Lacrosse > Mužský lakros > Memoriál? Nejoblíbenější část roku, shodují se hráči Radotína napříč generacemi

Memoriál? Nejoblíbenější část roku, shodují se hráči Radotína napříč generacemi

24.4.2024

Lakrosový svátek, nejlepší týden v roce. Takové přívlastky se chrlí na Memoriál Aleše Hřebeského z různých koutů světa. Už 29. ročník mezinárodního boxlakrosového turnaje začíná právě dnes. U té příležitosti jsme se zeptali čtyř různých hráčů, kteří oblékli nebo stále oblékají dres pořádajícího celku LCC Radotín, na jejich první vzpomínky na Memoriál, jak celou akci vnímají nebo na co se letos těší?

Memoriál Aleše Hřebeského se koná na památku hráče, který se stal v pouhých jednadvaceti letech na podzim roku 1993 obětí dopravní nehody. Poprvé se v Radotíně nyní už celosvětově známý turnaj hrál před třiceti lety. Jedním z těch, kteří pamatují jeho zrod, je i Patrik Procházka. „Aleš byl spoluhráč z týmu a kamarád. Tragédie, která ho potkala a následná Alešova smrt mnou hluboce otřásla. Moje poslední vzpomínka na něj je z návštěvy v nemocnici tři dny před jeho smrtí. Byl optimista, plánoval a pak…“ líčí Procházka.

S kolegy z radotínského klubu vymysleli jako nejlepší formu uctění památky právě boxlakrosový turnaj. První ročníky nebyly jednoduché, hrálo se před zahájením jarní sezony na přírodním povrchu, tedy často i v loužích či bahně, které se zasypávalo pilinami. Od roku 2001 je však u sokolovny umělá tráva. V tom roce také popré dorazily týmy ze zahraničí – USA, Německa a Japonska.

„Ještě jedna moje vzpomínka se pojí s prvním ročníkem turnaje. Byl jsem autorem putovní ceny pro nejlepšího střelce. Cena byla putovní do doby, než ji vyhrál střelec ze zahraničí. Poté skončila někde v zámoří,“ směje se Procházka. Ten zažil v dresu Custodes hned v roce 1994 vítěznou premiéru. Pak ještě několikrát turnaj vyhrál jako hráč či trenér. „Vždy to pro mě byl vrchol boxlakrosové sezony a vyvolává to ve mně silnou vzpomínku na Aleše,“ pokyvuje Procházka. Ten v posledních letech chodí na akci jako divák a na lakrosový svátek se opět těší. Nyní už bez stresu.

Specifická atmosféra
V obraně Custodes nastoupí i letos na Memoriálu Jakub Výmola a Matouš Tilšer. Oba mířili na tento turnaj už jako kluci. „Memoriál vnímám od dětství. Ještě dříve, než jsem začal hrát lakros. Babička je z Radotína, takže jsme na turnaj pravidelně chodili,“ říká Výmola a Tilšer ho doplňuje: „Bylo mi asi šest let, když jsem začal hrát lakros a tehdy jsem se o turnaji dozvěděl. Pak jsme s klukama pomáhali, dělali jsme třeba časomíru.“

Jako hráč se Výmola na akci poprvé představil v roce 2012 v dresu Bats Bratislava, Tilšer sice o šest let později hrál za radotínský celek, ovšem ještě ne za Custodes, nýbrž za Wolves. Tým složený převážně z juniorů. „Skončili jsme tehdy na osmnáctém místě, ale i tak to pro nás byla obrovská zkušenost. O rok později jsme byli desátí, což byl velký úspěch,“ vzpomíná hráč, který se na turnaji objevuje i v pruhovaném rozhodcovském dresu.

Oba se ale shodnou, že Memoriál Aleše Hřebeského je pro ně oblíbeným lákadlem. „Ve mně ten turnaj vyvolává nadšení a zároveň nervozitu. Člověk se těší celý rok. Na fanoušky a atmosféru, ale i na známé, co přijedou,“ přibližuje Tilšer a Výmola přizvukuje: „Těším se hodně jako každý rok. Právě na atmosféru a na vyrovnané zápasy po celý turnaj.“

Bude chytat proti svým
Mezi nejmladší generaci, stále ještě teenagerů, patří brankář Daniel Haylett. Ten se ještě v interkrosové přípravce zúčastnil v rámci Memoriálu dětské exhibice. Už tehdy doufal, že si jednou na turnaji zahraje. Později pomáhal i jako pořadatel a na hřiště se v brankářské výstroji dostal poprvé loni. Chytal za tým Goldstar Tel Aviv. Tento zážitek si letos zopakuje, ovšem bude umocněn ještě něčím nevšedním. Los totiž svedl izraelský celek do skupiny Gold A k domácím LC Custodes. Hned po zahájení se tedy dnes od 19.40 postaví Haylett proti svým kamarádům. „Moc se těším na atmosféru a zároveň mám ze zápasu velký respekt, přeci jenom budu hrát proti mým spoluhráčům z Custodes a moc dobře vím, jak jsou dobří,“ zmiňuje Haylett. I pro něj je ale Memoiráli nejoblíbenější část roku.

Více o turnaji, který i letos napíše nové nevšední příběhy, se dozvíte na www.ahmemorial.cz. Kromě Radotína se v pátek bude hrát také v Malešicích. Zápasy o umístění od čtvrtfinále bude vysílat stanice Sporty TV. Sobotní finále je v Radotíně na programu od 20 hodin.

Text: Pavel Urban

Foto: archivy hráčů

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 95