Lacrosse > Mužský lakros > MS: Česko–Slovensko 17:3

MS: Česko–Slovensko 17:3

22.9.2019

(ek, ps) Druhý den mistrovství světa v boxlakrosu nastoupil český národní tým k utkání proti týmu Slovenska. Očekávala se vyrovnaná hra a tvrdé souboje hráčů jak v obraně, tak v útoku. Český tým však předvedl kvalitní a vyrovnaný výkon na všech postech a nedal Slovákům šanci.

Hned po prvním vyhraném face-off a první střele na bránu se míč odrazil od tyče slovenské brány. Následný tlak našeho útoku vyústil ve vyloučení slovenského obránce Emburyho, z čehož Češi v přesilovce vytěžili první gól po přesné střele Oulehly. Prvních pět minut se čeští hráči usadili ve slovenském útoku, ale Slovensko dostalo šanci k úniku, kterou využil Černák a vyrovnával na 1:1. Vzápětí byl vyloučen náš Říha, Slovensku se ale nepodařilo z našeho oslabení nic vytěžit, jelikož fauloval Saya a hrálo se tak přes minutu ve čtyřech. Volnějšího prostoru využil Petr Poupě a poslal Čechy do vedení. Hra se přesouvala nahoru dolů a plynula velmi rychle. Čtyři minuty před koncem první periody naši hráli v oslabení při vyloučení Polácha, i tak si ale byli schopni vytvořit break a Jiří Loskot nekompromisně skóroval na 3:1.

Češi začali druhou periodu ve stejném tempu jako tu první a hned po hvizdu našel chytrou přihrávkou Došlý Loskota a bylo to 4:1. Následovalo vyloučení dvou slovenských hráčů a jednoho českého, hrálo se tedy ve 4 na 3 s větším prostorem na hřišti, čehož krátkým pasem od Poupěho využil Procházka. Vzápětí se Došlého střela odrazila od brankáře do sítě, Češi vedli 6:1 a Slovensko si vzalo první oddechový čas. Ani to však soupeři nepomohlo a hned nato přesnou střelou od bílé čáry skóroval Oulehla. Češi nadále diktovali tempo zápasu a udržovali míč prakticky stále v útoku. V desáté minutě druhé periody Knotek nastřelil další tyč slovenské brány. Chvíli poté byli znova vyloučeni dva slovenští hráči a Košťál vstřelil zadovkou svůj druhý gól, čímž potěšil především diváky za bránou, kteří si tuto parádu měli možnost plně vychutnat. Za další dvě minuty skóroval Košťál znovu, tentokrát střelou do horního rohu brány. V záplavě střel na slovenskou bránu byl poté úspěšný Oulehla a vzápětí opět Košťál. V 11. minutě po perfektní rychlé kombinaci čtyř hráčů přidal další gól Procházka. Těsně před koncem druhé periody vstřelil branku také Skokan a znovu Došlý a bylo to 14:1. Čeští hráči přehrávali Slováky ve všech směrech. Poměr střel na bránu v první půli utkání byl 29:15, což jednoznačně vypovídalo o české kontrole utkání.

Do druhé poloviny nastoupila do branky posila českého týmu Kanaďan s českými kořeny Peter Dubenski, který nahradil do té doby bezchybně chytajícího Jakuba Mareše. Smyslem bylo, aby se Dubenski sehrál se zbytkem týmu.

Od začátku druhé půle bylo evidentní, že český tým, vědom si jednoznačného vedení, hru zpomalil. I tak po pěti minutách skóroval Procházka. Po chvíli byl vyloučen Gottwald, ale naši sehráli oslabení s přehledem a v klidu. V sedmé minutě se střelecky prosadil krásnou rybičkou Tomáš Knotek a zvýšil již na 16:1. Vzápětí se podařilo Slovákům podruhé za zápas skórovat, navíc v oslabení, v podobě střely nejlepšího hráče soupeře Černáka. Když za další dvě minuty vstřelil i třetí gól Slovenska, potvrdil slova českých trenérů, kteří právě jeho označili před utkáním jako nejnebezpečnějšího hráče soupeře.

Poslední perioda se už jen dohrávala. Slovensko se snažilo přesunout hru před bránu Česka, což se jim však nedařilo. V 5. minutě Češi během přesilové hry nastřelili dvakrát tyč slovenské brány. Poté dostal 5minutový trest slovenský Majkrák za tvrdý krosček na Oulehlu, který byl následně odveden doktorem do šatny a už se nevrátil. Tímto bylo prakticky dohráno. Slovensko si sice vzalo druhý oddechový čas, ale Češi v uvolněném tempu drželi míč. Poslední minutu zápasu upravil skóre Skokan na konečný stav 17:3. O rozložení sil na hřišti hovoří rovněž poměr střel na bránu 56:28.

Statistiky utkání zde.

Češi jednoznačně přehráli Slovensko a připsali si druhé vítězství. V sobotu mají den volna, aby v neděli dopoledne nastoupili ke klíčovému utkání skupiny proti Německu. Tento zápas je možné sledovat on-line od 19:30 na webu: https://www.laxsportsnetwork.com/.