Lacrosse > Ženský lakros > Dánsko míří do Prahy s českou zástupkyní

Dánsko míří do Prahy s českou zástupkyní

10.6.2009

(pur) – Jedním z nováčků na letošním mistrovství světa v Praze je také tým Dánska. V kádru složeném převážně ze dvou domácích celků figuruje také hráčka pocházející z České republiky Kateřina Klimoszková. Cílem Dánek je hlavně sbírat zkušenosti na velkém turnaji.

Dánsko je v celosvětové lakrosové rodině stále ještě mladým a rozvojovým členem. První ženský lakrosový tým v této severské zemi vznikl v Kodani v roce 2002, kterým byl celek Copenhagen Lacrosse. Loni přibyl druhý tým, KFB Lacrosse. Kluby vyráží kvůli malé konkurenci v Dánsku často na turnaje do zahraničí.

Národní tým Dánska bude hrát v Praze na svém prvním mistrovství světa, ale v hlavním městě České republiky už jednou Dánky byly, před pěti lety na evropském šampionátu. Tam skončily z osmi celků na poslední příčce, když ve všech šesti zápasech prohrály a celkově měly bilanci skóre 1:118. Loni na ME ve finském Lahti však ženská reprezentace Dánska nehrála. Současný národní tým Dánek je složen z několika zkušených hráček a celé řady mladých nadějných lakrosistek. Celkem je v nominaci jen šestnáct hráček.

Dánská reprezentace je tvořená převážně z hráček obou zmíněných domácích celků. Některé hráčky však působí také v USA, jiné mají zkušenosti z dalších zemí, jako Austrálie, Nizozemska, Finska, Švédska či České republiky. V dánské reprezentaci je totiž také česká rodačka Kateřina Klimoszková, která hraje v Copenhagen Lacrosse už od listopadu roku 2007 a čeští fanoušci jí mohou znát z působení v pražské Slavii.

„Hraju za Dánsko, protože tu už pár let trvale žiju a samozřejmě trénuju a hraju lakros. Navíc letošní mistrovství světa nemá pravidla pro to, kdo může hrát za týmy, co se týče států rozvíjejících lakros. Takže máme jako Dánsko výjimku a nemusím mít tím pádem dánské občanství,“ řekla Kateřina Klimoszková ke svému netradičnímu startu.

Pro samotný světový šampionát je Dánsko jako nováček zařazeno do skupiny C1, kde se střetne s Rakouskem a týmem Haudenosaunee. Tento zápas bude pro severský celek velkou ctí. Cílem Dánek je porazit Rakušanky a v další části turnaje i Nizozemsko. Hlavně si chtějí ale turnaj užít a zlepšit se jako tým.

Nominace Dánska na MS v Praze:

Brankářka: Michaela Wåhlbergová.
Obránkyně: Ditte Holst Nielsenová, Rosmarie De Witová, Winnie Louise Jensenová, Nanna Baszkiewiczová.
Středopolařky: Nina Eliseová, Kirsten Jenshoejová, Duygu Yügüntová, Leah LeLoupová, Amberlee Desirée Kanholmová, Katherina Wilsonová, Kateřina Klimoszková.
Útočnice: Anna Glasserová, Sidsel Juhlinová, Malene Lundová, Katja Annina Asikainenová.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 347

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%