Lacrosse > Ženský lakros > Trenér ženské reprezentace po losu ME: Rádi bychom mezi nejlepší čtyřku

Trenér ženské reprezentace po losu ME: Rádi bychom mezi nejlepší čtyřku

15.2.2024

Trenér ženské reprezentace po losu ME: Rádi bychom mezi nejlepší čtyřku

Češky se na červencovém mistrovství Evropy v Portugalsku střetnou s domácím výběrem, Švýcarskem, Norskem a Irskem. Podle hlavního trenéra českého národního týmu Adama Ondráčka bude cílem skupinu C vyhrát. Celkově chce s týmem vybojovat umístění do sedmé příčky, což by znamenalo postup na MS 2026 v Japonsku.

Sedmé místo na světovém šampionátu 2022 v USA Češkám při nasazování pro aktuální los velmi pomohlo. Třetí pozice mezi evropskými celky je tak dostala do čela jedné ze čtyř základních skupin. „Jedinou preferenci, kterou jsem pro los měl, bylo vyhnout se ve skupině Skotsku. Samozřejmě jsme mohli dostat Němky nebo Nizozemky, které se tváří jako jednodušší soupež než Irsko, ale opak může být pravdou. O dalších soupeřích ve skupině nemáme mnoho informací,“ říká po losu Adam Ondráček. Přesné pořadí zápasů bude známo až později, zajímavý ale bude v portugalské Braze, kde se ME od 10. do 20. července koná, jistě souboj s domácím týmem, který se představí na evropském šampionátu vůbec poprvé. Portugalky vede trenér Ken Lubert, který má zkušenosti z Kanady.

Švýcarsko se zúčastnilo posledních tří ME, ale ani jednou nebylo v elitní desítce. Norky byly v roce 2015 v Nymburce patnácté, před pěti lety v Izraeli desáté. Ostatně v Nymburce se Češky s Norkami utkaly už ve skupině a vyhrály jasně 19:2. Nejtěžším soupeřem ve skupině C budou pro Češky bezesporu Irky. Ty vede trenérka Sarah Walshová, která oznámila nominaci dvaadvaceti hráček už na začátku ledna. V týmu je mnoho lakrosistek z amerických univerzit.

„Budeme usilovat o to vyhrát skupinu a postoupit přímo do čtvrtfinále,“ má jasno Ondráček. Přímý postup si zajistí právě jen vítězové skupin. Týmy na druhých a třetích místech se střetnou v play-in zápasech o další čtyři pozice pro čtvrtfinále. Právě prolínací zápas s Irskem se pro Češky stal osudným na domácím MS v roce 2009. Na posledním evropském šampionátu v izraelské Netanje už ale Češky nad Irkami vyhrály 12:10 a nakonec obsadily čtvrtou příčku.

Semifinálovou účast by chtěl Ondráček zopakovat. „Rádi bychom se dostali mezi nejlepší čtyřku, ale cílem je skončit do sedmého místa, abychom měli zajištěný postup na příští mistrovství světa,“ zmiňuje hlavní trenér národního týmu. Světový šampionát se totiž v roce 2026 bude hrát poprvé ve dvou divizích. V elitní bude jen 16 týmů, z toho sedm z Evropy. „Určitě to bude svazující, ale musíme se s tím vyrovnat,“ ví Ondráček.

Jeho svěřenkyně pravidelně trénují. V dubnu tým vyjede do Cardiffu na prestižní turnaj Home Internationals. „Pak nás čekají přátelské zápasy v květnu a domácí Prague Cup v červnu těsně před mistrovstvím Evropy,“ dodává Ondráček.

Rozlosování skupin ME žen v Portugalsku:
skupina A: Anglie, Nizozemsko, Itálie, Finsko, Belgie
skupina B: Izrael, Německo, Lotyšsko, Španělsko, Polsko
skupina C: Česko, Irsko, Norsko, Švýcarsko, Portugalsko
skupina D: Wales, Skotsko, Švédsko, Rakousko

Text: Pavel Urban
Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 286