Lacrosse > Nové kluby, 1. část: Horníci, Lišky, Staří psi

Nové kluby, 1. část: Horníci, Lišky, Staří psi

21.6.2024

Lakros se v poslední době rozrůstá na celém světě. Nové kluby vznikají také v České republice. V první části této minisérie si představíme tři oddíly z Čech. V Jilovém u Prahy startuje klub Miners Lacrosse, v Plzni obnovili v rámci Old Dogs mládež a v Ústí nad Labem budou hrát Foxes.

Miners Lacrosse (Jílové u Prahy)
Anna Votrubcová je zkušená trenérka, v roce 2013 založila lakrosový klub na Zbraslavi, nyní tento sport rozšiřuje také ve svém aktuálním bydlišti kousek za Prahou. „Naším nejaktuálnějším a nejzásadnějším cílem je přilákat děti, budoucí hráče lakrosu. Budeme trénovat u ZŠ Jílové u Prahy na venkovním hřišti s oplocením a přes zimu se přesuneme do tělocvičny v SOŠ a SOU Jílové u Prahy,“ říká Votrubcová.

Jaké disciplíny budou Horníci provozovat, se teprve rozhodne podle věkového a genderového složení hráčů, kteří dorazí v září na tréninky. „Od začátku se ale budeme soustředit nejvíc na novou olympijskou variantu sixes,“ má jasno Votrubcová. Ta ostatně právě šestkový lakros zakouší i na vlastní kůži v rámci druhé ligy v dresu týmu Shining Stars Forever.

Na co by chtěla trenérka děti do týmu a k lakrosu nalákat? „V době plné mobilů a po covidových omezeních je myslím všeobecným problémem dětí vyjít ven a hýbat se. Chceme tedy nabídnout akční, zábavný, týmový sport, kde se mohou vyřádit, cítit se bezpečně a zažít něco nového a netradičního. Se spojením s dětmi nám pomůže náš plyšový maskot mloček Flíček.“

Podle Votrubcové stačí zájemcům v září přijít na zkušební tréninky, následně vyplnit přihlášku do oddílu a zaplatit příspěvky. Ráda by také na začátku všem nadšencům poskytla lakrosové vybavení alespoň na zápůjčku.

Kontakty:
web: https://lacrosseminers.cz/ 
FB: Lacrosse Miners
IG: lacrosse_miners
e-mail:  

 

LC Old Dogs Plzeň
V tomto případě samozřejmě nejde o úplně nový klub, v Plzni se lakros hraje už dlouho. Ovšem v poslední době trochu usnul, a tak se začíná opět od dětí. „Bylo za tím několik podnětů. Určitě mezi ně patřila láska k tomuto krásnému sportu a touha předat jeho odkaz další generaci Plzeňáků. Mnoho z bývalých hráčů a hráček se stali rodiči a jejich děti začaly být ve věku, kdy by se měly aktivně věnovat nějakému sportu. A proč ne lakrosu? Další určitě byl i vnitřní závazek určité skupiny lidí, aby lakros v Plzni nezanikl,“ říká k impulsům přivést děti k lakrosu na západě Čech Ondřej Šedivec.

Bývalý hráč už ty nejmladší zapojil do Juniorské boxlakrosový ligy (JBLL) v právě končící sezoně. O prázdninách chystají příměstský tábor a příští rok už by rádi v Plzni nějaké kolo JBLL pořádali, aby se lakros dostal zase mezi více lidí. Zatím fungují ve městě dva kroužky lakrosu při školách, kde se budou konat i interkrosové zápasy. Jednou týdně probíhaly tréninky boxlakrosu na hokejbalovém hřišti, od září už se bude trénovat dvakrát týdně.

„Soustředíme se hlavně na děti. Samotné lákadlo je možnost vyzkoušet si něco, co ostatní nedělají. Věřím, že našim největším přínosem je přátelská atmosféra a schopnost maximálně vyjít vstříc jak dětem, tak hlavně rodičům. Spokojené a šťastné děti jsou samy o sobě velké lákadlo,“ zmiňuje Šedivec. Také u Starých psů stačí přijít si lakros vyzkoušet a i zde klub na začátku vybavení zapůjčí.

Kontakty:
web: https://www.old-dogs.cz
FB: Old Dogs Plzeň
IG: lcolddogsplzen
e-mail: info@old-dogs.cz

 

Foxes Ústí nad Labem
Do lakrosové rodiny chce brzy vstoupit také klub z dalšího kraje. Vojta Hošek se v Ústí nad Labem bude snažit sehnat partu lidí, která by měla zájem pravidelně trénovat a tomuto sportu se věnovat. „Lakros se mi strašně líbil už před dvaceti lety, kdy jsem ho poprvé viděl v televizi a řekl jsem si, že bych si ho chtěl zahrát,“ zmiňuje Hošek. Podmínky ve městě jsou podle něj dobré, ať už jde o fotbalová nebo hokejbalová hřiště.

Primárně v Ústí cílí na dospělé, ale v případě zájmu by se rádi věnovali také dětem. „Mám své děti a lakros se jim líbí, takže si variantu juniorského týmu umím představit. Nalákat potenciální spoluhráče bych chtěl na atraktivitu a určitou exotiku tohoto sportu,“ říká Hošek. Zájemci o lakros mu mohou napsat na mail, nebo na klubový Facebook.

„Zatím nejsme oficiálně registrovaný klub, ale pokud seženeme spoluhráče, kteří se tomu budou chtít věnovat, tak chceme klub oficiálně registrovat. Jak na magistrátu, tak u České lakrosové unie,“ dodává Hošek. I on chce na prvních trénincích zapůjčit příchozím vybavení, ovšem doufá i v pomoc unie. Noví hráči by se mohli v Ústí objevit i po Olympijském festivalu v Mostu, který je vzdálený jen necelých padesát kilometrů a kde bude mít v létě lakros také zastoupení.

Kontakty:
FB: Foxes Ústí nad Labem
email: foxeslacrosse@seznam.cz

 

Text: Pavel Urban

Foto: Petr Gheorghe, Petr Tahal a archivy klubů

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 454

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 21% 21%