Lacrosse > Mužský lakros > Nový koncept mužských lakrosových soutěží

Nový koncept mužských lakrosových soutěží

5.7.2013

Ilustrační foto Ondřej Mika
Ilustrační foto Ondřej Mika

Z valné hromady ČSML konané 13. 5. vzešel nový výkonný výbor svazu ve složení Pavel Semerák, Jan Barák, Ondřej Mika, Michaela Zvarová, Karel Poupě a Matěj Řezníček. Jedním z klíčových bodů, se kterými do VV vstoupili noví členové je zatraktivnění a zpřehlednění systému soutěží, tak aby jednak bavily a motivovaly hráče a jednak aby byly zajímavé pro veřejnost a dokázaly přilákat nové zájemce o lakros.

Zvolený systém preferuje krátkodobé intenzivní soutěže a v mezidobí dává týmům prostor pro odpočinek i pro přípravu před soutěžními zápasy. Největší změnou je zkrácení NBLL a její načasování na jaro. Slabinou stávající NBLL byla její zdlouhavost a vzhledem k různému počtu odehraných zápasů v růběhu sezóny i nepřehlednost. Zkrácení NBLL by mělo znamenat, že se na ni týmy a hráči budou lépe koncentrovat a „krutější“ play-off na jeden zápas dává papírově slabším týmům větší šanci překvapit.

NFLL 2013
Národní fieldlakrosová liga se bude hrát dle stávajícího formátu. Loňský ročník pod vedením Petra Chmelaře byl co do organizace krok správným směrem a letošek by na to měl navázat.

Český pohár 2013
Na podzim tohoto roku odstartuje nová soutěž otevřená pro české i zahraniční týmy – Český pohár. Soutěž se odehraje během dvou hracích víkendů v halách na Jižním Městě a Plzni. Vítěz získá do držení putovní Český pohár. Do této soutěže mohou kluby postavit různé výběry, mohou zapojit nováčky, zkoušet, učit se.

NBLL 2014
Národní boxlakrosová liga se bude nově hrát v období březen–květen jednokolovým systémem každý s každým a následným play-off na jedno utkání. V případě vyššího počtu účastníků může vedoucí ligy zvolit systém skupin při zachování stejného počtu utkání základní části a play-off.

Finále je naplánováno na sobotu 31. 5. od 19 hod na hřišti finalisty, který skončil výše v základní části. Tomuto vrcholu soutěže budou předcházet i finále juniorských soutěží a slibujeme si od toho, že tento den bude velký lakrosový svátek, který přiláká i média a diváky.

NFLL a Český pohár budou v roce 2014 pokračovat ve stejném formátu, pro Český pohár se předběžně počítá se dvěma dva víkendy v listopadu.

NBLL 2015
Od roku 2015 se Národní boxlakrosová liga rozdělí na 1. a 2. ligu. První liga bude koncipována jako elitní soutěž a kluby, které budou chtít mít své týmy v této soutěži, budou muset splnit přísnější podmínky pro účast. Výsledkem by mělo být profesionálnější vystupování a lepší dojem pro veřejnost, média a tím pádem i potenciální sponzory.

Podmínky:
● umístění v předchozím ročníku na pozici zaručující účast v první lize,
● žákovské týmy minimálně ve dvou kategoriích juniorských soutěží,
● vyhovující domácí hřiště (schvaluje vedoucí ligy dle určených kritérií),
● jednotná barva přileb, jednotné dresy vč. trenek,
● minimální počet hráčů k utkání 10 + 1,
● funkční FB profil týmu,

Pro domácí tým pak bude povinností
● zveřejnění výsledku bezprostředně po zápase na FB profilu,
● zveřejnění krátkého článku o utkání nejpozději následující den po zápase,
● propagace zápasů v místě konání (plakáty, místní rozhlas, regionální tisk atd.),
● vybírání vstupného na zápasy (vstupné může být dobrovolné, ale mělo by být vybíráno),
● zajištění pořadatelské služby.

Návrh organizace NBLL 2015
● Termín: březen–květen 2015,
● 1. liga: šest až osm týmů (dle výsledků NBLL 2014) – elitní soutěž, účast na základě licence,
● 2. liga: čtyři až šest týmů (dle výsledků NBLL 2014) – uvolněnější soutěž vhodná i pro začínající týmy,
● základní část: každý s každým dvě utkání,
● play-off od čtvrtfinále na jeden zápas vždy na hřišti výše postaveného týmu po základní části,
● baráž mezi posledním týmem první ligy a prvním týmem druhé ligy.

Financování
Počínaje českým pohárem 2013 se zavádí týmové startovné do jednotlivých soutěží, které nahrazuje hráčský poplatek. Pro NBLL a NFLL je stanoveno startovné ve výši 8000 Kč za tým. Pro Český pohár 2000 Kč za tým. Jednotlivé soutěže by měly být finančně soběstačné.

Dále bude od roku 2014 stanoven členský příspěvek do Českého svazu mužského lakrosu, a to 500 Kč ročně. Tyto prostředky budou využívány zejména vytvoření stabilního finančního základu pro reprezentaci a pro rozšiřování členské základny.

VV věří, že tyto změny a především přísné dodržování termínů a podmínek všech soutěží našemu lakrosu v příštích letech prospějí.

Zejména další rozšíření členské základny, vznik nových týmů a klubů a rozvoj žákovského lakrosu vidí nový výkonný výbor jako prioritu. Bude ale v tomto směru potřebovat pomoc stávajících klubů a trenérů, hráčů. Na tento rozvoj se již podařilo získat zajímavé finanční prostředky a o další granty a nalezení partnerů bude VV usilovat. ČSML určitě podpoří smysluplné projekty klubů i jednotlivců.

Ruku v ruce s tím jde i snaha zpopularizovat lakros prostřednictvím médií, festivalů a propagačních akcí.

Vzhledem k tomu, že český „lakrosový rybníček“ je poměrně malý, jeví se jako logická bližší spolupráce s německým lakrosem – jak ve fieldlakrosu, tak v rychle se rozvíjejícím boxlakrosu, a to včetně mládeže.

Za VV Jan Barák, Ondřej Mika

Své názory k novému systému můžete vyjádřit v anketě a podrobněji také ve Fóru.

Přehled známých termínů lakrosových soutěží a turnajů
● NFLL 2013: 24.–25. 8., 14.–15. 9., 28.–29. 9., finále 13. 10. v 15 hod.
● ELL 2013: 31. 8.–1. 9., 21.–22. 9., 5.–6. 10., 18.–19. 10., finále 19. 9. od 19 hod.
● Ken Galuccio Cup 2014 (Pohár mistrů evropských zemí, reprezentují muži a ženy LCC), Gent, Belgie: 7.–8. 9.
● Český pohár 2013: 9.–10. 11. a 23.–24. 11., finále 24. 11. od 18 hod.
● Winterlaxcup 2014: 24.–26. 1.
● NBLL 2014: březen–květen, finále 31. 5. od 19 hod.
● Memoriál Aleše Hřebeského 2014: 23.–26. 4.
● NFLL 2014: červen–září

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 270