Lacrosse > Mužský lakros > Reprezentanti titul Mistra Evropy nezískali - podlehli ve finále Izraeli o jediný gól !

Stříbrná medaile z ME 2017

(ps) Po dlouhých dvaceti letech si čeští reprezentanti vybojovali účast ve finále lakrosového Mistrovství Evropy a bohužel i tentokrát podlehli. V roce 1997 na fieldlakrosovém ME konaném se Stockholmu prohráli s Anglií 7:9, tentokrát na boxlakrosovém ME ve finském Turku podlehli Izraeli 7:8.

Česká republika – Izrael  7:8 (3:3, 2:2, 1:1, 1:2)

Finálový duel měl všechny parametry špičkového lakrosu. Je třeba připomenout, že za tým Izraele nastoupili většinově američtí a kanadští poloprofesionální hráči, kteří mají v porovnání s našimi reprezentanty nepoměrně více herních zkušeností. Přestože náš tým nenastupoval do utkání v roli favorita, byl finálový duel zcela vyrovnaný a o jeho výsledku nakonec rozhodl jeden jediný rozdílový gól, který čtyři minuty před koncem vstřelil Izrael a v neuvěřitelně dramatickém závěru už jednogólový náskok udržel.

Do utkání vstoupil lépe český tým, který se zásluhou Radka Skály ujal ve druhé minutě vedení a rozjásal diváky v hale, kteří byli jednoznačně na české straně. Pak ale převzali aktivitu Izraelci a třemi góly v rozmezí čtyř minut otočili stav na 1:3. V závěru první čtvrtiny se ale zásluhou Petra Pupěte a Jiřího Košťála podařilo vyrovnat.

Na začátku druhého dějství šel soupeř opět do vedení, ale Češi se dvěma brankami dostali do vedení 5:4 a překrásná hala, kde hrají svá utkání hokejisté TPS Turku, byla ve varu a skandovala (světe div se!) česky „Ještě jeden!“. Náš tým si totiž během turnaje vypracoval mimořádný kredit jak u finských příznivců lakrosu, tak u všech ostatních týmů a ti ho ve finále odměnili neuvěřitelnou atmosférou! Minutu před koncem první poloviny je ale Jean-Luc Chetner zchladil, když srovnal na 5:5.

Třetí perioda pak byla úpornou a strhující bitvou, kdy se útoky střídaly na obou stranách. Oba brankáři, jak Kanaďan Zachary Higgins, tak Jakub Mareš podávali skvělé výkony a dlouhé minuty nepadla žádná branka. Česká obrana pracovala perfektně - hrála hodně stažená aby neumožnila rychlým útočníkům soupeře manévrovat před naším brankářem a všechny střely z dálky famózní Mareš chytil. Rovněž český útok pracoval na plné obrátky, ale i on marně dobýval branku soupeře. Útočníci si vypracovali velké množství výborných šancí, ale skórovat se stále nedařilo. Ujala se až střela na druhé straně a tak šel ve 42. minutě soupeř do vedení. Naštěstí se Košťalovi podařilo v přesilovce srovnat 5 vteřin před koncem periody a utkání bylo opět vyrovnané.

O mistrovi Evropy tak musela rozhodnout až poslední perioda. Hra byla i nadále zcela vyrovnaná a velmi dramatická. V padesáté minutě se počtvrté trefil Jean-Luc Chetner a poslal Izrael do vedení. Pavel Došlý ale o pět minut později srovnal k obrovské radosti diváků a halou znělo “Češi do toho!“ s mírným německým, srbským, slovenským, polským, rakouským, finským, či holandským přízvukem.

O osudu utkání nakonec rozhodla střela Kyle Bergmana, na kterou už čeští hráči nedokázali i přes obrovskou snahu odpověď. Se závěrečným hvizdem se tak rozplynuly naděje českého lakrosu na premiérový titul Mistra Evropy. Krásné gesto pak našim reprezentantům předvedli diváci v hale, kteří naprosto většinově začali skandovat “Češi, Češi!“ a přinesli tak alespoň trochu úlevy do obrovského zklamání.

I přes finálovou prohru si česká lakrosová reprezentace zaslouží za svůj výkon na celém turnaji naprosté absolutorium! Stříbrná medaile je nepochybně skvělým výsledkem českého lakrosu.