Lacrosse > Nevšední příběhy z MS v boxlakrosu

Nevšední příběhy z MS v boxlakrosu

3.10.2024

Boxlakrosový světový šampionát v Utice se vydařil. Ostatně pochvaloval si ho i výkonný ředitel World Lacrosse (WL) Jim Scherr: „Tato událost nastavila nové limity v boxlakrosu a my jsme nadšení ze slibné budoucnosti tohoto sportu.“ Pojďme se ohlédnout ještě za některými událostmi a příběhy z turnaje za pomocí ohlasů převážně ze zámořských médií.

Kanaďané hovořili po triumfu ve finále o situaci, kdy je pořád těžší obhajovat titul. „Ten tlak je stále větší a větší. Když nemáte co ztratit, nejste pod takovým presem, jako když víte, že jste na mistrovství světa ještě nikdy neprohráli,“ povídal po finále pro Inside Lacrosse zkušený obránce Steve Priolo. Ten byl jmenován i do All Star týmu MS.

Vůbec poprvé se do finále dostali Američané, kteří předtím vždy brali jen bronz. „Dotahujeme rozdíly, ale evidentně ještě stále máme na čem pracovat. Zlato je prostě dané. Jsme šťastní za stříbro, protože je určitě lepší než bronz. Musíme už nyní začít pracovat na misi pro rok 2028,“ reagoval po finále pro USA Lacrosse kouč Američanů Regy Thorpe.

Sourozenci na jedné scéně
V Utice se vyplnil jeden velký rodinný sen. Jako děti hráli na dvorku lakros. Řeč je o sourozencích Katy a Mitchovi de Snoových. Ona teď zazářila v dresu Kanady při premiérovém MS žen, on přispěl ke zlatu v mužském turnaji. „Je to obrovská příležitost pro nás oba. A že tu můžeme být společně, je opravdu něco výjimečného,“ pochvaloval si pro web WL Mitch De Snoo, který dokonce naživo viděl první gól své sestry na turnaji. Před pěti lety přišli o otce, a tak právě pro něj chtěli získat medaile. To se nakonec povedlo oběma, i když u žen nakonec nešlo o zlatou. Jejich matka v hledišti nechyběla. A celý příběh je ještě pikantnější, s Katy hrála i jejich sestřenice Rachel Lepine.

Svazový web Lacrosse Canada si také všímal, jak ženský tým prosvištěl skupinou s těžko uvěřitelným skóre 113:0. Opravdu nedostaly Kanaďanky ve čtyřech zápasech ani gól. Ve čtvrtfinále dva, v semifinále tři, až ve finále je při obratu přestřílely Američanky 10:7.

Průkopnice Ginny
A u boje o zlato ještě zůstaňme. Titul získaly domácí hráčky jen zhruba rok a čtvrt poté, kdy se potkaly na prvním společném soustředění zaměřeném na boxlakros. Nejen Američanky, ale i dalších devět zúčastněných týmů, dokázalo, že toto odvětví je i pro ženy. „Jsme boxlakrosistky od chvíle, kdy jsme si navlékly výstroj. A myslím, že to dnes všichni pochopili. Jsme silné, běhavé a extrémně soutěživé ženy,“ řekla po turnaji pro web WL Caroline Wakefield a Ingrid Boyum ji doplnila: „Nikdo už nemůže říct, že ty Američanky jsou parta holek z fieldlakrosu, máme skutečně boxlakrosový tým. Budu si tenhle triumf navždy pamatovat.“

Mimochodem, víte, kdo byla hlavní trenérka úspěšného celku? Ginny Capicchioni. Žena, která si zachytala NLL a také hájila barvy mužské reprezentace USA na MS v Praze v roce 2011, kde získala bronz. Tedy v době, kdy se jí o ženském národním celku možná ani nesnilo. „Ani neumím popsat, jak jsem na tento tým hrdá,“ uvedla teď po zisku zlata pro USA Lacrosse. Uvidíme, kam se bude ženský boxlakros vyvíjet, už za dva roky v Praze se koná i první evropský šampionát žen.

Český rekordman v hledáčku
Stránky WL si českých výkonů všímaly už po skupině, kterou Češi prolétli suverénně. Po utkání s Německem vypíchly výkon brankáře Viktora Bláhy a utkání s Japonskem označily za jeden z nejpamátnějších soubojů v rámci celého MS.

Zájmu ale logicky neunikl ani Pavel Došlý, který je jediným hráčem na světě, jenž se přímo na hřišti představil na všech šesti dosavadních světových boxlakrosových šampionátech. Titulek článku o něm zněl: Šťastné číslo 13: Tři dekády Pavla Došlého. Proč 13? K šesti zmíněným MS přidal totiž český veterán ještě dalších sedm ve fieldlakrosu. Došlý v textu zavzpomínal na rok 1991, kdy se jako jedenáctiletý poprvé setkal s boxlakrosem, ale mluvil i o tom, jak se lakros rozvíjí a jak se zrychluje. Ale jak sám říká, ani ve 44 letech ještě nehodlá končit. „Pokud budu zdravý a budu na tom dobře fyzicky, proč bych končil?“ Jeho snem je si zahrát se svými dětmi.

A připojme ještě jeden domácí ohlas. Všechny zápasy českého týmu vysílala stanice Sporty TV. Její šéfredaktor Jiří Kalemba, který některé přenosy komentoval, byl z MS nadšený. „Vysílání světového šampionátu v boxlakrosu hodnotím jako velký a úspěšný projekt. Protože se tak poprvé v historii stalo ve středoevropské televizi,“ řekl Kalemba pro web zmíněné televize a ke sportovnímu úspěchu Čechů dodal: „Češi v konkurenci 28 tymů potvrdili, že patří mezi špičku. Postoupili do čtvrtfinále, což chtěli. A tam zjistili, že Anglie je fyzičtější a trochu dál. Rovněž poslední utkání jim ukázalo, že i Izrael je ještě o něco vyšší úroveň, což znamená, že tým teď ví, na čem má pracovat do mistrovství Evropy 2026, které se bude konat v Česku. A já doufám, že ho budeme na Sporty TV vysílat.“

Text: Pavel Urban

Foto: World Lacrosse

www.czlakros.cz

Právě se hraje

 

Anketa

Chcete hrát soutěž sixes (NLSM) i na jaře souběžně s NBLL?
Celkem hlasů 144