Lacrosse > Mužský lakros > Neskutečnou bitvu s USA rozhodl gól v prodloužení

Neskutečnou bitvu s USA rozhodl gól v prodloužení

28.8.2016 .... a padl tam, kam padnout měl !

pozápasové foto soupeřůpozápasové foto soupeřů
pozápasové foto soupeřů

Závěrečný den turnaje rozhodoval o konečném umístění všech týmů. V dramatickém finále porazil tým Iroqua West výběr Kanada East o jedinou branku 9:8, když ještě v polovině poslední periody prohrával o dvě.

Byli jsme svědky nádherného utkání plného zvratů, ve kterém se potkaly dva nejlepší týmy turnaje. S oběma celky naši junioři hráli, a je to pro ně významná zkušenost, která určitě ovlivní jejích lakrosový vývoj.

Finále však předcházely další zápasy a z českého pohledu byl nejzajímavější hned ten první, kdy v odvetě za prohrané utkání základní skupiny vyzvali naše reprezentanty v utkání o konečné sedmé místo hráči USA. S naší prořídlou soupiskou bylo jasné, že nepůjde o snadnou záležitost, ale celý tým chtěl potvrdit, že středeční historická výhra nebyla náhoda. Nicméně zdravotní limity byly znát a hráči v sobě museli mobilizovat veškeré zbytky sil.

Do utkání vstoupil lépe soupeř. Naštěstí na jeho dvě branky však do konce periody zareagoval Jakub Výmola. Povzbuzeni prvním gólem pak junioři přidali na začátku druhé periody v přesilovce vyrovnávací brankou z hole Tomáše Jaska. Následovala však horší fáze utkání, kde soupeř třemi brankami do konce periody odskočil na stav 5:2.

Když na začátku poslední části zápasu přidali Američané šestý gól, nevsadil by na Čechy nikdo. Ukázala se však neuvěřitelná síla tohoto kolektivu a na ploše se začaly dít věci! Nejprve zavelel brankou kapitán Kuba Výmola a hned z následujícího face-off se zmocnil míče Dominik Javorský a aniž by si ho přehodil v lakrosce na správnou stranu, snížil na 6:4. Zanedlouho následovala přesilovka a Tomáš Jasek vyhnal z branky brankaře USA. Český tlak však pokračoval a vyrovnat se podařilo Jáchymovi Plecháčkovi ve čtvrté minutě závěrečné třetiny. Čechům se podařilo srovnat stav zápasu čtyřmi brankami během dvou a půl minuty! To samozřejmě zamávalo se soupeřovým sebevědomím.

Následně se hra přelévala a oba týmy si vytvořily šance, které však neproměnily. V poslední minutě bylo při dlouhém vyloučení našeho kapitána úzko, ale američtí trenéři nezvládli své emoce, nechali se vyloučit za nesportovní chování a zásadním způsobem oslabili v klíčověm okamžiku vlastní tým.

Došlo tedy na prodloužení. V něm jsme před rokem s tímto soupeřem prodloužení prohráli, a to se nesmělo opakovat. Trenéři věděli, že po 11 vteřinách skončí naše přesilovka a po další minutě naopak bude mít výhodu přesily v poli soupeř, a tak vsadili na důraz v útoku s apelem na okamžitou střelbu při jakékoli příležitosti. Na plochu šla ofenzivní formace. Skvělý Dominik Javorský opět vyhrál vhazování a míč putoval k Jáchymu Plecháčkovi, který rychle posunul do středu útočného pásma na Vojtu Oulehlu. Následovala rychlá střela, která k velké radosti českého týmu skončila v americké brance. Jeho životní trefa tak odstartovala explozi české radosti !

Na bilancování ještě bude čas a určitě se jím budou trenéři v následujím období zabývat, ale co je možné uvést už teď je fakt, že touha tohoto týmu po společném úspěchu byla veliká. Výkony týmu, který navázal na loňskou vydařenou premiéru, byly okolím velice pozitivně vnímány a na stole je hned několik nabídek k zapojení se našich hráčů do severoamerických lakrosových soutěží.

Tím končí působení v rámci MS, ale ještě neslavíme. Zítra bude na programu "přátelák" s Hamiltonem, a každá příležitost utkat se s kvalitním soupeřem se musí využít.

Následovat bude pondělní výlet za zábavou do Toronta a úterní odlet domů.