Lacrosse > Ženský lakros > Nejlepší lakrosistky světa se sjely do Prahy

Nejlepší lakrosistky světa se sjely do Prahy

18.6.2009

(clo) - Mistrovství světa v ženském lakrosu je tady. Osmý šampionát, poprvé pod hlavičkou nově vzniklé Mezinárodní lakrosové federace (FIL), hostí od 17. do 27. června Praha. Titul budou z amerického Annapolis obhajovat Australanky, které v roce 2005 ukončily šestnáctiletou nadvládu Spojených států amerických.

Minulý šampionát ještě zaštiťovala Mezinárodní federace asociací ženského lakrosu (IFWLA) pod vedením její prezidentky Fiony Clarkové. Obdobný tým nyní dohlíží také na pražský turnaj, již však pod štítkem FIL, pro kterou se jedná o první velkou mezinárodní akci. "Jelikož je to pro nás ale už osmé mistrovství, dokázali jsme posbírat dostatek zkušeností," nepochybuje o úspěchu turnaje Clarková.

"Naším hlavním cílem zůstává vrátit lakros na olympijské hry, kde byl naposledy v roce 1908. Od té doby se zde představil jako ukázkový sport v roce 1984 v Los Angeles, kde se však dostalo pouze na mužský lakros," potvrdila v den zahájení šampionátu Clarková, nejen své, hlavní vize. Naplnit optimismem ji musí fakt, že se letos v Praze o medaile utká největší počet týmů v historii mistrovství světa.

 Těch se v hlavním městě České republiky sjelo hned šestnáct, šest nováčků tvoří výběry Rakouska, Nizozemska, Irska, Dánska, Jižní Koreje a Haudenosaunee, indiánského výběru ze zámoří. Fanoušci během šampionátu zhlédnou v areálu pražské Slavie celkem 56 utkání. Závěrečné dva nejdůležitější zápasy, finále a souboj o třetí místo, pak uvidí nejmodernější stadion u nás. Synot Tip Aréna, sídlo fotbalistů Slavie.

"Na nadcházejících deset dní se český ženský lakros připravuje uplynulé tři roky. Tedy od doby, kdy se rozhodlo o našem pořadatelství," nechala se slyšet prezidentka Českého lakrosového svazu Veronika Brychcínová, která je zároveň kapitánkou českého týmu. Její slova ještě doplnil vedoucí organizačního výboru turnaje Ondřej Mika: "Celý turnaj bychom si chtěli především užít, hlavně pak finálový den na moderním stadionu v Edenu. Pokud nám vše vyjde, dorazit by mohlo přes pět tisíc diváků."

I tato slova dokumentují, že letošní ženské mistrovství světa je největší lakrosovou akcí pořádanou na českém území. Domácí fanoušky by pak chtěl zajisté potěšit český výběr pod vedením kouče Martina Mrlíka dobrým umístěním: "Máme za sebou nejintenzivnější přípravu v historii. Poslední přípravné zápasy navíc ukázaly, že nebyla zbytečná. Cíl v podobě utkání o páté místo tak snad je reálný," dodal Mrlík.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 346

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%