Lacrosse > Ženský lakros > Obdivuhodný čin! Gestem fair play odmítla historickou výhru

Obdivuhodný čin! Gestem fair play odmítla historickou výhru

24.5.2024

Pořád to ve sportu není samozřejmost. Ve středu ale ukázala příkladné gesto, jak hrát fér, Klára Strončková z Harpyjí. V rámci prestižního radotínského souboje Národní ligy ženského lakrosu (NLŽL) proti Girls přiznala teč ve chvíli, kdy mohl její tým dokráčet k nečekané výhře. Duel pak skončil nerozhodně 10:10.

Kdy naposledy radotínský tým LCC Girls v lize prohrál, si z hlavy asi pamatuje málokdo. Ano, na mezinárodní scéně k tomu občas dochází, třeba v rámci Ken Galluccio Cupu, nebo naposledy před měsícem na Česko-Německém poháru. Ovšem v rámci NLŽL je to záležitost pro statistiky. A zřejmě to bylo ještě pod názvem LCC Radotín.

Celek Girls navíc v posledních letech často dominoval i ve vzájemných zápasech se svými mladšími kolegyněmi, a tak se ve středu podle papírových předpokladů čekala další výhra favorita. I když jedno varování si fanoušci možná vybaví. Stalo se to ve stejné fázi loni v dubnu, kdy vzájemný duel skončil remízou 8:8, přičemž Harpyje vedly před poslední čtvrtinou už 8:4.

Nutno přiznat, že obhájce titulu tentokrát nebyl v ideální sestavě a prakticky celý zápas musel dohánět náskok Harpyjí. „Máme obvykle pomalejší rozjezdy, ale nakonec jsme to dotáhly,“ řekla po utkání obránkyně Girls Jolana Krmenčíková a dodala: „Pořád jdeme do Final Four z prvního místa a ničeho se nebojíme.“

Ovšem dva závěrečné góly Girls z lakrosky Michaely Srchové přišly v posledních třech minutách až po situaci, která významně utkání ovlivnila. Příhrávka Girls směřovala za koncovou čáru, kam nechávala míček doputovat brankářka Harpyjí Kateřina Nájemníková, ovšem nahrávku tečovala Klára Strončková. Přestože si toho rozhodčí nevšimli, svou teč během vedení svého týmu 10:8 přiznala. Hned na hřišti sklidila uznání od soupeřek. „Udělala bych to stejně znova. Myslím, že důležitější je hrát férově než vyhrát za každou cenu,“ uvedla po zápase skromně Strončková. Je pravděpodobné, že kdyby míček po zmíněné situaci držely Harpyje, už by si vítězství vzít nenechaly.

Forma Harpyjí se už tradičně s blížícím se vrcholem sezony zvedá. Dokázaly to před týdnem obratem proti Smíchovu, kdy právě Strončková dala vítězný gól. Nyní byly opravdu blízko velké výhře nad favoritem. „Chybělo nám pak trochu štěstí, místo nějaké tyčky mohl být gól. Ale jinak myslím, že to byl skvělý zápas,“ dodala stříbrná medailistka z loňského ME juniorek. Příští středu Harpyje zakončí základní část NLŽL duelem s Jižním Městem, ale už vědí, že do Final Four půjdou ze třetí příčky.

Nevšedního počinu Strončkové si všimnul také radotínský trenér Jiří Tilšer, který tentokrát při absenci Simony Barákové stál na střídačce Harpyjí. „Přiznání teče a vlastně odevzdání míčku soupeři v závěru takového zápasu je úžasné gesto fair play, které si zaslouží obdiv a uznání. Klára mne tím potěšila více, než kdyby dala sama pět gólů,“ uznal Tilšer.

I on ale ví, že výkon Harpyjí nebyl náhodný. Víděl totiž jejich obrat před týdnem v závěru zmíněného duelu na Mrázovce. „Že potrápí Girls tolik, jsem ale nečekal, 10:10 je při kvalitě soupeře skvělý výsledek. Povedená byla zejména druhá čtvrtina, kdy se Harpyjím podařilo získat míčky po všech rozhozech a i díky tomu dokázaly soupeřkám výsledkově odskočit. Též je třeba zmínit, že holky opravdu dobře a obětavě hrály v obraně,“ dodal Tilšer.

Harpyje tak budou chtít na středeční výkon navázat a zopakovat loňskou účast ve finále. A v něm by pravděpodobně opět trápily kolegyně z Girls. A bude u toho i Strončková, která si může vzpomenout, jak loni dala ve finále dva góly a do poloviny zápasu držely mladé hráčky s budoucími mistryněmi krok.

Text: Pavel Urban

Foto: ČLU, Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 264