Lacrosse > Mužský lakros > Nedělní bitva o vítěze NFLL

Nedělní bitva o vítěze NFLL

9.10.2013

Nedělní bitva o vítěze NFLL

(pch) – V neděli 13. října dospěje k vrcholu 22. ročník české nejvyšší soutěže ve fieldlakrosu, Národní fieldlakrosové ligy. V jediném utkání, které rozhodne o tom, kdo usedne na trůn mistra republiky na další rok, se střetne SK Lacrosse Jižní Město s LCC Radotín.

Kdykoliv se píše o utkání těchto dvou týmů, automaticky se přidává přívlastek „odvěcí rivalové“. To ovšem platí spíše pro boxlakros. Ve fieldlakrosu se oba soupeři v boji o nejvyšší příčku utkávají poprvé, navíc dřívější hrací systém fieldlakrosové ligy jen málokdy umožňoval, aby nějaké utkání mohlo být považováno za rozhodující, respektive byla rozhodující všechna.

V minulém ročníku Jižní Město přišlo o postup do superfinále vlastně už při prvním turnaji, kdy vysoko podlehlo Malešicím, a právě tenhle rozdíl rozhodl o tom, že Radotín ve finále tehdy vyzvaly Malešice. V utkáních s Radotínem v základní části se Jižnímu Městu nedařilo, když dvakrát prohrálo 13:14 a 7:12. Radotín postoupil do Superfinále NFLL 2012 jednoznačně.

Letošní postup byl pro oba týmy asi jednodušší – odpadl jim velký soupeř z Malešic, který překvapivě bez jediné výhry skončil na posledním místě. Výkonnostně se sice velice zlepšili Monarchové z Vídně a v jednu chvíli se zdálo, že by mohli postupovými kartami pořádně zamíchat, nakonec ale vše zůstalo v České republice, a i kdyby Radotín prohrál ve svém posledním utkání základní části se Slavií (v pátek 11. října od 19.30 hod.), na jeho postupu by to nic nezměnilo. V základní části se oba soupeři utkali ve vyrovnaných zápasech, jejichž výsledky (10:7 a 10:13 z pohledu Radotína) slibují zajímavou podívanou i v Superfinále NFLL 2013.

Nahlédneme-li do neúplných lakrosových archivů, zjistíme, že v letošním superfinále se oba soupeři spolu od roku 1992, kdy se u nás začal fieldlakros hrát a kdy proběhla první ligová soutěž, utkají po 27. Z těchto 26 utkání, o nichž existují záznamy, 15x odcházel veselejší úřadující mistr LCC Radotín při celkovém skóre 273:247. Statistika je vzácně vyrovnaná až do roku 2008. Od té doby Radotín dominuje – z osmi utkání jich vyhrál šest, když tuto sérii odstartoval největším debaklem Jižního Města v historii utkání obou soupeřů 26:7. Radotín s největším nákladem od Jižního Města odcházel naposledy před mnoha a mnoha lety – v roce 1995 porazilo Jižní Město svého soka 19:4. Tehdejší utkání bude z hráčů, kteří v neděli nastoupí na Atletickém stadionu Slavie Praha, pamatovat asi jen Emil Moravec z Radotína a snad i radotínský kouč Jan Barák.

Od Jižního Města očekáváme velmi takticky vyspělý výkon a zejména si budeme muset dávat velký pozor na jejich kvalitní útočníky,“ řekl k superfinále právě kouč Radotína. „Naši hráči teď hodně hrají v dalších soutěžích, takže půjde spíše o to, se na utkání připravit po psychické stránce. Určitě chceme vyhrát – každé vítězství potěší a navíc bychom rádi znovu jeli na Evropský pohár mistrů, kde se nám letos líbilo.

Oba týmy v posledních týdnech posílily – a posily to nejsou ledasjaké! Jihoměstský Andrew Budz, který stejně dobře jako lakros hraje i golf a lední hokej, již v minulém kole a zvláště v utkání s Radotínem ukázal, že umí dobře střílet i nahrávat – ve třech utkáních nasbíral 9 bodů za 4 branky a 5 asistencí. Podobně se prosadil i radotínský Brandon Bocellari, který v utkání s Jižním Městem vsítil dvě branky. Radotín navíc posílí navrátilec Dominik Pešek a další zámořská posila George Castle – hráč NLL a dvojnásobný vítěz americké univerzitní ligy NCAA za tým John Hopkins! Ještě nějaký další důvod, proč se jít v neděli podívat do Vršovic na lakros? Snad jen to, že bude otevřen stánek s občerstvením…

Superfinále NFLL 2013 proběhne v neděli 13. září od 15.00 hod. na Atletickém stadionu Slavie Praha. Vstup volný!

Petr Chmelař
Autor plakátu: Filip Cichý

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 184