Lacrosse > Mužský lakros > V Kanadě začíná mistrovství světa v boxlakrosu

V Kanadě začíná mistrovství světa v boxlakrosu

16.9.2019

(ek, ps) Česká lakrosová reprezentace odletěla ve čtvrtek do kanadského Langley, kde bude za pár dní zahájeno páté mistrovství světa v box lakrosu. Dvacet týmů z celého světa se sjede na předměstí Vancouveru, aby bojovaly o titul nejlepšího celku planety. Spolu s týmy Kanady, USA, Austrálie a Irokézů patří český výběr mezi pět, které se doposud zúčastnily všech světových mistrovství.

Před osmi lety na MS v Praze obsadil český výběr senzační 4. místo, když byl boj o bronzovou medaili s týmem USA ještě v první půli vyrovnaný. V roce 2015 na mistrovství v amerických Syrakusách náš tým prohrál čtvrtfinále o jeden gól s izraelským týmem a totéž se stalo na mistrovství Evropy v roce 2017 ve finském Turku, kde proti stejnému soupeři Češi prohráli finálový zápas opět o jeden jediný gól.

Letošním cílem českého výběru je vyhrát skupinu a postoupit mezi 8 nejlepších týmů a následně se pokusit vrátit zpět do elitní Modré divize, tedy mezi pět nejlepších týmů, pro příští MS. Čeští lakrosisté jsou si velmi dobře vědomi rostoucí kvality ostatních týmů a je třeba uznat, že tento cíl bude velkou výzvou. Český tým hodlá hru postavit na kvalitní obraně a dobrých výkonech brankařů. Český útok nebude mít tolik hvězd jako ostatní týmy, a proto bude nezbytné využít vzájemné souhry a také skutečnosti, že se hráči znají prakticky od dětství a hrají spolu dlouhé roky.

Hlavním trenérem týmu je Roman Pokorný. Jeho asistenty jsou Miroslav Knotek a Patrik Procházka a také Kanaďan Marty O'Neill, bývalý brankář NLL (1993–2000) a generální manažer týmů NLL Philadelphia Wings či Minnesota Swarm. Do Kanady odcestovali s dvaceti českými hráči a třemi ze zahraničí s českými kořeny. Kanaďan Chet Koneczny a Američan Jon Munk s týmem hrají na MS či ME pravidelně již od roku 2007 a oba jsou už jeho nedílnou součástí. Průměrný věk celého týmu je 27 let, i když věkové rozpětí je velmi široké – od 16 do 39 let. V Kanadě se tak představí jak zkušení borci, jako jsou Pavel Došlý (39 let), který se účastnil již fieldlakrosového MS v 1998, či kapitán týmu Petr Poupě (31 let), tak ostřílení mladíci, jako je Jakub Výmola (24 let), nebo úplní benjamínci v podobě šestnáctiletého Pavla Srcha.

Turnaj začíná ve čtvrtek 19. 9., kdy od 16:30 místního času nastoupí česká reprezentace proti Mexiku. O den později následuje utkání se Slovenskem (13:30). Po sobotním dni volna pak čeká náš tým duel s Německem (22. 9. od 10:30, tzn. 19:30 středoevropského času). Základní skupinu pak zakončí český tým utkáním se Skotskem (23. 9. v 19:30 místního času).

Webové stránky MS: http://www.wilc2019.ca/

Zápasy MS bude možné sledovat online na lakrosovém webovém kanálu LSN: https://www.laxsportsnetwork.com/

Tak držte palce, čeští lakrosisté to budou potřebovat!

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 275