Lacrosse > SOUHRN A POZVÁNKA: Ženy přebírají štafetu, mají napilno

SOUHRN A POZVÁNKA: Ženy přebírají štafetu, mají napilno

8.4.2024

Pořádně výživný byl uplynulý týden. Kromě čtyř vyrovnaných zápasů v rámci Národní boxlakrosové ligy (NBLL) se o slovo přihlásil také ženský lakros. Seniorská reprezentace se zúčastnila ve Walesu turnaje Home Internationals a juniorky se v Belgii střetly s osmi dospělými národními týmy na Easter Tournamentu. Tento týden navíc startuje Národní liga ženského lakrosu a o víkendu se v Praze koná Česko-německý pohár.

V rámci NBLL týmy ukrojily další čtyři dílky z obřího jarního menu. Ve středu přivítaly Malešice Jižní Město. Přetahovanou se hosté snažili urvat ve třetí čtvrtině, kdy předvedli čtyřgólovou šňůru, ale Malešice ji dokázaly stáhnout. Pak se ale Jižní Město nadechlo znovu a další náskok už domácí nezvrátili. Loňští finalisté nakonec zvítězili na půdě svého rivala 15:11. Ve stejný den hráli v Radotíně LCC Wolves proti Panthers Wroclaw. Z Vlků se stávají specialisté na závěrečné zvraty. Zápas byl velmi vyrovnaný, nikdo si nevytvořil výraznější náskok. Ještě dvě a půl minuty před koncem vedl polský tým 14:13, pak ale opět zaúřadovali v koncovce Wolves. O obrat se postarali tentokrát Matyáš Knotek a Dominik Pešek. Výhra 15:14 byla pro Vlky velmi cenná. „Opět to byly nervy až do konce, ale zase jsme měli štěstí a dopadlo to dobře,“ hodnotil s úsměvem duel hráč Wolves Martin Haloda.

Zklamaní Panteři si o víkendu spravili chuť na domácím hřišti. V Polsku se hrála NBLL vůbec poprvé. Wroclaw nejdříve v sobotu porazila 12:10 Berlin Bears a o den později 11:8 Zbraslav. Opět šlo o dramatické duely. V dresu Panterů byli ve statistikách výrazně vidět i čeští hráči. Za body do tabulky ale svůj tým táhnul hlavně Mikolaj Šmigiel, který ve třech zápasech za minulý týden nasbíral 19 kanadských bodů. Celkově se v bodování celé soutěže dostal se 33 body už na třetí místo. Statistika je ale samozřejmě zkreslená různým počtem zápasů pro jednotlivé týmy, což je patrné i v tabulce. Na čele jsou Malešice se 13 body, ale v těsném závěsu číhají LC Custodes, Jižní Město, Panthers Wroclaw i LCC Wolves.

Tento týden NBLL pokračuje dalšími čtyřmi duely. Zbraslav čeká dvojboj. Nejdříve se v pátek před televizními kamerami utká s LC Custodes, o den později pak vyzve bratislavské Bats. Netopýři budou mít mezi zápasy ještě méně času, v neděli dopoledne už nastoupí na opačném konci Prahy proti Jižnímu Městu. Mezitím budou chtít Panteři v sobotu v podvečer navázat na dvě domácí výhry z uplynulého víkendu znovu před vlastním publikem proti Vienna Monarchs. Pak se NBLL na tři týdny odmlčí, protože Praha bude nabitá jinými boxlakrosovými akcemi.

Obě ženské reprezentace vyjely v uplynulém týdnu na mezinárodní turnaje. Seniorky odehrály ve Walesu tři těžké zápasy v rámci Home Internationals. Češky postupně podlehly domácímu Walesu 7:17, Anglii 1:20 a Skotsku 5:11. Po zimní přípravě šlo ale především o sehrání zčásti omlazeného týmu. Navíc se výběr Adama Ondráčka pro blížící se mistrovství Evropy oproti tomá z Cardiffu ještě částečně promění.

Juniorský tým včetně velmi mladých hráček ze Střediska talentované mládeže se vydal do belgického Westerlo na Easter Tournament. Za pouhé dva dny sehrál osm zkrácených zápasů s účastníky zmíněného dospělého ME. Tři zápasy dokázaly Češky vyhrát, a to nad Polskem, Belgií a Švýcarskem, které bude soupeřem českého týmu i na evropském šampionátu. Cenný je i skalp Belgie, která nakonec domácí turnaj těsně vyhrála.

„Přípravné zápasy v Belgii hodnotíme s trenérkou Barbarou Bažantovou velmi pozitivně. Primárně nám šlo o navázání přátelství mezi hráčkami z různých klubů a vyzkoušení si, jak jim bude spolupráce fungovat na hřišti. Holky jsme také stavěly na jiné pozice než jsou zvyklé, ať si zkusí něco nového. Děvčata dokázala ve svém mladém věku držet krok se staršími a zkušenějšími ženami,“ řekla k turnaji trenérka českého juniorského výběru Anna Votrubcová.

Už pozítří začíná na Šeberově jarní část Národní ligy ženského lakrosu (NLŽL). První duel obstará domácí Jižní Město proti Sokolu I. Smíchov. Všechny čtyři týmy, tedy ještě radotínské celky LCC Girls a LCC Harpyje, se utkají každý s každým před červnovým play-off. Více o NLŽL čtěte ve středu.

O víkendu se pak v Praze koná další ročník Česko-německého poháru. Poprvé se bude hrát v režimu osmi týmů. V sobotu se na Motorletu střetnou všechny české zúčastněné týmy se všemi německými. V neděli se bude hrát na Mrázovce o konečné umístění.

Co se týče žákovských kategorií, včera se v Radotíně odehrálo první kolo ligy v ženském lakrosu. V kategorii U9 vyhrály radotínské LCC Piranhas nad SIS Dragonflies 12:9 a potvrdily nadvládu. V zápase do 11 let si Piraně připsaly výhru nad Dračicemi 12:4, úplně stejně jako v listopadu. Zde se ale oba týmy o výhry v sezoně dělí. V kategorii do 13 let šlo o dramatické utkání. LCC Lamas skóre proti SIS Foxes ve druhém poločase otáčely, ale nakonec se radoval po dalším obratu smíchovský celek poměrem 10:8. Pro Lišky to byla první výhra. Duel hráček do 15 let byl kvůli vytíženému víkendu odložen.

Boxlakros má na programu další zápasy v žákovských a juniorských ligách tento víkend. V sobotu se hraje v kategoriích U8, U10 a U12, v neděli pak U14, U16 a U18.

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá, ČLU, England Lacrosse

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 95