Lacrosse > Ženský lakros > V Anglii vrcholí MS v ženském lakrosu, Češky bojují o 9. místo

V Anglii vrcholí MS v ženském lakrosu, Češky bojují o 9. místo

19.7.2017

(mi) – Již jen tři hrací dny zbývají a budeme znát dalšího mistra světa v ženském lakrose. Turnaj s oficiálním názvem FIL Rathbones Women's World Cup 2017 se hraje v anglickém Guildfordu. Podle dosavadních výsledků to vypadá, že americký tým má našlápnuto k obhajobě titulu. Český tým bojuje o celkovou devátou příčku a v dnešním zápase dokázal na této cestě po skvělém výkonu porazit silný tým Irska.

V Guildfordu bojuje celkem 25 reprezentačních výběrů. Elitní skupina čítala šest týmů, které měly automatick zajištěnu účast ve čtvrtfinále. Zbývající týmy byly rozřazeny do čtyř skupin a vítězové těchto dolních skupin se pak utkali o zbylá čtvrtfinálová místa. Tento nemilosrdný klíč jinou možnost, jak se dostat mezi absolutní špičku nedovoloval.

V naší skupině C to znamenalo především porazit Izrael, který má kádr plný hráček se zkušenostmi z Ameriky. Klíčový zápas čekal Češky hned druhý den, po úvodním snadném duelu s Čínou (30:1). Izraelky začaly jako lavina. Než si Češky pořádně sáhly na míč, prohrávaly 0:3. Pak se ale tým dostal do tempa a skóre otočil na 4:3. Potom se oklepaly pro změnu Izraelky, postupně ovládly hru a vyhrály 16:8. Naděje na elitní osmičku se tedy českým děvčatům rozplynula.

V základní skupině pak Češky vydřely vítězství nad Nizozemskem 8:4 a snadno si poradily s Belgií 21:1.

V prolínacím zápase pak čekal známý rival z Německa. Českému týmu tento zápas vůbec nevyšel. Jakoby hráčky zapomněly, jaký umějí hrát lakros. Působily nekoncentrovaně, v útoku bez nápadu a nedařilo se střelecky. Po půli prohrávaly 0:5, druhá půlka byla o něco lepší, ale zápas skončil porážkou 4:7. Naštěstí tento zápas v systému turnaje rozhodoval pouze o nasazení do závěrečného pavouka o 9. až 16. místo a znamenal jen to, že dalším soupeřem, tentokrát už v „ostrém“ vyřazovacím systému, bude Irsko. Irky sehrály napínavý prolínací zápas proti Itálii a otočily ho až v samotném závěru. Oba tyto týmy mají v kádru také řadu posil ze zámoří.

Do zápasu proti Irsku jako by v českých dresech nastoupil úplně jiný tým než proti Německu. Irky se ujaly vedení, ale Češky dokázaly záhy odpovědět a podobně to bylo i s dalšími dvěma góly. Pak se soupeřkám povedlo odskočit na 5:2, ale český tým nezpanikařil, obrana se naopak začala koncentrovat a irský nápor polevil. O půli vedly Irky 6:4. Jak už je téměř pravidlem, nastoupila na druhou půli do české branky Kateřina Dvořáková a ta si tentokrát umanula, že gól jednoduše nepustí. Obrana pokračovala v důsledném, důrazném a přitom čistém bránění a v útoku se do toho opřela Tereza Laláková, která góly ve 34. a 37. minutě vyrovnala na 6:6. Češky byly nahoře a pokračovaly v jízdě.  Michaela Srchová strhla vedení na českou stranu ve 44. minutě a Adéla Blahovcová přidala další gól o deset perných minut později. Očekávaný nápor Irek se povedlo ubránit a Kateřina Dvořáková se blýskla několika skvělými zákroky. České vítězství pak v poslední minutě potvrdila svým čtvrtým gólem v zápase Michaela Srchová.

Češky předvedly nejlepší svůj výkon na turnaji a smazaly špatný dojem z duelu s Německem. Ve čtvrtek se utkají s týmem Haudenosaunee a v pátek je čeká závěrečný zápas o umístění. Stejně jako všechny ostatní zápasy ho můžete sledovat na streamu www.247.tv/live (placeno, cena za zápas 4 GBP). Fotogalerii ze zápasu proti Irsku najdete zde.

Na dvě čtvrtfinálové pozice se z dolní části turnaje propracoval Izrael, který v play-in porazil Japonsko těsně 8:7, a Nový Zéland, postoupivší po jasné výhře 9:2 nad Haudenosaunee. Ve čtvrtfinále byly tyto týmy nasazeny proti nejlepším celkům z elitní skupiny. Izrael dostal lekci 20:3 od zatím zcela dominantního výběru USA a i Nový Zéland Kanadě nijak zvlášť nevzdoroval a podlehl 1:16. Austrálie porazila Skotsko jednoznačně 21:6, a tak nejvyrovnanějším čtvrtfinále bylo britské derby, ve kterém Anglie přehrála Wales 9:5.

Ve čtvrtečních semifinále se tedy střetne Kanada s Austrálií a USA s Anglií.

Kompletní výsledkový servis najdete zde. Oficiální stránky MS jsou zde. Facebokovou stránku české reprezentace najdete zde.