Lacrosse > Ženský lakros > Prague Cup láká na 25. ročník, pro ženskou reprezentaci jde o prověrku před ME

Prague Cup láká na 25. ročník, pro ženskou reprezentaci jde o prověrku před ME

28.6.2024

Tradiční mezinárodní fieldlakrosový turnaj Prague Cup se koná tentokrát jen v kategorii žen. Hrát se bude ode dneška do neděle na Pražačce. Český seniorský národní tým zde zažije generálku na mistrovství Evropy v Portugalsku.

Sedm týmů včetně šesti reprezentací se představí v Praze v rámci turnaje systémem každý s každým. Zápasy ve skupině se hrají v pátek a v sobotu. Zítra vpodvečer jsou na programu semifinále a v neděli pak zápasy o konečné umístění.

Na blížící se evropský šampionát se budou kromě Češek připravovat na Prague Cupu také Lotyšky. Dále dorazí do české metropole výběry z Nizozemska a Německa, ale i juniorky z Walesu. Šestou reprezentací jsou domácí juniorky, sedmý tým pod názvem Phoenix Ladies bude také složen z tuzemských hráček a také z Polek.

„Hodně elitních národních týmů se začátkem roku přihlásilo, ale nakonec nedorazí. Mrzí nás to, ale na druhou stranu nebudou mít Češky tak náročné zápasy před ME. Myslím, že domácí národní tým je favoritem turnaje a bude mít prostor na taktizování a finální ladění hry,“ říká před turnajem jedna z dlouholetých pořadatelek Barbara Bažantová.

Český reprezentační výběr žen vyhrál v historii Prague Cupu už šestkrát, naposledy před posledním ME v roce 2019. Uspět by chtěl výběr trenéra Adama Ondráčka také letos, když se chystá na šampionát v Portugalsku. „Prague Cup je pro nás důležitá poslední fáze přípravy, právě tady můžeme doladit detaily před odletem na mistrovství Evropy. Prověříme si naše schopnosti a zjistíme, na jakou úroveň jsme se za rok intenzivních tréninků dostaly. Myslím, že je pro nás určitě výhodou si týden před ME zahrát pořádné zápasy ve finální sestavě a dostat se tím do nejlepší formy,“ těší se reprezentantka Lucie Chottousová, která právě na Pražačce loni vybojovala s českým juniorským týmem stříbrnou medaili.

Poslední šanci zapískat si před mistrovstvím Evropy ostrá mezinárodní utkání mají také rozhodčí. V Praze jich bude v akci jedenáct, přičemž většina z nich se chystá na vrcholný turnaj včetně čtyř českých.

Prague Cup se hraje v ženské kategorii už od roku 1998, letos jde o 25. ročník, protože dva byly zrušeny během covidového období. Muži začali hrát turnaj v roce 2000. Akce se konala na různých místech hlavního města, letos se bude hrát na Pražačce. Nic speciálního ale organizátoři k půlkulatému výročí nenachystali. „Letos jsme Prague Cup pojali minimalisticky, v létě bude hodně reprezentačních akcí, mužské týmy jsme nakonec ani nezvali. Největší změnou je pro nás nový areál. Sportovní centrum Pražačka nám nabízí nové možnosti, tak snad se tu na nějaký čas usadíme,“ dodává Bažantová.

Více informací o Prague Cupu včetně programu zápasů najdete na www.lacrossepraguecup.cz.

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá, archiv Prague Cupu

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 454

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 21% 21%