Lacrosse > Nové kluby, 2. část: Zábřeh, Olomouc a Ostrava

Nové kluby, 2. část: Zábřeh, Olomouc a Ostrava

3.7.2024

Druhý díl minisérie o nově vznikajících klubech v České republice nás zavede na Moravu a do Slezska. Na mapě vytvoří tyto celky trojúhelník. Jde o Zábřeh, Olomouc a také Pitbully z Ostravy. Prezentovat se chtějí v různých lakrosových disciplínách a jsou všelijak propletené.

Lacrosse Club Zábřeh
Místní sdružení zastřešuje různé druhy lakrosu. K českému se přidal i interkros a šestkový. Právě v sixes bude klub vystupovat jako Highlanders Zábřeh. K vytvoření nového klubu přispěl průnik zájmu bývalých hráčů se zkušenostmi z boxlakrosu a mladých z českého lakrosu. „Původní myšlenka byla dát dohromady tým pro Slovenskou lakrosovou ligu, pro kterou jsme ale bohužel nesehnali dost hráčů. Jelikož ale zájem přetrvává, přišla vhod nová varianta sixes,“ říká jeden ze zakladatelů klubu v Zábřehu Roman Čech. Tým se může připravovat přímo na místním městském stadionu. Nyní je na činovnících rozšířit povědomí o lakrosu i mezi veřejnost.

„Chceme nové členy nalákat na netradičnost sportu, atraktivitu a kontaktní hru. Také na finanční nenáročnost a přátelskou komunitu,“ líčí Michal Kubík, který stál také u zrodu klubu. Hráči ze Zábřehu trénují také společně s kolegy z Ravens Brno a snaží se přizvat i kluky z Olomouce. Kdo by se chtěl v Zábřehu do lakrosu zapojit, stačí dorazit na trénink či kontaktovat zástupce klubu. Základní vybavení je pro zájemce připraveno.

Tým se po potřebných úpravách areálu chce zapojit do chystané národní ligy v sixes, postupně by ale Zábřeh rád bojoval také v boxlakrosové soutěži. „Dlouhodobě se snažíme prosadit stavbu multifunkčního hřiště, které je již léta součástí projektu městské stadionu. Ze strany města ale projekt naráží na určité překážky. Potřebovali bychom v tomto směru podporu ze strany České lakrosové unie, abychom ovlivnili realizaci pozitivním směrem,“ zmiňuje Čech.

Kontakty:
web: https://www.lacrossezabreh.cz/
FB: Lakroszabreh
e-mail: ,

 

Hanaques Olomouc Lacrosse Club
Zhruba padesát kilometrů na jihovýchod ze Zábřehu leží Olomouc. Také zde už se čile trénuje. Klub zde zakládal Michal Kvapil, který už před deseti lety pomáhal s výstavbou týmu v Brně. Hráči v Olomouci zatím trénují jednou týdně ve čtvrtek od 17 hodin v parku ve Smetanových sadech, což je i součást propagace pro kolemjdoucí. Rádi by ale ve městě sehnali důstojnější prostředí. Také Kvapil narazil na komunitu lidí z českého lakrosu a nabídl jim obouruční varianty. Propojení přišlo na jedné z přednášek o lakrosu v Zábřehu, tahle linie je tedy nasnadě.

„Letos se budeme soustředit na zvětšení hráčské základny. Snažíme se také maximálně využít toho, že v blízkém okolí již existují další lakrosové kluby. Jezdíme trénovat do Zábřehu a do Brna, výhledově bychom si rádi zahráli přátelská utkání,“ věří Kvapil. Zatím ale olomouckému klubu chybí dostatek vybavení. Česká lakrosová unie však i tady podala pomocnou ruku. „Je to oblast, kterou aktuálně intenzivně řešíme. Bavíme se proto s unií a již zaběhlými kluby a odezva je velmi pozitivní, čehož si vážíme,“ uvádí Kvapil.

V Olomouci se zaměří na fieldlakros a na sixes. Kvapil hlavně chce, aby se lakros ve městě uchytil a dlouhodobě udržel. Šanci vidí už po prázdninách v náporu univerzitních studentů. „Potřebujeme vytvořit klub s funkční strukturou. Rádi bychom se také svezli na nedávné hokejové horečce. Lakros je v mnoha ohledech podobný a hokejový národ si lakrosově specifickou motoriku dokáže poměrně rychle osvojit,“ doplňuje Kvapil.

Kontakty:
FB: Hanaques
e-mail: 

 

Ostrava Pitbulls
Zachránit lakros ve třetím největším českém městě se rozhodl Jakub Kološ, který je aktivní i v brněnském klubu. „Jelikož kus našeho jádra v Ravens, včetně mě, je z Moravskoslezska, tak bych rád měl lakrosovou základnu funkční i tam,“ svěřil se Kološ. V Ostravě chce vytvořit pevné jádro kluků, na které se budou nabalovat další hráči, ale třeba i funkcionáři. „Snažíme se je nalákat na sport, který odpovídá rázu Ostravska, tedy tvrdý a srdečný. Pracujeme také s tím, že lakros bude na olympijských hrách, což je určitě lákadlo,“ přidává Kološ. Ten už na podzim touží s týmem vstoupit do ligy v sixes.

Noví zájemci se můžou ozvat na níže uvedené kontakty nebo dorazit na trénink. Ten první je ukázkový. Klubu se podařilo sehnat v Ostravě poměrně levný pronájem hřiště. „Pak je nutné, aby nový hráč pravidelně chodil na tréninky a lakros ho skutečně bavil a oslovil. Potom už jen vyřešíme papíry a může se stát jedním z nás,“ doplňuje s úsměvem Kološ. Tak zde je pro začátečníky potřebné vybavení k dispozici.

Kontakty:
FB: LacrosseOstrava
IG: ostrava_pitbulls
e-mail:

 

Text: Pavel Urban

Foto: archivy klubů

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 454

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 21% 21%