Lacrosse > Ženský lakros > Ženské reprezentace se v jeden termín představí na dvou místech

Ženské reprezentace se v jeden termín představí na dvou místech

3.4.2024

Unikátní víkend čeká seniorský a juniorský národní tým žen. Zatímco první jmenovaný vyráží na turnaj Home Internationals do Walesu poměřit síly s elitními reprezentacemi z Velké Británie, mladší holky zejména ze Střediska talentované mládeže si zahrají na Easter Tournament v Belgii. Hlavní reprezentační trenér Adam Ondráček naznačil, že v následujících týdnech se bude tým pro letní ME v Portugalsku zužovat a v rukávu má pro šampionát i trumf z USA.

Wales, Anglie a Skotsko, to jsou soupeři elitní české reprezentace na turnaji Home Internationals, který se hraje od pátku do neděle v Cardiffu. Tradiční akce ostrovních týmů je doplněna českým výběrem, který však na začátku jarní sezony bude spíše poznávat, jak na tom je.

„Končí nám teprve zimní příprava, která byla primárně kondiční, takže to nebude pro mě, jako pro trenéra, úplně o výsledcích. Spíš chceme vidět, jak se tým sehrál a jak si sedne. Jsem rád, že hrajeme s takto těžkými soupeři, kteří nás prověří. Budeme pak provádět do dvou týdnů po turnaji zúžení týmu. Je to tedy poslední šance pro hráčky se ukázat,“ říká před turnajem reprezentační trenér Adam Ondráček.

Šanci promluvit do výběru ale budou mít i některé hráčky, které se představí v belgickém Westerlo na akci Easter Tournament. Kromě osmi dalších evropských reprezentačních celků si zde totiž zahrají i české juniorky. „Zvolili jsme tuhle variantu, protože si myslíme, že některé hráčky, které jedou do Belgie, převezmou role lídrů týmu. Jsou to všechno účastnice loňského mistrovství Evropy juniorek. Chceme, aby nabraly nové zkušenosti a zkusily si právě role tahounů v týmu s novými mladšími hráčkami. Jsme domluvení s trenérkami juniorské reprezentace, že nám podají zprávu o tom, jak hrály,“ líčí Ondráček. Oba národní týmy se nedávno utkaly v přípravném zápase na Mrázovce v první jarní prověrce.

Trenérka juniorského výběru Anna Votrubcová bere kromě už částečně ostřílených hráček na první velkou zkušenost i mladší holky ze Střediska talentované mládeže. „Z loňského mistrovství Evropy juniorek je s námi aktuálně pět hráček. V kombinaci s mladými, dravými a nadějnými holkami tvoří dobrý tým, který má slušné lakrosové dovednosti, ale potřebuje sbírat herní zkušenost, takže návštěva Easteru se přímo nabízí,“ přibližuje Votrubcová a dodává: „Budeme s trenérkou Barbarou Bažantovou vděčné za splnění základních cílů, kterými jsou týmová hra, komunikace v obraně, trpělivý útok, zdravá dravost po míči. Neřešíme skóre, ale skutečné výkony podané po celém hřišti.“

Postupně se mladé Češky utkají v sobotu s Norskem, Švýcarskem, Španělskem, Polskem a Irskem. V neděli pak s Belgií, Rakouskem a Finskem. V sobotním programu narazí i na tři týmy, které pak čeká elitní český výběr na červencovém ME v Portugalsku. „Je otázka, v jakých sestavách v Belgii ty týmy budou, hlavně tedy Irky. U Norek předpokládám, že se představí v elitním složení, o Švýcarkách zatím moc nevíme. Takže určitě bude zajímavé, jak se s těmito celky popasují naše juniorky,“ přemítá Ondráček. Co se týče posledního soupeře ve skupině, tedy domácího Portugalska, o nich zatím žádné informace trenér nemá.

Naopak ale má velmi dobré zprávy z USA. Nejen, že tam působí dvě české hráčky na studiích, ale Ondráčkovi se ozvala matka dvou dcer s českým občanstvím. Ta starší, Isabella Keyes, by měla být velkou posilou právě i pro mistrovství. „Měla s námi jet už do Cardiffu, ale začala jí sezona a trenér ji nepustil. Přijede ale v červnu, zahraje si s námi na Prague Cupu a pak dorazí na mistrovství Evropy. Příští rok bude hrát nejvyšší univerzitní soutěž za Brown,“ představuje mladou útočnici Ondráček.

Na juniorky čekají na jaře ještě dvě soustředení a na konci června také postaví tým pro Prague Cup.

Text: Pavel Urban

Foto: Eliška Krátká

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 346

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%