Lacrosse > Mužský lakros > LCC Radotín je popáté v řadě box lakrosovým mistrem

LCC Radotín je popáté v řadě box lakrosovým mistrem

20.5.2010

(om) - Těsně před začátkem čtvrtečního čtvrtého zápasu finálové série Národní box lakrosové ligy se na stadionu Slavie podařilo zařídit intenzivnější osvětlení než v úterý. Hráči tak lépe viděli míč a diváci lépe viděli, jak si LC Custodes Radotín dokráčel pro pátý titul boxlakrosového mistra ČR v řadě.

Finále NBLL, zápas 4, SK Lacrosse Jižní Město–LC Custodes Radotín 6:9 (0:2, 3:4, 1:2, 2:1)

Ve vynikající atmosféře, kterou na stadionu v Edenu vytvořily početné skupiny fanoušků obou týmů, nastoupili oba rivalové ke čtvrtému zápasu o titul boxlakrosového šampióna. Hosté z Radotína k němu měli po středeční výhře nakročeno lépe a vyšel jim i začátek zápasu. Už ve 40. vteřině šel Radek Skála důsledně za odraženou střelou a napodruhé překonal Jiřího Malinu v brance Jižního Města. Oby týmy hrály útočně, měly několik šancí, ale brankáři se vyznamenávali a pokus Milana Černíka zastavila tyč. V šesté minutě Radotín skóroval, ale gól nebyl uznán kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. Stav na výsledkové tabuli se měnil až v ve dvanácté minutě, kdy Emil Moravec vybojoval míč v obraně, rychle ho vyvezl a našel nabíhajícího rychlíka Martina Hodaně, který se nemýlil. Stav 2:0 vydržel až do konce periody.

Ve druhé minutě druhé čtvrtiny byl za sekání vyloučen Petr Poupě. Jižní Město potvrdilo, že přesilovky jsou jeho silná zbraň – Milan Černík snížil. Obraz hry byl podobný jako v první čtvrtině. Několik slibných šancí zůstalo nevyužito až do sedmé minuty, kdy Adam Ondráček vyrovnal. Téměř vzápětí zaváhal radotínský obránce Rostislav Zapletal, Jižní Město vybojovalo míč za radotínskou brankou a Adam Ondráček s asistencí Jakuba Nováčka získal pro domácí tým vedení. Ale domácí se neradovali dlouho, Emil Moravec z rychlého brejku vyrovnal už po čtyřiceti vteřinách hry. Radotín v té době začínal mít herně navrch. V jedenácté minutě sebral odražený míč na půlce Radek Skála, nechal všechny obránce daleko za sebou a dostal Radotín znovu do vedení. Ve čtrnácté minutě vybojoval míč za Malinovou brankou Jiří Loskot, oběhl půlku obrany a přesnou ránou k tyči překonal Malinu. V závěrečné minutě pak Radek Skála a Petr Poupě ukázkově sehráli clonu, druhý jmenovaný se dostal sám na brankoviště a upravil na 6:3. Tento stav nezměnila ani power-play Jižního Města v závěru periody.

Na druhou polovinu zápasu nastoupil do Radotínské branky Dominik Sika. Ten již v průběhu série dokázal, že už za Tomášem Říhou, který je o brankářskou generaci starší, v ničem nezaostává.

První část třetí čtvrtiny byla ve znamení několika vyloučení. Nejprve byl za krosček potrestán radotínský Tom Hunt, ale jeho trest ještě neuplynul a síly se vyrovnaly po obdobném provinění Lukáše Seilera. Ten se na trestnou prakticky ihned po vypršení trestu vrátil, tentokrát za držení. Radotínskou přesilovku využil Radek Skála. V deváté minutě pykal pro změnu radotínský Miroslav Polách a nejlepší střelec Jižního Města Milan Černík prokázal, že když mu obrana ponechá dostatek času, zpravidla se nemýlí. Radotín dostal možnost hrát ještě jednu přesilovku v desáté minutě, ale z velkého tlaku gól nevytěžil. Petr Poupě se jen blýskl hezkou zadovku „around the world“, ale bez gólového efektu. Ve třinácté minutě pak Radek Skála střelou zdálky stanovil stav 8:4, který vydržel až do přestávky.

