Lacrosse > Šance na olympijské hry se zvýšily, lakros je mezi doporučenými sporty

Šance na olympijské hry se zvýšily, lakros je mezi doporučenými sporty

9.10.2023

Šance na olympijské hry se zvýšily, lakros je mezi doporučenými sporty

Sen, který sní celá lakrosová komunita, se o něco přiblížil. Organizační výbor letních olympijských her v roce 2028 v Los Angeles totiž zařadil lakros mezi sporty, které navrhuje k zařazení do programu těchto her. Konečné slovo ale bude mít až za několik dní Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

„Naplnilo nás to velkým nadšením. Ale jsme trpěliví a počkáme na definitivní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru,“ řekl prezident České lakrosové unie Roman Pokorný.

Kromě lakrosu, respektive jeho šestkové odnože sixes je mezi vyvolenými sporty baseball společně se softballem, kriketem, squashem a flag fotbalem, tedy variantou amerického fotbalu. Návrhy nyní projedná Olympijská komise Mezinárodního olympijského výboru, která pak doporučuje sporty ke schválení výkonnému výboru. Vše se pak formálně potvrzuje na zasedání kongresu MOV. Ten se koná od 14. do 17. října v indické Bombaji.

„Jsme naprosto nadšeni a poctěni rozhodnutím organizátorů navrhnout lakros pro zařazení do programu olympijských her 2028. Jsme o jeden obrovský krok blíže k monumentálnímu milníku pro naše sportovní a mezinárodní společenství,“ píše se na stránkách World Lacrosse.

Podle pořadatelů jde o možná netradiční výběr sportů, který však odráží rozmanitost, optimismus a kreativitu Los Angeles. „Navrhované sporty jsou inovativní a komunitní. Hrají se na různých hřištích, stadionech a parcích po celých Spojených státech i na celém světě,“ uvedl šéf organizačního výboru OH 2028 Casey Wasserman.

Lakros by se vrátil na olympijská kolbiště po dlouhých 80 letech. Nejdříve byl na programu OH v letech 1904 a 1908, pak ještě třikrát jako ukázkový sport, konkrétně v letech 1928, 1932 a 1948. Mimochodem, v roce 1932 se hry konaly v Los Angeles, stejně jako za pět let, kam by se tak i tento sport mohl vrátit.

Češky si zkusily variantu sixes loni na Světových hrách a budou se chtít prezentovat i na těch dalších, za dva roky v čínském Čcheng-tu. O rok později se bude hrát první mistrovství světa v sixes. Šestkový ženský lakros se ukázal také o víkendu v rámci Super Sixes, kdy ve strhujícím finále vyhrály Spojené státy americké nad Kanadou 8:7.

Domácí Czech Sixes League startuje na Mrázovce už tuto neděli.

Text: Pavel Urban

Foto: https://worldlacrosse.sport/

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 285