Lacrosse > Ženský lakros > Startuje Národní liga ženského lakrosu

Startuje Národní liga ženského lakrosu

26.9.2022

Startuje Národní liga ženského lakrosu

Poslední pondělí v září se rozběhne nová sezona Národní ligy ženského lakrosu, do které nastoupí čtyři pražské týmy – SK Lacrosse Jižní Město, smíchovské SIS Flamingo a dva radotínské celky LCC Harpyje a LCC Girls.

Právě Girls obhajují titul. Všechny celky se utkají dvakrát každý s každým a soutěž a je rozdělena do podzimní a jarní části. Završena bude víkendem Final Four. Bude se hrát na třech pražských hřištích: na umělce v Radotíně, na smíchovské Mrázovce a na jižňáckém Šeberově. 

Představení týmů:

SK Lacrosse Jižní Město je dlouholetý tým národní ligy. Je složen z mnoha současných i bývalých reprezentantek a v letošní lize představí i několik nových tváří. Jednou z největších opor bude reprezentační brankářka Anna Ničová, která letos v top formě absolvovala obě vrcholné světové akce - mistrovství světa i Světové hry a dá se předpokládat, že i v podzimní části ligy předvede skvělé výkony. Hlavní trenér Adam Ondráček je současně koučem ženských reprezentací a v létě čerpal cenné zkušenosti po boku amerických trenérek Shannon Nee a Evy Martire, které se k české reprezentaci připojily jako asistentky. V nové sezoně bychom tak ze strany Jižního Města mohli vidět oživený herní styl či drobné změny v taktice při klíčových herních situacích. V loňské sezoně se hráčky Jižního Města umístily na 2. příčce a v té nadcházející budou chtít zajisté tento výsledek minimálně dorovnat. 

SIS Flamingo pod vedení trenérky Barbary Bažantové není v lize žádným nováčkem a stejně jako loni jde do ligy s velmi mladý týmem. Hráčky SIS pomalu ale jistě získávají zkušenosti s mezinárodním lakrosem – některé již byly součástí reprezentačního týmu do 19 let, tři z nich - Linda Semeráková, Viktorie Štědrá a Ellen Pantazopoulou se letos dokonce dostaly i do seniorského reprezentačního výběru, který na mistrovství světa vybojoval 7. místo. Semeráková se Štědrou reprezentovaly i na Světových hrách v Birmingamu, odkud přivezly 8. místo. Dá se předpokládat, že mladé hráčky Flaminga půjdou v průběhu roku výkonnostně nahoru, a to hlavně díky přípravě širší juniorské reprezentace na nadcházející mistrovství Evropy v Praze, jejíž je většina, včetně trenérky Bažantové, součástí. Od týmu Flaminga se můžeme těšit na dynamický a rychlý lakros. V sezoně 2021/2022 obsadily “plameňačky” 4. místo.

Dalším mladým týmem ligy bude radotínský celek LCC Harpyje. Většina Harpyjí letos odehraje v seniorské lize svou premiérovou sezonu. Oporou jim budou dvě reprezentační hráčky - brankářka Kateřina Nájemníková a kapitánka Lucie Chottousová. Tato šestnáctiletá  středopolařka se během minulé sezony vypracovala do reprezentačního výběru a zahrála si na seniorském mistrovství světa, kde dokonce vstřelila i svůj první reprezentační gól. Hlavní trenérkou Harpyjí je zkušená trenérka Simona Baráková. Pro Harpyje to letos bude první rok, kdy budou trénovat jako samostatný tým, odděleně od hráček týmu LCC Girls. Baráková se těší na práci s radotínskými juniorkami a má radost i z účasti většiny z nich v širším výběru juniorské reprezentace na ME do 20 let. I u týmu LCC Harpyje se z důvodu přípravy hráček na ME můžeme velmi pravděpodobně těšit na lepší a lepší výkony v průběhu sezony. 

Čtvrtým týmem seniorské nejvyšší soutěže je několikanásobný ligový vítěz a mezinárodně již dobře známý radotínský tým LCC Girls. Ten se v polovině září zúčastnil turnaje pohárů evropských mistryň ve španělské Barceloně. Do turnaje ze zdravotních důvodů nemohla zasáhnout kapitánka Anna Lottman, z pracovních důvodů turnaj neodehrála ani jejich brankářská jednička Kateřina Dvořáková. Po pěkném výkonu v omlazené sestavě Girls vybojovaly na Ken Galluccio Cupu třetí místo. V ligových zápasech LCC Girls se můžeme těšit na sehraný týmový výkon a pěkné lakrosové akce v podání těch nejlepších českých hráček jako jsou Anna Lottman, Michaela Srchová, po mateřské pauze navrátivší se Tereza Laláková, ale i mnohé dalších. V obraně by fanoušům neměly uniknout precizně bránící Markéta Vrabcová, Julie Hrazánková nebo Jolana Krmenčíková. V bráně se můžeme těšit na chytací um Kateřiny Dvořákové. Novinkou na soupisce bude nizozemka Marijke Thys, která se do Prahy přestěhovala z Německa a v minulé sezoně lakrosově působila v německém Hamburku. I Girls letos doplnily svou soupisku mladšími, avšak zkušenými hráčkami z loňského týmu LCC Harpyje, které budou v tomto týmu moci naplno ukázat, co v nich je.

Podzimní část NLŽL:
26. 9. SIS Flamingo - SK Lacrosse Jižní Město
5. 10. LCC Harpyje - SK Lacrosse Jižní Město
17. 10. SIS Flamingo - LCC Girls
26. 10. LCC Harpyje - LCC Girls
7. 11. LCC Girls - SK Lacrosse Jižní Město
14. 11. LCC Harpyje - SIS Flamingo


Text: Kateřina Hlavsová

Foto: Ondřej Mika, www.lcc-radotin.cz

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 93