Lacrosse > Mužský lakros > Po prohře s Finy budou Češi obhajovat 7. místo z posledního MS

Po prohře s Finy budou Češi obhajovat 7. místo z posledního MS

27.9.2019

(ek, ps) K předposlednímu zápasu mistrovství světa nastoupil český národní tým proti týmu Finska. Po prohře se Spojenými státy jsme chtěli navázat na předešlých pět výher. V sestavě chyběl zraněný Lukáš, opět se ale k týmu připojil Procházka, nastoupil Srch a v bráně nechyběl Dubenski.

Zápas začal finským držením míče, z čehož soupeř hned v úvodní minutě po první střele na bránu vytěžil vedení 1:0. Češi odpovídají za dalších 20 sekund srovnáním na 1:1. První česká přesilová hra ve třetí minutě, kdy finský hráč dostává 5 minut za sekání, posouvá náš tým do vedení. Celou první periodu předváděl český tým aktivní fyzický lakros, nedařilo mu ale skórovat. Síly obou týmů byly vyrovnané. Ve 12. minutě si naopak vedení 3:2 bere soupeř a po vyloučení Gottwalda přichází další gól na 4:2.

Druhou periodu český tým začíná hrou v oslabení zásluhou Munka za zdržování hry a po chvíli je vyloučen Říha za sekání. Finsko toho samozřejmě využívá a vede 5:2. Finský tlak pokračuje, ale český brankář předvádí výborné zákroky. Hru nám komplikuje další vyloučení, tentokrát Lavalleeho, a Finové vedou 6:2. Takhle si národní tým zápas asi nepředstavoval a trenéři si berou oddechový čas. Soupeř nás nepouští do hry a nám se nedaří udržet v útočném pásmu. Po dalších třech finských gólech se nám konečně otvírá prostor před soupeřovou bránou a Poupě a hned za ním Došlý upravují skóre na 4:8. Finsko si bere oddechový čas a naši využívají přesilovou hru. V poslední vteřině periody po závaru před českou bránou Finsko skóruje na 9:5 do šaten.

Po přestávce český tým začal opět vyloučením, tentokrát dostal trest Munk za nedovolený krosček, a Finsko v přesilovce zvyšuje na 10:5. Zápas pokračuje dalším naším oslabením kvůli překročení počtu hráčů na hřišti, Češi přesto skórují střelou Loskota. V páté minutě třetí periody dává gól Košťál a snižuje na nadějných 7:10. Hra třetí periody je rychlá s těžkými fyzickými souboji. Český tlak ale ukončí svým hloupým vyloučením Říha. Český tým přesilovku ubrání, ale hned poté dostává Munk pětiminutový trest za nedovolené bránění a Finsko vede 11:7. V poslední minutě periody jde sám na bránu Došlý, trefuje tyčku, je sražen zezadu a doklouže se do finského brankáře. Rozhodčí ho nepochopitelně vylučují za bránění brankáři, čehož soupeř využívá navýšením skóre. Po dalším úniku českého hráče na finskou bránu zůstává brankář Jokela ležet a po následné šarvátce jsou na pět minut vyloučeni opět Říha a Viitanen. Vše se odehrává v rozmezí posledních sekund periody.

Poslední perioda, ve které musel český tým ukázat co v něm je pokud chtěl pomýšlet na úspěch, ale začíná gólem soupeře. Ve třetí minutě sehrává český tým neúspěšně přesilovou hru. Naopak soupeř  zvyšuje náskok na hrozivých 14:7. Český tým bohužel není produktivní. Počet střel na bránu obou týmů je téměř shodný 37:38. V sedmé minutě poslední periody český tým sehrává hru v oslabení 3:5 vyloučením Gottwalda a Oulehly, soupeř dvakrát rychle po sobě skóruje na 16:7 a má hru výrazně pod kontrolou. V té době je již v české brance Jakub Mareš. Výsledek mírně upravuje gólem Knotek. Dvě minuty před koncem utkání také Finsko střídá brankáře a bere si oddechový čas. Na trestné lavici v té době sedí Výmola. Soupeř zvyšuje na 17:8 a hned poté skóruje i Došlý. Český tým prohrává s Finskem 17:9, přestože je počet střel téměř vyrovnaný 44:42.

Cíl týmu bojovat v sobotu o páté místo a umístění v modré skupině zůstane bohužel nesplněn. Stále je ale před námi zápas o 7. místo. Je tedy o co bojovat, soupeřem nám opět bude tým Nizozemska, který jsme již porazili ve skupině.