Lacrosse > Ženský lakros > Cílem je vyhrát skupinu, abychom se ve čtvrtfinále vyhnuli Anglii, říká Ondráček

Cílem je vyhrát skupinu, abychom se ve čtvrtfinále vyhnuli Anglii, říká Ondráček

14.6.2024

Včera oznámil hlavní kouč ženského národního týmu konečnou nominaci na červencové mistrovství Evropy v Portugalsku. Adam Ondráček má v kádru hned deset stříbrných medailistek z loňského šampionátu juniorek. Ve zbývajících týdnech bude realizační tým ladit hlavně taktiku a posilovat týmového ducha. Ondráček je rád, že zápas proti Irkám, nejtěžšímu soupeři ve skupině C, čeká Češky až na závěr.

Jak bylo letos těžké nominovat? Vypadá to i po letošním Final Four, že konkurence se zvyšuje.

Každá nominace je složitá, tento rok měsíc před odletem na ME vyřazujeme sedm hráček. Ze sportovního hlediska je skvělé, že si můžeme vybírat z více hráček. Zároveň lidem, na kterých ti záleží, musíš sdělit, že zůstanou doma. Takže pokaždé je to těžké. Konkurence roste a to je z pohledu rozvoje lakrosu v Česku skvělá zpráva.

Pomohlo vám s realizačním týmem, že jste mohli vybrat o několik hráček více než v minulosti?

Máme rozpočet na dvacet hráček, takže rozšíření soupisek se nás úplně netýká. Věřím, že do budoucna tuto možnost využívat budeme, dává to větší prostor pro změny v sestavě v případě zranění nebo ztráty formy.

Jsou hráčky, které jsi chtěl, ale z různých důvodů nemůžou na ME jet?

Každá hráčka, která musela opustit přípravu kvůli zdravotnímu stavu, mě mrzí. Nejvíc Eliška Hanzlová, celý rok tvrdě pracovala, hodně se zlepšila, dokázala se prosazovat. Kdyby odehrála celou sezonu, věřím, že by bojovala o korunku nejlepšího střelce.

Co bude do odletu do Portugalska ještě třeba vyladit?

Teď už hlavně taktické prvky hry a ty si následně zkoušet v zápasech na Prague Cupu. Dále co nejvíce posílit týmového ducha a být co nejlépe psychicky připraveni na turnaj.

Pozměnil bys nějak cíle z února po losu, když jste mezitím hráli na Home Internationals a několik týmů už oznámilo své nominace? Pořád byste rádi mezi čtyři nejlepší, nebo je ten hlavní cíl kvalifikovat se na MS?

Nic se nezměnilo. Myslím si že je v pořádku klást si vysoké cíle, ale je potřeba ke všemu přistupovat s pokorou. Na naší soupisce je deset hráček, které se loni zúčastnily juniorského ME, takže je potřeba zohlednit i dlouhodobé cíle, což je mít konkurenceschopný tým na mezinárodní úrovni v následujících letech. Základ úspěchu na ME je skupinu vyhrát a vyhnout se Anglii ve čtvrtfinále. Pokud vyhrajeme, čeká nás někdo z dvojice Skotsko, nebo Wales, kteří jsou hratelnější než Anglie.

Jste už také moudřejší z pohledu soupeřů ve skupině, nebo se nejvíc uvidí až na místě?

O moc moudřejší nejsme. Samozřejmě mám nějakou představu o soupeřích. Rakousko je skvělý protivník na první utkání. Nic nám nedá zadarmo a vždy nás dobře prověří. Norky budou houževnaté a bojovné, předpokládám že v tom zápase padne méně gólů než v duelu s Rakouskem. Představu o Portugalsku si uděláme hned v zahajovacím zápase turnaje proti Norsku. Zápas s Irskem považuji za klíčový. Myslím si, že je dobře, že je to náš poslední zápas ve skupině, budeme už více rozehraní. Skauting bude jedna z činností, se kterou nám bude pomáhat Tierney Larson, která se k týmu připojí v Portugalsku.

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 454

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 21% 21%