Lacrosse > Mužský lakros > Za čtyři dny začíná 31. ročník NBLL

Za čtyři dny začíná 31. ročník NBLL

17.2.2016

(pch) - V neděli 21. února začíná utkáním SKL Jižní Město vs. Old Dogs Plzeň 31. ročník Národní boxlakrosové ligy – nejstarší boxlakrosová liga na evropském kontinentu tak v jubilejním roce obouručního lakrosu v České republice vstupuje do čtvrtého desetiletí své existence! 

Přes tak dlouhou historii získala nejcennější tuzemskou lakrosovou trofej jen trojice týmů – v první dekádě existence soutěže dominovaly Malešice, na začátku milénia je vystřídalo Jižní Město, aby v roce 2007 předalo žezlo Radotínu, který je od té doby nepustil z rukou v unikátní sérii devíti vítězství za sebou. Přičemž malešické zlato je již značně vousaté – z titulu se Malešice naposledy radovaly v roce 1998! Co se týče počtu titulů, v čele je bezkonkurenční Radotín ze 14 zářezy, následují Malešice s 9 tituly a třetí je Jižní Město se sedmi tituly ze své mimořádné série v letech 2000 až 2006. 

9. května oslavíme 30 let od prvního boxlakrosového utkání v České republice a myslím, že můžeme bez ostychu říci, že i v Evropě. Na tehdy ještě nekrytém stadionu Hvězda v Praze se sešly dvě desítky průkopníků s především doma vyrobenými lakrosovými holemi, aby si po turnaji v českém lakrosu vyzkoušeli, co obnáší tento pro ně nový sport s neuvěřitelnou světovou historií.

Ale zpět k novému ročníku soutěže – po bohatších létech bude mít liga letos jen sedm účastníků. Kvůli přípravě na fieldlakrosové mistrovství Evropy účast odřekli bratislavští Bats a nové lakrosové kluby, které v poslední době vznikly v Brně a Červených Pečkách, se na kvalitní soutěž ještě necítí. Je tak škoda, že česká liga se bude hrát jen ve třech městech – Praze, Pardubicích a Plzni. 

V NBLL se ani tak nebojuje o titul, ale o to, kdo vyzve dominantní Radotín ve finále. V posledních devíti ročnících to bylo většinou Jižní Město (6x), jehož licenci na druhé místo dvakrát narušily Malešice (v roce 2009 a vloni) a jednou velmi neobvyklé jméno – ForFun (v ročníku 2011/12). 

Vzhledem k brzkému začátku se soutěž bude rozbíhat spíše pomalu – svá utkání budou hrát mužstva, která mají haly. Od druhého březnového týdne se ovšem program rozjede naplno a každý týden bude možné shlédnout nejméně tři utkání. Výjimkou bude reprezentační přestávka od 14. do 24. dubna a období kolem velikonočních svátků. 

Čtvrtfinále, která sehrají mužstva na 3. až 6. místě základní části, jsou na programu od 23. do 31. května, semifinále pak od 1. do 9. června. Finále proběhne v sobotu 11. června od 19.00 na hřišti finalisty lépe postaveného po základní části, což bude velmi pravděpodobně LCC Radotín. (Máte jiný tip? Hlasujte v anketě v pravém sloupci stránky Mužského lakrosu.)

Co se týče posil na hráčských postech, došlo jen k několika zajímavým změnám (především mezi radotínskými mužstvy) – například přesunutí veterána Moravce do Wolves, opačný transfer mladíků A. Gotwalda a T. Sedláka, návrat R. Skály nebo chystaný comeback Kóšy v plzeňském dresu. Zato v zákulisí bylo poměrně živo – asi nejzajímavější je angažování reprezentačního trenéra Romana Pokorného Jižním Městem. Na lavičce mužstva, které chce napravit loňské selhání v semifinále s Malešicemi, by mu údajně měli asistovat Aleš Veselý a Jakub Nováček.

Nový trenérský tým můžete vidět v akci už za čtyři dny – při zahajovacím utkání nového ročníku NBLL v hale na Jižním Městě. Přijďte se podívat!

Petr Chmelař

Rozpis utkání, výsledky, archiv NBLL naleznete zde 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 434

  • 1 19% 19%
  • 2 21% 21%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 20% 20%