Lacrosse > Ženský lakros > Liga žen slibuje na jaře napětí. Do finále chtějí všichni

Liga žen slibuje na jaře napětí. Do finále chtějí všichni

10.4.2024

Na podzim se čtyři týmy v Národní lize ženského lakrosu (NLŽL) střetly každý s každým dvakrát. Třetí kolo čeká na všechny během dubna a května. První duel se hraje už dnes. Titul bude o víkendu 8. a 9. června obhajovat radotínský celek LCC Girls. Všichni soupeři se ale chtějí ukázat v co nejlepším světle, vždyť sezona letos vrcholí mistrovstvím Evropy v Portugalsku, kde se mnoho hráček z NLŽL představí.

Po podzimní části vedou tabulku suverénně LCC Girls. Obhájce titulu neztratil ani v jednom zápase. Druhý je zatím Sokol I. Smíchov s osmi body. Po dvou pak mají LC Jižní Město a LCC Harpyje. Trenéři všech týmů zhodnotili zimní přípravu a představili i své cíle pro zbytek sezony. Jarní část načne dnes večer na hřišti v Šeberově domácí Jižní Město proti Sokolu I. Smíchov.

Všechny týmy pracovaly přes zimu hlavně na fyzické kondici. Smíchov dokonce využil umělé trávy na Motorletu. „Holky tak neztratily kontakt s velkým hřištěm. Uvidíme, jestli to pomůže. Také jsme nově zařadili posilovnu,“ zmiňuje trenérka průběžně druhého celku soutěže Barbara Bažantová. Ta bude chtít do týmu zapracovat i několik nových mladých hráček. Podobně je na tom i kouč Jižního Města Adam Ondráček. Ostatně kondiční tréninky absolvovaly hráčky obou celků společně.

„Naše cíle pro jaro jsou zkusit vybojovat co nejlepší pozici pro Final Four a vyhnout se v semifinále LCC Girls,“ říká Ondráček a Bažantová ho doplňuje. „Chceme vyzkoušet a vyladit sestavu, abychom byli připraveni na finále. Po zkušenostech z loňska, kdy se nám finálový víkend nepovedl, nechceme nic podcenit,“ uvědomuje si zkušená trenérka, která je však stále i aktivní hráčkou.

Do finále, které se bude hrát v červnu na Mrázovce, ale chtějí také oba radotínské celky. Pro Girls je to v podstatě povinnost. „Při všekerém respektu k soupeřům nemůže být naším cílem do jarní části nic jiného než obhajoba titulu. Budeme těžit z obrovského množství zkušeností a kvality, kterou holky určitě mají. Je ale jasné, že každý náš soupeř bude mít velkou motivaci se v zápasech proti nám ukázat,“ prohlašuje kouč Jiří Tilšer.

Harpyje se loni dostaly do finále a podle trenérky Simony Barákové by na to mladý tým rád navázal i letos. „Určitě je našim cílem nejméně obhajoba druhé příčky v lize a potrápit naše LCC Girls,“ zmiňuje Baráková a dodává: „Věřím tomu, že naše hráčky v zápasech předvedou své maximum. Výhodu máme v mladém, rychlém a celkem vyrovnaném týmu. A oporou je naše gólmanka Kačka Nájemníková.“ Také Baráková dá prostor novým tvářím v nejvyšší soutěži. Harpyje navíc čeká unikátní záležitost. Všechny tři jarní zápasy základní části sehrají až v květnu během dvou týdnů.

Nejen hráči, ale i trenéři si stále zvykají na některá nová pravidla, i když už se na podzim hrála. Podstatnou novinkou je například patnáctimetrové území na fauly a tresty oproti předchozímu jedenáctimetrovému. „Je to velká změna a je potřeba si na ni zvykout. Vše je dál třeba na pomoc při obraně,“ líčí Ondráček a Baráková přitakává. I směrem k některým taktickým variantám: „Více prostoru před bránou nabízí více možností. Určitě jsme na tom pracovali.“

Ondráček, který je zároveň hlavním reprezentačním trenérem, bude bedlivě sledovat ligové zápasy i z toho pohledu, jak ideálně sestavit národní tým pro červencové ME. „Stále máme třicet hráček v širším výběru. Zastoupení mají všechny týmy a ligové duely jsou samozřejmě příležitostí se ukázat i nám trenérům. Proto si myslím, že zápasy by mohly být velice atraktivní,“ dodává Ondráček.

Statistiky z NLŽL sledujte zde: https://stats.pointbench.com/nlzl/2024/

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 95