Lacrosse > Mužský lakros > Úvodní utkání 33. ročníku NBLL

Úvodní utkání 33. ročníku NBLL

5.2.2018

V neděli ve 20.00 hodin zazněl relativně slušně zaplněnou halou na Jižním Městě hvizd oznamující zahájení prvního letošního ukání NBLL.

Proti sobě se postavili hráči z Old Dogs Plzeň a úplní nováčci ligy v podání chlapců z SK Lacrosse Jižní Město B. Abychom byli objektivní, nutno podotknout, že i tým Plzně byl doplněn několika mladíky, pro které je účast v lize taktéž premiérová. Mohlo by se zdát, že díky věkovému průměru obou týmů bude zápas divácky méně atraktivní. Tuto myšlenku však hráči divákům vyvrátili po prvním vhazování. Co schází do zkušeností, dohánějí mladickou dravostí.

První vhazování sezóny vybojovalo Jižní Město, nicméně po nepřesné příhře se do útočné šance dostala Plzeň a brankář Jižního Města Jiří Malina si mohl připsat první zákrok. Po prvotních rozpačitých šancích se v čase na konci čtvrté minuty prosadil Martin Henych z Jižního Města a poslal tak svůj tým do vedení. Zde se dostáváme k proběhnuvší anketní otázce. Správně tipovali ti, kteří věřili tomu, že první gól utkání vstřelí Jižní Město – gratulujeme. Následovaly dvě po sobě jdoucí vyloučení na straně plzeňských a v přesilové hře 5 na 3 Jižní Město trestalo. V závěru první čtvrtiny se plzeňskému Benishovi podařilo „protlačit“ za záda Maliny první, i když trochu náhodný gól. Malina střelu zpracoval, následně ztratil kontrolu nad balónem a i přes křik sledujících se míč líně dokutálel za brankovou čáru.

Druhá perioda byla velice vyrovnaná a útočné formace se střídaly na obou stranách. Jediné, co by se dalo týmům vytknout v této periodě, je špatné střídání. Oba týmy byly postupně penalizovány za příliš mnoho hráčů na hřišti. Jistě to bylo způsobeno oboustanným tlakem a rychlostí střídání obrany a útoku. Milosrdná siréna, oznamující konec druhého herního dějství, zazněla právě včas. Oba týmy potřebovaly delší pauzu, aby nabraly síly do druhé poloviny utkání. V tomto čase se skóre zastavilo na výsledku 7:5 pro Jižní Město.

Jak všichni víme, tento výsledek v půlce zápasu vůbec nic neznamená. Na začátku třetí čtvrtiny bylo těžké soudit, komu poločas pomohl více. Všichni zúčastnění hráči nabrali nové síly a kolotoč obran a útoků začal nanovo. Toto byla také nejvyrovnanější perioda. Oběma týmům se podařilo třikrát skórovat, nicméně dvě branky, které měli hoši z Jižního Města k dobru, nebyly ničím směrodatným či uklidňujícím.

O konečném výsledku utkání rozhodovala (jak bychom si mohli myslet) až poslední perioda. Na konci 52. minuty udělalo Jižní Město chybu v podobě špatného střídání, a když se na hřišti ocitlo 6 hráčů v černých dresech, přišlo nevyhnutelné vyloučení. Benish toto pochybení téměř okamžitě potrestal a hosté stáhli náskok soupeře na pouhou jednu branku. V tu chvíli se fanouškům domácích začalo trochu hůře dýchat a jejich nervozita byla téměř hmatatelná.

V 54. minutě vyrovnal svou třetí brankou plzeňský Jan Huleš. Trenéři Jižního Města si ale vyžádali přeměření hole skórujícího hráče. Rozhodčí po kontrolním měření protest uznali, vyrovnávací gól byl odvolán a hráč byl zároveň penalizován. Plzeňští byli v oslabení a Jižní Město se snažilo zápas dohrát za současného stavu. Jejich snahu ovšem necelé dvě minuty před koncem základní části zhatil plzeňský Vít Vlček. Tentokrát bylo vše dle regulí a konečně byl výsledek nerozhodný. Old Dogs 20 vteřin před koncem utkání využili svůj time out a do skončení zápasu se rozhodli hrát bez brankáře. I přes permanentní tlak, který vyvíjeli na brankáře Zelinku, se jim branku dát nepodařilo. V posledních vteřinách základní hrací doby Jižní Město sebralo míč a vystřelilo přes celé hřiště do prázné soupeřovo branky. Míč přešel přes brankovou čáru přesně ve chvíli, kdyz zazněla siréna oznamující konec utkání. Gól tak neplatil.

Přpravovalo se tedy prodloužení. V tom se toho odehrálo mnoho, nicméně v polovině třetí minuty se po fatální chybě domácí obrany objevil před brankou zcela osamocený plzeňský Jakub Hanzlík a utkání rozhodl.

Nemohli jsme si přát atraktivnější zahájení nové sezóny než to, které proběhlo v něděli na Jižním Městě. Závěrem bychom měli vypíchnout schopnosti obou brankářů domácího týmu, kteři pokryli spousty šancí a mají můj osobní obdiv. Odvetný zápas těchto dvou týmů se uskuteční 24. května v plzeňské hale. To musíte vidět!

Další informace o NBLL (výsledky, rozpisy atd.) naleznete v sekci Mužský lakros/Soutěže.