Lacrosse > Mužský lakros > Radotínská nadvláda pokračuje. Custodes jsou pošestnácté mistry

Radotínská nadvláda pokračuje. Custodes jsou pošestnácté mistry

11.12.2021

Letošní zkrácený ročník Národní boxlakrosové ligy zná svého vítěze. Tím se už pošestnácté bez většího překvapení stal radotínský celek Custodes, který ve finále přehrál své mladší klubové bratry z týmu Wolves jasně 28:8. Pomyslné bronzové medaile pak vybojovali stejně jako předchozí rok hráči Jižního Města, kteří v dramatické koncovce přehráli Východočechy o gól 11:10. 

Custodes bez komplikací prošli semifinálem
Víkendový program odstartoval v pravé sobotní poledne první semifinálový duel mezi stoprocentními Custody a Jižním Městem, které do vyřazovací části postoupilo ze čtvrtého místa. Radotínští drželi zápas od jeho samotného začátku pevně v rukou – po 98 vteřinách vedli 3:0, první polovinu pak ovládli 18:5. Dominantní byli kromě střelby i na face-off, kde zvítězili pětadvacetkrát v 41 případech. Nejlepším byl v této herní činnosti Jakub Výmola, který z 18 podstoupených face-off vyhrál 14. Custodes v konečném součtu nastříleli 31 branek, soupeři povolili pouhých sedm a hladce postoupili do finále. 

Wolves převážili zápas na svou stranu až v druhé polovině
Druhé semifinále, které odstartovalo o tři a půl hodiny později, slibovalo napínavou podívanou. Střetli se v něm totiž houževnatí Wolves s Pardubicemi, které se díky svým výkonům staly překvapením celé soutěže. Na zajímavosti přidala i vyrovnaná bilance vzájemných zápasů ze základní části. V prvním klání zvítězili Pardubičtí po vyrovnané bitvě 13:10, v druhém jim pak Wolves porážku oplatili a vyhráli 16:10. 

Vyrovnané bylo i semifinále. Po prvních dvou periodách svítilo na výsledkové tabuli nerozhodné skóre 5:5, a to i přesto, že tým Daniela Žáka Wolves přestřílel 50:38. Jednogólová přetahovaná trvala až do 37. minuty, kdy se v rozmezí 61 vteřin ve třech různých herních situacích (ve výhodě, v přesilovce a v situaci 5-5) prosadili radotínští junioři a odskočili tak do tříbrankového vedení 10:7, které se později ukázalo jako klíčové. Pardubice totiž v druhé polovině výrazně polevily v kadenci střel a nedokázaly se propracovat ke kontaktní brance. Radotínské mužstvo mezitím dál zlepšovalo svůj výkon a postupně navýšilo brankový rozdíl na číslo sedm. Postup do finále a vítězství 18:10 pečetil 22 vteřin před koncem z brejku Vojtěch Postupa. 

Bronzové drama dopadlo lépe pro Jihoměstské 
Pokud jsme nazvali match-up Wolves–Pardubice zajímavým, jaké slovo bychom museli zvolit pro zápas mezi Jižním Městem a Pardubicemi? Výsledky vzájemných zápasů 12:13 a 13:11 z pohledu pražského celku mluví za vše. Ve stejném duchu se neslo i třetí setkání těchto týmů. Dvěma trefami otevřeli skóre hráči Pardubic, následné tři branky patřily střelcům Jižního Města, před koncem periody se opět prosadili Pardubičtí a srovnali.

Druhá perioda pak vyšla lépe pražskému týmu, který ji ovládl 4:2. O dvoubrankové vedení ale během prvních čtyř minut třetí patnáctiminutovky přišel a skóre bylo rázem 7:7. Do dvougólového vedení 10:8 se Jižní Město dostalo až v čase 48:31. O něj se dvěma po sobě jdoucími trefami postaral kapitán Pavel Došlý. V závěrečných 12 minutách přidal pardubický tým sice dva góly, ale svůj čtvrtý přidal i jihoměstský kapitán a zápas tak skončil za stavu 11:10 pro mužstvo z Jižního Města. To stejně jako loni obhájilo třetí místo.

Finále s jasným průběhem 
Radotínské finále nepřineslo větší překvapení. Zkušení Custodes nedali Wolves stejně jako svému semifinálovému soupeři šanci a bez zaváhání ovládli všechny periody. Konkrétně 8:3, 7:3, 6:0 a 7:2. Wolves ale i přes jasný průběh zápasu nepolevili a do posledních minut předváděli sympatický výkon plný odhodlání. O tom svědčí třeba i branka Ondřeje Stribelika, která padla v čase 59:59. Custodes nakonec zvítězili 28:8 a dál vévodí domácí soutěži. 

Nejlepšími střelci víkendu se se shodným počtem branek (13) stali Dominik Pešek s Tomášem Knotkem. Ti se navíc podělili i o ceny pro nejlepšího střelce (Tomáš Knotek, 46G) a nahrávače (Dominik Pešek, 38A) sezony a hráče s nejvíce kanadskými body (Dominik Pešek, 42+38). I zbylá dvě individuální ocenění putovala do týmu Custodes – nejlepším brankářem byl zvolen Viktor Bláha (9Z, 89 %), cenu za nejúspěšnější face-off pak s 59 % procenty převzal Jakub Výmola.

Kateřina Hrubá

Přehled výsledků z Final Four: 

SF1: LCC Cusotdes vs. SK Lacrosse Jižní Město 31:7 (8:3, 10:1, 8:1, 5:2) 
SF2: LC Pardubice vs. LCC Wolves 10:18 (3:2, 2:3, 3:5, 2:8)
Zápas o 3. místo: SK Lacrosse Jižní Město 11:10 (3:3, 4:2, 2:4, 2:2)
Finále: LC Custodes vs. LCC Wolves 28:8 (8:3, 7:3, 6:0, 7:2)

Fotogalerie z celého Final Four

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 193