Lacrosse > Ženský lakros > Na vrcholné letní akce míří čtyři čeští rozhodčí

Na vrcholné letní akce míří čtyři čeští rozhodčí

28.3.2022

Na vrcholné letní akce míří čtyři čeští rozhodčí

Ve Spojených státech amerických se budou letos v létě konat dvě velké akce. Mistrovství světa žen v Towsonu a následně Světové hry v Birminghamu. Kromě českého ženského národního týmu budou tuzemský lakros reprezentovat také čtyři rozhodčí.

Na mistrovství světa se představí Pavel Urban, Lenka Pešková a Lucie Růžková. Česká republika tak vyšle po USA, Kanadě, Japonsku a Austrálii nejvíce rozhodčích. Jde o čtvrtinu všech sudích z Evropy. Ještě Nizozemsko budou reprezentovat také tři rozhodčí. Na Světových hrách, kde se bude hrát šestková varianta lakrosu, se pak představí Bohdan Fuka.

„Světové hry jsou předpokoj olympiády. Letos se konají v USA a budou tak svého druhu generálkou LOH 2028 v Los Angeles. Pro mne je to jednoznačně vrchol dosavadní lakrosové kariéry. Dostat se mezi deset nominovaných rozhodčích je pro mne velká čest a obrovský závazek zároveň,“ říká Fuka, který na mezinárodní scéně píská už od roku 2008. Na světovém šampionátu rozhodoval například prestžiní souboj USA a Kanady.

Na mezinárodní akce po pauze způsobené pandemií koronaviru se těší také Pešková, která předchozí světový šampionát v USA v roce 2005 absolvovala ještě jako hráčka. Pešková byla v roli čtvrtého rozhodčího nominována na posledním juniorském MS na finále. „Z evropských zemí jede pouze dvanáct rozhodčích, z toho tři čeští. To je pro český lakros skvělá zpráva,“ líčí Pešková a dodává: „Budou to náročné dva týdny, plné nejenom fyzického, ale i psychického vypětí. Zároveň se ale neskutečně těším, že si opět budu moct zapískat řadu vyrovnaných a těžkých zápasů.“

Vůbec poprvé do Spojených států zamíří Urban, který je na mezinárodní scéně už deset let. „Jsem za nominaci velmi šťastný, protože je to pro rozhodčího, podobně jako pro hráčky, největší pocta jet reprezentovat naší zemi na tak velkou akci, byť na sobě budu mít pruhovaný dres. Čekám opět dva náročné týdny a doufám, že si budu moct zapískat i nejlepší země na světě,“ uvádí Urban.

Premiérově se na světový šampionát dospělých podívá také Růžková, která reprezentovala Česko mezi rozhodčími na posledním ME v Izraeli před třemi lety. „Tam jsem se podívala díky podpoře mých českých kolegů. Dostat se jako rozhodčí na MS je další velký krok, skvělá příležitost získat další zkušenosti. Nominace je pro mě velkým překvapením. Ze všeho nejvíc se těším na všechny mé lakrosové známé, se kterými jsem se setkávala v rámci rozvoje lakrosu za posledních 30 let. A samozřejmě se těším na spolupráci se všemi skvělými rozhodčími," dodává Růžková.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 193