Lacrosse > Tým Haudenosaunee bude černým koněm světového šampionátu - kopie

Tým Haudenosaunee bude černým koněm světového šampionátu - kopie

11.6.2009

(pur) – Reprezentační výběr Šesti národů, zvaný souhrnně Haudenosaunee bude na blížícím se mistrovství světa žen v Praze bojovat především za své národy a předky, nakonec lakros je právě jejich sport. Zároveň však může jako nováček příjemně překvapit a dostat se mezi nejlepších osm celků celého světa.

Tým Haudenosaunee (pro tento termín neexistuje český výraz) se skládá z hráček z národů Onondaga, Seneca, Cayuga, Oneida, Mohawk a Tuscarora. Vlajka představuje Hiawathův pás, symbol sjednocení irokézských kmenů. Ten byl původně vyroben z posvátných mušliček a purpurová barva symbolizuje tyto mušličky. V jazyce Irokézů znamená termín Haudenosaunee „lidé z dlouhých domů“, což vystihuje způsob života. Zároveň to vyjadřuje sílu a hrdost žen, které jsou oporou svého národa. Tým Haudenosaunee si klade za cíl na MS uspět a stát se vzorem pro další generace mladých žen v budoucnu. Chce hrát a reprezentovat tak všechny komunity původních obyvatel (Onkwehonwe). Výběr bude hrát, aby ukázal svou sílu, čest a hrdost, a s vědomím, že lakros pochází od jeho předků.

Lakros totiž lze vystopovat až do dávné historie haudenosaunského příběhu o stvoření světa. Krátce před stvořením lidí se dostali do sporu o vládu nad světem nebeský vládce Sapling a jeho zlomyslný bratr Flint. Nejdříve soupeřili ve hře podobné lakrosu, ale nikdo nezvítězil, nakonec však uspěl Sapling v jiných disciplínách a mohl stvořit lidstvo. Příběh stvoření pak předal dál. Lakros je tak hrou posvátnou a spirituální, zároveň se ale také stal hrou léčivou a ceremoniální.  Celek Haudenosaunee nereprezentuje samostatný stát, ale jako původce lakrosu dostal od Mezinárodní lakrosové federace výjimku a může tedy startovat na MS. Muži už si toto právo několikrát vyzkoušeli, ženy čeká premiéra.

Výběr Haudenosaunee tedy bude na seniorském MS poprvé. Před dvěma lety už ale startoval na juniorském světovém šampionátu v kanadském Peterborough a obsadil celkově šestou příčku. Ve skupině například porazil i český národní tým 18:10. Osm hráček z MS do 19 let bude startovat také na letošním šampionátu v Praze. Jedna z největších hvězd tehdejšího turnaje Michelle Tobiasová však v nominaci pro seniorské mistrovství světa chybí.

Trenér Haudenosaunee John Sung z amerického státu Michigan tak přiveze do České republiky poměrně mladý tým s věkovým průměrem 22,7 let. Většina hráček bydlí přímo v oblasti rezervací Šesti národů. Hned polovina členek týmu má jako město bydliště uvedeno Ohsweken. Několik dalších však přes rok studuje na univerzitách v USA či Kanadě. Například Katie Smithová reprezentovala v roce 2003 na juniorském MS Kanadu, nyní ale obleče purpurový dres Haudenosaunee. Posledních několik měsíců se už výběr Haudenosaunee připravuje společně.

Pro samotný šampionát je celek Haudenosaunee zařazen jako nováček do skupiny C1, kde se utká s Rakouskem a Dánskem. Má však velkou šanci probojovat se do „Play in“ zápasu, který by ho mohl vystřelit až do čtvrtfinále. Není dobré předbíhat, ale rozhodně je dobré tým Haudenosaunee sledovat, protože jeho síla může být až překvapivá.

Nominace Haudenosaunee na MS v Praze:

Brankářka: Amber Hillová.
Obránkyně: Carla Jemisonová, Cheri Abramsová, Katrina Rabishawová, Lindsey Steeprocková.
Středopolařky: Crystal MacDonaldová, Gawehegyeho Thomasová, Katie Smithová, Mia McKieová, Sandra Millerová, Corinne Abramsová, Joni Squire Hillová.
Útočnice: Ashley Nichole Hillová, Awehiyo Thomasová, Erralyn Mary Phyliss Thomasová, Jerrica Hope Thomas-Hillová, Lindseay Doxtatorová, Naomi Walserová.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 427

  • 1 19% 19%
  • 2 21% 21%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 20% 20%