Hned v první minutě poslední čtvrtiny našel při rychlé rozehrávce Jakub Nováček nabíhajícího Michala Rozkota a Jižní Město snížilo na rozdíl tří gólů. Aktivnější byl ale Radotín, jenže všechny jeho útoky končily na brankáři Malinovi. Jižní Město se do útoku moc nedostalo a když, tak nepůsobilo moc nebezpečně.

Radotín v osmé minutě hrál oslabení a znovu to byl Milan Černík, který ze svého typického místa na levé straně útoku přestupek trestal, a vybudil tak domácí k poslednímu tlaku. Následující tři minuty se radotínská obrana měla co ohánět, ale odolala. Když v jedenácté minutě Radotínští konečně získali míč pod kontrolu, vzala si lavička time-out, přerušila nápor Jižního Města a z následujího útoku Radotín zvýšil. Tandem Radek Skála–Petr Poupě opět předvedl učebnicovou ukázku uvolnění přes clonu.

Jižní Město už na dostatečně silný nápor nemělo dost sil. Zkoušelo sice power-play už od dvanácté minuty, ale nebylo to nic platné. Radotín situaci víceméně kontroloval, už půl minuty před koncem radotínská střídačka jásala a po závěrečném hvizdu propukly v hale oslavy. Kapitán Petr Poupě pak převzal popáté v řadě pohár pro vítěze boxlakrosové ligy.

Radotín odehrál dvě poslední a rozhodující utkání soustředěně. Dokázal pokrýt nebezpečné brejky soupeře a v posledním zápase zcela eliminoval hvězdu Jižního Města Pavla Došlého. Na konci série se projevila i lepší fyzička radotínských hráčů, kteří byli rychlejší a agresivnější. S tím souvisí i fakt, že Custodes předčili soupeře i bojovností. Mladá radotínská obrana se v průběhu série semkla. Útok postavený na Petru Poupěti a Radku Skálovi, které zdatně doplňovali Jiří Košťál a správně drzí mladíci Dominik Pešek a Jiří Loskot, úspěšně rozkládal obranu soupeře v celém průběhu série, zatímco útočníky Jižního Města, kteří hráli o poznání individuálněji, dokázal Radotín nakonec zkrotit. Trvalé nebezpečí pro radotínské gólmany tak představoval jen Milan Černík, který se ale prosazoval většinou v přesilovkách. Z mladých hráčů Jižního Města se dobře ukázal především v úvodu série Tomáš Kondr. Příjemné bylo zjištění, že oba týmy mají vyrovnané brankářské dvojice – mladí brankáři Dominik Sika a Marek Dobrý udělali velký pokrok a rozhodně už nejsou pro Tomáše Říhu a Jiřího Malinu pouhými náhradníky.

Divákům přinesla finálová série vynikající sportovní podívanou, utkání byla napínavá, hra byla rychlá a tvrdá, ale vždy a důsledně v rámci fair-play, což je až s podivem, vzhledem ke známé rivalitě obou týmů. Přispěl k tomu i celkově velmi dobrý výkon rozhodčích.

Na záznamy ze středečního a čtvrtečního zápasu se můžete podívat na www.net-tv.cz, kde jsou i videoreportáže z prvních dvou utkání.

Vítěz NBLL je sice znám, čekají nás ale ještě dohrávky zápasů o další umístění. Ve středu 26. 5. 2010 se o bronz utkají TJ Malešice a Falcon Millionaires, o páté místo budou bojovat ForFun a LC Slavia a o sedmé místo se střetnou LC Old Dogs Plzeň s LC Pardubice. O tom, kdo skončí devátý, rozhodne duel LC Highlanders–Bats Bratislava.