Lacrosse > Ženský lakros > České lakrosistky se nakonec z ME vrací bez medaile. Za svůj výkon ale zasluhují absolutorium!

26.7.2019

Přestože tým podal v semifinále a v boji o evropský bronz doslova heroický výkon, na vysněnou medaili to bohužel nestačilo. Titul získaly Angličanky, se kterými český tým prohrál semifinále 10:16. Třetí skončil tým Walesu, když přehrál Českou republiku 13:8.

Od 15. do 25. července hostila izraelská Netanya za účasti šestnácti týmů 11. mistrovství Evropy v ženském lakrosu. Český tým ve skupině C postupně proti týmům Rakouska, Švédska, Španělska a Finska vyhrál všechna svá utkání a s impozantním skóre 84:10 postoupil do čtvrtfinále (více zde). V tomto klíčovém zápase je čekal tým Irska, plný amerických hráček se zkušenostmi z prestižních univerzitních soutěží USA. Po soustředěném a takticky velmi vyzrálém výkonu české ženy vyhrály 12:10 a po dlouhých osmnácti letech postoupily mezi čtyři nejlepší týmy kontinentu!  (statistiky utkání zde).

V semifinále nastoupil český tým proti obhájci titulu a třetímu ceku z posledního světového mistrovství, Anglii. Tento tým zcela suverénně vyhrál elitní skupinu A, když mu žádný ze soupeřů nebyl schopen dát více než 6 branek za celé utkání. V první půli semifinále se ale Anglie nestačila divit. Narazila totiž na tým, který jí byl schopen vzdorovat. Česká obrana působila neuvěřitelně kompaktně, přechod do útoku byl plný pohybu a v útoku se české hráčky příliš nezdržovaly kombinacemi a s obdivuhodnou lehkostí dostávaly míč za záda anglické brankařky. Bohužel se ale nedařilo při rozhozech, a tak většinu času měly míč v držení Angličanky. Poločasové skóre 7:7 patřilo do kategorie snů a na týmu Anglie byla viditelná nervozita.

Vstup do druhé půle se ale našim děvčatům nevydařil a i s pomocí slunce, které nepříjemně oslňovalo českou brankařku, vstřelil soupeř pět branek a prakticky rozhodl o osudu utkání. Avšak ani za stavu 7:12 se české lakrosačky nevzdaly a i v poslední čtvrtce byly schopny hrát s elitním světovým týmem zcela vyrovnanou partii! Utkání nakonec skončilo 10:16 a jak se později ukázalo, český tým byl jediný, který dokázal dát Anglii více než deset branek. Zcela unikátním faktem tohoto utkání je, že ani jedna z anglických brankařek nedokázala chytit jedinou střelu směřující na branku Anglie! České hráčky tak ukázaly úžasný smysl pro čtení hry soupeře. Lze konstatovat, že na sto procent využily veškerých slabin protivníka a zahrály na svém úplném limitu. Statistiky utkání zde.

V závěrečný den nastoupila naše děvčata proti týmu Walesu, který zcela nečekaně podlehl ve druhém semifinále domácí Izraeli 5:8. Češky vstoupily do tohoto duelu o vysněnou medaili naprosto impozantně a, stejně jako s Anglií, s neuvěřitelnou lehkostí dávaly góly. Ve dvacáté minutě byl stav 6:3 a ukončení osmnáctiletého čekání na ženskou evropskou medaili se zdálo býti velmi blízko. Pak se však našemu týmu třikrát za sebou nepodařilo vynést míč na útočnou polovinu a soupeř tohoto momentálního zaváhaní plně využil. A tak namísto toho, aby v té době excelentní český útok vstřelil další tři branky, a zvýšil např. na 9:3, za dalších 15 minut už bylo 8:7 pro Wales.

Do druhé poloviny utkání kouč soupeře udělal tah, který se ukázal být geniální. Poprvé za celý turnaj poslal na hřiště druhou brankařku Sophii Allanovou. Ta své příležitosti, ke smutku početných českých diváků a fanoušků u obrazovek v ČR, plně využila a ve druhé polovině povolila českým hráčkám pouze jedinou branku a se zcela impozantní úspěšností 89 % doslova vychytala Walesu bronz!

V závěru pak už hrál český tým vabank, presoval Welšanky ve snaze získat míč, a tak naše děvčata dostala další branky. Konečné skóre 8:13 je tak až příliš kruté.

Český tým skončil čtvrtý ze šestnácti účastníků. Bez vysněné medaile. Přesto ale na svůj výkon na Mistrovství Evropy může být po právu hrdý! Po celou dobu turnaje předváděl dechberoucí výkony, které zaujaly mnoho zahraničních expertů a komentátorů. Zjednodušeně řečeno, byla opravdu radost na ty naše holky koukat!

Mimořádnou poctu pak obdržela česká brankařka Anna Ničová, když byla jmenována nejlepší brankařkou Evropy. Stejnou poctu obdržela rovněž další česká hráčka Isabelle Martire, která navíc byla zvolena MVP celého Mistrovství Evropy! Hned čtyři české hráčky se dostaly do první desítky bodování ME (zde).

Je tedy třeba na závěr konstatovat, že tento výběr udělal českému lakrosu a celkově českému sportu opravdu velké jméno. Děkujeme za to!