Lacrosse > Mužský lakros > Ředitel Evropské lakrosové ligy Jan Barák: „Pilotní ročník splnil svůj úkol“

Ředitel Evropské lakrosové ligy Jan Barák: „Pilotní ročník splnil svůj úkol“

3.12.2010

Ředitel Evropské lakrosové ligy Jan Barák: „Pilotní ročník splnil svůj úkol“

Jak hodnotíte pilotní ročník Evropské lakrosové ligy?
Hlavním úkolem pro letošní rok bylo vzbudit zájem ze strany hráčů, představit jim novou atraktivní soutěž, která je bude bavit a o kterou budou mít zájem i do budoucna. Co jsem zatím mohl slyšet z bezprostředních ohlasů, tak se tento záměr podařil a věřím, že většina letošních účastníků ELL bude hrát i příští rok.

Lze tedy říci, že pilotní ročník splnil svůj úkol?
Určitě. A za to, že letošní ročník proběhl úspěšně patří dík především skupině lidí z LCC Radotín a hlavně Ondřeji Mikovi, Lukáši Neužilovi, Tomáši Procházkovi a Petru Bekovi. Velký dík patří také našim partnerům, kteří soutěž podpořili. Nalezneme mezi nimy firmy SaS vzduchotechnika, Sokra s.r.o, Harrow sport a Foxinteriér.

Vzbudila tato nová soutěž zájem také u diváků?
Mnoho diváků si zatím cestu na zápasy ELL nenašlo. Slabší divácký zájem přisuzuji faktu, že nově vytvořené týmy nemají tradiční fanoušky. Hráči z jednotlivých klubů NBLL jsou, díky draftovému systému, rovnoměrně rozděleni do všech týmů ELL a tak diváci moc nevědí, komu vlastně fandit. Navíc díky společnosti Střižna.cz bylo celý průběh ELL možno sledovat v živých přenosech na internetu a tak mnozí raději volili teplo a pohodlí domova před poněkud chladným venkovním prostředím. Přilákat více diváků je jedním z hlavních úkolů do příštích ročníků Evropské ligy.

Měli jste nějakou předlohu, podle které ELL vznikla?
Na podobných principech, na kterých jsme postavili Evropskou lakrosovou ligu, funguje například kanadsko-americká profesionální soutěž NLL. Té se ale samozřejmě zdaleka nemůžeme rovnat.

Kdy vůbec vznikl nápad tento nový lakrosový projekt založit?
Historie Evropské lakrosové soutěže se začala psát někdy kolem roku 2005. Tato myšlenka se zrodila v hlavách lakrosových nadšenců působících v LCC Radotín. Patřili mezi ně především Roman Pokorný, současný manažer české reprezentace. Dále Petr Bek, Milan Topol, Pavel Sedlák a další. Poté jsme se 4 roky ELL zaobírali spíše teoreticky a až na podzim roku 2009 spatřila světlo světa takzvaná Miniliga, což byla vlastně taková Evropská lakrosová liga v rámci týmů LCC Radotín. Brzy se soutěž rozšířila i o ostatní české hráče zejména reprezentanty. A příznivé ohlasy od hráčů nám konečně, po pěti letech, dodaly potřebnou odvahu spustit naplno projekt ELL.

Jedním z cílů Evropské lakrosové ligy bylo vytvořit soutěž, ve které by se objevovali ti nejlepší hráči z celé Evropy. Do jaké míry se to podařilo splnit?
Do pilotního ročníku ELL se přihlásilo 80 hráčů z pěti evropských zemí a byl to přesně ideální počet pro vytvoření čtyř týmů. Mnoho kvalitních hráčů se však do soutěže z různých důvodů nezapojilo. Možná neměli k tvořící se ELL důvěru, nebo jim vadil souběh s Národní box-lakrosovou ligou. Každopádně máme o kvalitní hráče zájem a v příštím roce se budeme snažit vytvořit takové podmínky, aby se mohlo zapojit více hráčů.

Jak to vypadá s budoucností soutěže?
V současné době se o podobě budoucí ELL vedou konzultace s hráči, manažery a partnery v zámoří. V každém případě předpokládám, že se bude hrát pravidelně každý rok. Termínová listina a přesné podmínky pro účast hráčů a týmů se teprve tvoří a výsledná podoba bude známa do konce února 2011.

V čem bude následující 1. ročník jiný, než byl ten pilotní?
Jak velké budou změny zatím nejsem schopen říci. Každopádně se bude hrát více turnajů, než letošní tři. Vše ostatní záleží na jednání s partnery, na zájmu hráčů a manažerů. Chceme také postupně zvyšovat kvalitu jednotlivých týmů. Registrujeme zájem hráčů z nižších kanadských soutěží. Jejich účast by byla obrovským oživením.

Nultý ročník Evropské lakrosové ligy se hrál hned na několika místech. V Radotíně, Plzni a Králíkách. Budou tato hřiště hostit i další ročníky, nebo bude soutěž putovní?
Všechny tři letošní turnaje byly ze strany pořadatelů výborně zorganizované a tak je velká šance, že v těchto městech uvidí diváci i příští ročník. Další zájem o ELL registrujeme
z Drážďan, Mnichova a Bratislavy.

Ptal se Tomáš Haisl

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 434

  • 1 19% 19%
  • 2 21% 21%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 20% 20%