Lacrosse > Ženský lakros > Startuje mistrovství Evropy žen. Češky se chtějí hlavně kvalifikovat na MS

Startuje mistrovství Evropy žen. Češky se chtějí hlavně kvalifikovat na MS

10.7.2024

Právě dnes začíná v portugalské Braze 12. evropský šampionát v ženském lakrosu. Titul obhajuje Anglie, česká reprezentace byla před pěti lety v Izraeli čtvrtá a o medaile by ráda zabojovala znovu. Tentokrát se ME hraje zároveň jako kvalifikace na mistrovství světa 2026, do Japonska se podívá sedm nejlepších týmů z kontinentu. Finále ME je na programu 20. července.

ME se zúčastní devatenáct zemí. Češky narazí v základní skupině C postupně na Rakousko, domácí Portugalsko, Norsko a Irsko. Právě poslední jmenovaný tým bude největším soupeřem výběru trenéra Adama Ondráčka v bitvě o prvenství ve skupině.

„Základ úspěchu je skupinu vyhrát a vyhnout se Anglii ve čtvrtfinále. Pokud se nám to podaří, čeká nás zřejmě někdo z dvojice Skotsko, nebo Wales, což jsou hratelnější soupeři než Anglie,“ má jasno Ondráček. Vítězové čtyř základních skupin jdou rovnou do čtvrtfinále, o další čtyři místa budou bojovat celky na druhých a třetích místech v prolínacích zápasech.

Česká ženská reprezentace získala v historii evropských šampionátů tři bronzové medaile, bylo to v letech 1997, 1999 a 2003. Už pěktrát byly Češky čtvrté, dvakrát páté a při poslední ze tří ME konaných v Česku před devíti lety sedmé.

Dlouhé čekání na cenný kov tak trvá už jednadvacet let. „Čekám na medaili celých dvacet let, co jsem v reprezentaci. Je pro mě velká motivace ji teď v Portugalsku získat. Udělám pro to všecho a doufám, že i celý náš tým,“ řekla před turnajem kapitánka Michaela Srchová, která na ME oslaví narozeniny.

Ambice neskrývají i mladší hráčky, třeba Lucie Chottousová, která loni v Praze získala na evropském šampionátu juniorek stříbro. „Hlavní úkol je kvalifikovat se na MS, ale kdyby cinkla medaile, byly bychom ještě radši,“ uvedla osmnáctiletá středopolařka.

Právě vidina kvalifikovat se na mistrovství světa je pro tým téměř povinnost. Vždyť předloni byly Češky na MS v USA sedmé. Stejnou příčku můžou nejhůře obsadit i v Portugalsku v rámci evropské konkurence. „Když nám to nepůjde podle představ, tak to může být lehce svazující. Ale my máme na to, aby to šlo podle představ,“ usmála se Chottousová.

V týmu je poprvé povoleno mít více než osmnáct hráček. Ondráček jich nominoval dvacet. Průměrný věk české reprezentace je 22,75 let. Nejmladší hráčkou ve výběru je sedmnáctiletá Sofie Pantazoupoulou, nejstarší je Michaela Srchová, které je dvakrát víc.

V Braze budou Český ženský lakros reprezentovat také čtyři rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi, konkrétně Pavel Urban, Bohdan Fuka, Lucie Růžková a Lenka Pešková.

Vše o mistrovství Evropy v Portugalsku sledujte na webu https://www.welc2024.pt/. Zápasy budou streamovány na YouTube kanále ME. Detaily o českém týmu se dozvíte ze sociálních sítí České lakrosové unie.

Text: redakce

Foto: ČLU, welc2024.pt

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 454

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 21% 21%