Lacrosse > Chceme vidět, jak si děti v parku házejí lakroskou, říká spoluzakladatel The Good Stick

Chceme vidět, jak si děti v parku házejí lakroskou, říká spoluzakladatel The Good Stick

17.5.2024

Jediná firma, která v Evropě vyrábí lakrosky, je ta česká. Jde o The Good Stick, za jejímž založením stojí dvojice Petr Gheorghe, kterého v lakrosu všichni znají jako Géčka, a Brian Witmer. Prvně jmenovaný nám povyprávěl celý příběh vzniku a rozvoje, ale i cíle do budoucna. Chystá se i ženská hlava.

Jejich přátelství začalo už před deseti lety, kdy se Brian poprvé objevil na Memoriálu Aleše Hřebeského. „Říká, že jsem jeho první kamarád v Česku,“ směje se Géčko a pokračuje: „Šel se mnou tehdy na výlet na Hrad. Od té doby jsme se vídali, hráli jsme spolu za stejné týmy. Byli jsme spolu ve Vegas na turnaji. Na President’s Cupu jsme dělali média pro celý turnaj, a dokonce jsme za to byli nominovaní na jedno ocenění. Vždycky jsme řešili, jak lakros udělat lepší. Chtěli jsme ho rozvíjet, jezdit na turnaje, přitáhnout víc dětí.“

Witmera, se kterým obléká dres Zbraslavi, velmi uznává. „Brian je hrozně dobrý v rozvoji lakrosu. Neznám jiného člověka, který by od rána do večera chodil do škol a dělal tréninky s dětmi, které ho navíc často ani neposlouchají, o lakrosu nic nevědí, ale přesto to dál dělá,“ poznamenává Gheorghe. Při společných debatách tak vznikl i nápad na výrobu lakrosek. „To je vlastně jediný nástroj, který potřebuješ, aby si mohl založit tým. Můžeš se ve hře zbavit tvrdosti i chráničů, nakonec i tvaru hřiště a můžeš hrát jen s lakroskou,“ líčí spoluzakladatel původní myšlenku.

Forma z kolébky lakrosu
Realizace vlastního návrhu lakrosky narážela na různé překážky. Především šlo o vysoké náklady. Jednou z finančně náročných položek je především forma, do které se plast na výrobu hlavy lakrosky vstřikuje. „Během covidu Briana kontaktovat jeden kluk ze Syracuse z firmy Traditional Lacrosse, která dělá dřevěné lakrosky. Oni měli právě formu na hlavu. Jmenuje se Nations a jde o design přímo z kolébky lakrosu. Toho si moc vážíme,“ vypráví Géčko.

Formu, která ležela v zámoří ve skladu, tak za dobré peníze odkoupili. „Je to jeden a půl tuny těžký blok, který se musí namontovat do stroje. Našli jsme rejdaře, kteří nám to přepravili, ale nebylo to jednoduché. Mezinárodní poštovné na lodích počítá s tím, že probíhá transakce, že se tedy něco prodává. Oni k tomu dodají různé poplatky. My si ale posílali formu sami sobě, protože Brian je Američan, což nechápali,“ přidává další historku.

Byl podzim roku 2021 a zmíněná dvojice už řešila, kdo bude lakrosky vyrábět přímo v Česku. To je ostatně hlavní bod jejich byznysu. A měli opět štěstí. „U nás sice jsou tyhle firmy, ale dělají z plastu třeba kličky či pásky, prostě malé kusy a mají na to menší stroje než jsme potřebovali my na pětadvacet centimetrů velkou hlavu. Nakonec jsme dostali kontakt na jednoho pána z Liberce, který se jmenuje Aleš. Trénuje baseball, je to skaut a má tedy správný přístup k menšímu sportu. Drží pro nás ceny dole. Poslal jsem mu nákresy a fotky a on vše zařídil a připravil formu.

Výrobně čistě český produkt má i další stopy po republice. Hlavy tedy vznikají v Liberci, násady v Pardubicích, špunty ve firmě, která dělá i interkrosky, a šňůrky má The Good Stick z Vrbna pod Pradědem. Všechno se to pak kompletuje v Radotíně, ve sklepě rodinného domu. O výplety se starají místní hráči.

Stejný materiál prodávají za půlku
Materiál na výrobu hlavy používá česká firma stejný, jako mají největší světové společnosti. „Pochází od americké rodiny Dupontů, která vyrobila tenhle speciální plast a z toho to dělají všichni. Násady se u nás nedají vyrobit z lepšího materiálu než z běžného hliníku. Je to základní materiál, ale dovoluje nám udržet cenu ve výši 1200 korun za komplet. Je to i lokální výrobou, kdy neplatíme prostředníkům, poštovné a podobně. Někdy i sami pomáháme lakrosky vyrábět, což nikdo ve světě nedělá. Lakroska je pak od nás připravená ke hře,“ zmiňuje Gheorghe.

Zmíněná plastová hlava je vhodná pro každého hráče. „Jediný rozdíl je v tom, že když se objednává z USA, tak stojí třeba 80 euro, ale my ji nabízíme za 35 euro. Rozdíl je ale v násadě, která je dobrá spíše pro děti. Říkáme tak do patnácti let věku. Nechceme převzít celý trh, ale chceme mít víc lakrosáků. Třeba i díky olympijským hrám. Chceme mít tisíce nových hráčů. Chceme vidět, že si v parku házejí děti s lakroskou. To je naše mise. Máme štěstí v těch partnerech, které jsme našli. Takže i velkou objednávku jsme schopní splnit. Jediný problém při velkém objemu by bylo asi vyplétání,“ vysvětluje Géčko.

Za první rok, co je The Good Stick zaregistrována jako oficiální firma, prodala zhruba tři tisíce lakrosek. Většinou do rozvojových programů, na které se zaměřuje. World Lacrosse navíc poskytuje granty na nákup vybavení. „Posílali jsme paletu lakrosek do Arménie. Johnny Mouradian se přihlásil ke svým kořenům a udělal v Arménii kemp, kde měli tři sta dětí. Součástí toho kempu bylo to, že si každé zkusí lakros a odveze si lakrosku. Oni koupili tři sta kusů do země, kde lakros vůbec nebyl a teď tam běhá spousta dětí s našimi lakroskami. Slováci si od nás kupují, Finové a další země po celé Evropě.“

Nyní se pracuje na ženské lakrosce. Žádná volná forma ale ve světě není, a tak si budou muset nechat pánové z The Good Stick vyrobit novou. Vyjde na milion korun. Aktuálně mají za sebou přes deset návrhů z hlavy z 3D tiskárny. Řeší se ideální vlastnosti, tvar i využití. „Už jsme celkem spokojení s tím, jak to vypadá. Uvidíme, kdy to bude. Firma Průša Research, český výrobce 3D tiskáren, by na nás při té příležitosti chtěla udělat studii: využití 3D tisku ve výrobním procesu,“ dodává Géčko.

Text: Pavel Urban

Foto: ČLU, The Good Stick

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 270