se NBLL

29.4.2024

Po finišujícím EBoxu ovládl lakrosové dění v Česku v minulém týdnu Memoriál Aleše Hřebeského. Domácí LC Custodes se, stejně jako loni, museli ve finále sklonit před výkonem kanadského celku Nova Scotia Privateers. Boxlakrosoví hráči si ale příliš neodpočinou, už tento víkend pokračuje Národní boxlakrosová liga (NBLL). A odehrají se i další kola žákovských a juniorských kategorií.

Začneme ale úplně z jiného soudku. Minulé pondělí se totiž hrálo další utkání v rámci Národní ligy ženského lakrosu. Úřadující šampion LCC Girls hrál na jaře poprvé doma a proti Jižnímu Městu navázal na pět dní starou výhru ze hřiště Sokola I. Smíchov. Tentokrát radotínský celek zvítězil 17:3. Hattrick si připsaly Michaela Srchová a také zahraniční posila, belgická reprezentantka, Marijke Thys. V květnu vstoupí do hry také druhý radotínský tým LCC Harpyje, které budou chtít ve třech zápasech předskočit na třetím místě Jižní Město a vyhnout se svým starším klubovým kolegyním v semifinále.

Předzvěstí Memoriálu Aleše Hřebeského byly turnaje EBox a SheBox, které jsme více rozebírali před týdnem. V pondělí ale ještě česká mužská reprezentace zakončila účinkování na EBoxu soubojem s Finy. Nad stejným soupeřem vyhráli Češi na ME 2022 v Německu (15:8) v bitvě o bronz. Tentokrát byl souboj vyrovnanější, i když úvod tomu nenaznačovat, domácí výběr vedl už 5:0. Na konci třetí části se ale Finům povedlo dokonat obrat na 7:6. Češi však zabrali. Dominik Pešek, zvyklý letos z NBLL dotahovat v dresu Wolves důležité zápasy v závěru, také tentokrát dal dva důležité góly. Ten vítězný přidal Jan Huleš. Trenéři viděli za čtyři dny čtyři české výhry a také celou řadu adeptů na reprezentační dres. Užší výběr před zářijovým mistrovstvím světa v USA oznámí na konci června.

Pro samotný Memoriál, který se hrál od středy do soboty hlavně v Radotíně, ale v pátek také částečně v Malešicích, oblékli mnozí hráči různých národností z EBoxu tentokrát klubové barvy. Z českých týmů se kromě pořádajících LC Custodes mezi čtyřiadvaceti celky objevili také hráči z Malešic, Jižního Města a Zbraslavi. Zpestřením turnaje bylo i představení nové ambasadorky lakrosu v Česku – Terezy Balonové. Více o zpěvačce, textařce a muzikantce čtěte zde: https://www.lacrosse.cz/tereza-balonova.

Custodes zvládli svou základní skupinu, když porazili Tel Aviv Lacrosse 7:5 a German Shepherds 10:2, a postoupili přímo do čtvrtfinále. Naopak Jižní Město mělo po loňském devátém místě náročnou skupinu. S týmem Alberta Warriors prohrálo 2:10 a s Purple Reign těsně 3:4. Podobně dopadly Malešice po porážkách s favority. S Green Gealsy prohrály 2:7 a pozdějšímu vítězi, týmu Nova Scotia Privateers, podlehly 5:9. Zbraslav se jako nováček vyhoupla ze stříbrné skupiny po výhrách 15:0 nad Taiwan Magpie a 5:3 nad Bats Bratislava.

Již zmíněný německý tým se utkal se Zbraslaví v prolínacím utkání, a to nedopadlo pro český celek dobře, když Shepherds postoupili po nájezdech. Cesta hráčů v zeleném dospěla pak až do duelu o 11. místo, které ovšem další soupeř Radotína ze skupiny Tel Aviv dotáhl skvělým finišem také k úspěšným nájezdům. I tak je dvanáctá příčka pro Zbraslav slušným umístěním, i když mohla pomýšlet výš. Malešice s Jižním Městem si to rozdali v bitvě o 19. příčku, kterou po výhře 5:4 získal Jižňák.

Nejlépe si ve vyřazovací části z českých celků vedli domácí LC Custodes. V nových bílých dresech nejdříve ve čtvrtfinále připsali těsnou výhru 6:5 nad Green Gaels gólem v poslední minutě. Další tři čtvrtfinále rozhodovaly až nájezdy. V semifinále pak tým z Radotína také uspěl těsně, konkrétně 4:3 nad celkem Alberta Lacrosse. Ve finále je před zcela naplněnou arénou v loňské repríze čekal další kanadský soupeř Nova Scotia Privateers. Obhájce odskočil v průběhu zápasu až do vedení 6:1, a i když domácí ještě snížili, prvenství si Privateers po výhře 6:3 vzít nenechali. Je to první celek od roku 2009, který na Memoriálu obhájil trofej.

Tento víkend pokračuje třemi zápasy NBLL. Do hry se hlásí další místo, kde se soutěž ještě nehrála. Tým Berlin Bears totiž absolvuje své „domácí“ zápasy v Selbu, tedy městě u hranic na západě Čech. V sobotu od 19 hodin zde Medvědi přivítají Malešice a v neděli ve 14 hodin Jižní Město. Mimochodem, Malešice už se s týmem z Berlína utkaly doma a prohrály 9:11. V Bratislavě se v sobotu už ve 13.00 střetnou Vienna Moarchs a LCC Wolves. Sice se tedy nyní nehraje na českém území, ale tři české týmy v akci budou.

O víkendu se bude v Malešicích hrát také Juniorská boxlakrosová liga. Sobota klasicky patří kategoriím menších hráčů, v neděli se zapojí i kategorie U14 a U16. Vše můžete výsledkově tradičně sledovat na https://www.pointbench.com.

Text: Pavel Urban

Foto: ČLU, Shutterlax.com/Marek Stor

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 93