Lacrosse > Ženský lakros > České lakrosové juniorky obsadily na Mistrovství světa 13. místo. Od historického úspěchu je ale dělil jen kousek.

Trenérka juniorek Tierney Larson
Přivítání kapitánky po návratu z nemocnicePřivítání kapitánky po návratu z nemocnice
Přivítání kapitánky po návratu z nemocnice

V sobotu skončilo v kanadském Peterborough Mistrovství světa hráček do 19 let a české reprezentantky opouštějí dějiště se vztyčenou hlavou. Jejich bilance pěti výher ze sedmi zápasů je výborná, zvláště při vědomí, že obě prohry byly zcela těsné, jedna z nich dokonce v dvojitém prodloužení.

Než se pustíme do hodnocení samotného mistrovství, hráčky chtějí poděkovat svým rodinám za podporu, kterou jim dlouhá léta poskytovaly. Velké díky patří všem trenérkám, a to těm, které hráčky vedly od dětství, i těm reprezentačním, které jim věnovaly svůj veškerý čas během posledních dvou let. Velké díky patří i všem fanouškům, kteří neváhali zůstat vzhůru dlouho do noci, aby sledovali zápasy českého národního týmu v přímém přenosu anebo se na reprezentantky přišli v Peterborough podívat.

Poděkování patří i sponzorům, podporovatelům i České lakrosové unii. Vděk patří i Magistrátu hlavního města Prahy. Velké díky patří i všem, kteří hráčkám přispěli na Hithitu.

Český tým ovládl skupinu D, když postupně porazil týmy Mexika, Irska a Taipei a s impozantním skóre 48:16 si vybojoval možnost soupeřit s nejlepšími týmy ze skupin A a B.

V boji o postup mezi vysněných osm nejlepších týmu planety se český výběr střetl s Walesem, tedy soupeřem, kterého na loňském ME U20 senzačně vyřadil v semifinále 8:6, čímž si otevřel cestu ke stříbrným evropským medailím. Je ale třeba zmínit, že na MS naše ženy či juniorky nikdy tým Walesu neprorazily. V paměti máme mj. i prohru v boji o evropský bronz s tímto soupeřem před pár týdny v Izraeli (více zde).

Český tým souboj o elitní osmičku začal špatně, a aniž se dostal k držení míče, už prohrával 0:2. Naštěstí se našim děvčatům podařilo za par minut vyrovnat. Když pak ale Češky přidaly třetí gól, rozhodčí jej neuznal pro údajnou nepovolenou úpravu lakrosky, a tak bylo skóre na konci první čtvrtiny 2:4.

I v dalším průběhu hry byly hráčky z britských ostrovů lepší, především pak v rozhozech a v držení míče. Naštěstí ale brankařka Nájemníková předváděla nadstandardní výkony a český útok byl hodně produktivní a z minima vytěžil maximum. Díky tomu se naše juniorky stále držely v zápase.

Velmi nadějný vstup do druhé půle, kdy dvěma góly Čechoameričanka Cassidy Slavik snížila na 7:9, však vzal za své během následujících pěti minut, když v rozmezí 37. a 42. minuty zvýšil soupeř vedení až na 12:7.

Ani tento nepříznivý stav ale české juniorky nezlomil. Dál neúnavně bojovaly o možnost postupu do čtvrtfinále, kde by narazily na fenomenální tým USA. Obdivuhodnou bojovností a touhou po úspěchu se jim podařilo vsítit tři branky a dostat se na kontaktních 10:12 se zbývajícími osmi minutami. Závěr utkání byl pak taktickou bitvou, kterou lépe zvládl ostrovní tým, a tak se závěrečným hvizdem se rozplynuly naděje našich hráček. K úspěchu chyběl ale opravdu pouze pověstný kousek. Statistiky utkání zde.

Po tomto obrovském zklamání nastoupily české juniorky následující den proti týmu Hong Kongu, který proti Američankám v osmifinále neměl nejmenší šanci, a tak se mohl šetřit na utkání s naším týmem. A obavy se potvrdily. Unavené a zklamané Češky byly ve všem o krok za soupeřem, který má díky své stoleté příslušnosti k Británii bohatou lakrosovou tradici. Vítěz tohoto utkání mohl pomýšlet na umístění mezi deseti nejlepšími týmy turnaje, což by byl nesporý úspěch pro oba celky.

Až do druhé půle poslaly trenérky do branky ČR nejlepší brankařku loňského ME Kateřinu Nájemníkovou a obraz hry se pomalu začal lepšit. I přes výraznou střeleckou převahu soupeře (na konci utkání byl poměr střel 32:17) se náskok Hong Kongu pomalu ale jistě začal snižovat. Od 51. minuty držel soupeř jednogólový náskok, a když už se zdálo, že asijský tým vítězství udrží, tak pouze pár vteřin před koncem Vendy Šubrtová vyrovnala a poslala utkání do prodloužení!

V prodloužení držel většinu času míč český tým a čekal na svoji příležitost. Ta skutečně přišla, ale zůstala trestuhodně nevyužita. Když nerozhodlo první prodloužení, musela přijít druhá extra čtyřminutovka a v ní Hong Kong využil standardní situace a strhl vítězství na svoji stranu. Pro český tým to znamenalo, že může pomýšlet v nejlepším případě pouze na 13. místo.

Následovalo utkání s Mexikem, ve kterém Češky i přes zklamání z nešťastných dvou předchozích utkání, jasně dominovaly a vyhrály 14:2.

V posledním utkání nastoupil český výběr proti Číně, která notně potrápila jak Německo v základní skupině, tak i překvapivě Anglii v osmifinále. Bylo tedy jasné, že souboj o 13. místo nebude snadný. Náš tým nezachytil začátek a rychle prohrával 1:4. Číňanky byly rychlé, pohyblivé, dobře kombinovaly a především využívaly velké slabiny všech českých ženských výběrů – rozhozů. Na konci utkání byl poměr rozhozů 19:9 pro Čínu!

Naštěstí ale české hráčky rychle náskok soupeře stáhly a to i přesto, že od 9.minuty hrály bez své kapitánky Malinovské, která musela se zraněným kolenem do nemocnice. Zbytek týmu se ale semkl a v nervy drásajícím boji nakonec dvěma góly v posledních dvou minutách utkání obrátil skóre a vyhrál 13:11!

Mistryněmi světa se staly dle očekávání hráčky z USA, když porazily ve finále Kanaďanky 13:3. Bronz vybojovala Austrálie vítězstvím nad Anglií 13:8. Kompletní výsledky zde. Tyto statistiky mj. prozradily, že v úspěšnosti zásahů česká brankářka Nájemníková obsadila 3.místo hned za dvojicí Američanek!

Co sdělit závěrem? Že juniorky navázaly na výborné výkony svých starších kolegyň na ME, a to jak velmi odpovědnou, takticky vyzrálou, ale i atraktivní hrou, tak bohužel i zklamáním v podobě nedosažení pro ně vysněných výsledků. České ženy prohrály s Walesem boj o evropský bronz, české juniorky pak se stejným soupeřem o 2 týdny později prohrály o postup mezi TOP 8. Oba konečné výsledky, tedy 4. místo na ME a 13. místo na MS jsou ale v kontextu ohromného rozvoje lakrosu po celém světě nesporným úspěchem!