Lacrosse > Mužský lakros > Memoriál Aleše Hřebeského, skupina A – favoritem jsou domácí

Memoriál Aleše Hřebeského, skupina A – favoritem jsou domácí

19.4.2010

(mi, jb) - Dne 31. 3. 2010 byly rozlosovány základní skupiny letošního boxlakrosového Memoriálu Aleše Hřebeského. 20 týmů bylo rozděleno do čtyř výkonnostních košů a z nich bylo vylosováno pět základních skupin po čtyřech týmech. Z dvacítky bohužel nakonec vypadl očekávaný tým Irokézů, který svou účast na poslední chvíli zrušil.

Memoriál Aleše Hřebeského je největší evropskou boxlakrosovou akcí a střetávají se na něm špičkové týmy ze zámoří s českou elitou. Pojďme si jednotlivé účastníky postupně představit.

Ve skupině A se střetnou o postup mezi elitní čtvrtfinálovou osmičku domácí Custodes s americkým týmem LC United, národním týmem Německa a finskými Turku Titans.

Radotínský tým Custodes patří již od počátků boxlakrosu v České republice mezi nejužší špičku. Jako jediný tým se účastnil všech finálových zápasů domácí boxlakrosové ligy a také devětkrát získal titul mistra ČR. V posledních letech se do týmu postupně zapojila nová generace hráčů a v současné době už tito mladíci patří mezi největší opory. Tým bude spoléhat především na svého kapitána Petra Poupěte, který sbíral v loňském roce zkušenosti v zámoří, dále na elitního střelce Radka Skálu, dirigenta obrany Petra Beka a samozřejmě na brankáře Tomáše Říhu.

Zajímavé bude také sledovat, jak do týmu zapadnou zámořské posily pro turnaj, hráči Bradley Vrecko a Brett Doig, oba z Kanady. Druhým brankářem bude Američan Frank Menschner, který v minulých letech na turnaji chytal v týmech Rebels, US Team Philadelphia a Megamen Boston.

Týmu Custodes se v posledních letech na Memoriálu příliš nedaří, poslední vítězství je z roku 2001, vloni skončili domácí na 5. místě, když je ve čtvrtfinále vyřadili pozdější vítězové Megamen Boston. Bude velmi zajímavé sledovat letošní snahu Custodes uspět v obrovské konkurenci.

Tým LC United je pravidelným účastníkem turnaje od roku 2003, tehdy jako US Team Philadelphia. I když se na úplný vrchol turnaje zatím nedostal, patří mezi elitní celky a v loňské roce se umístil na čtvrtém místě. Tým se herně rok od roku zlepšuje. Tým tvoří hráči z New Yorku, Philadelphie, Baltimoru, New Jersey, Massachusetts a Colorada, kteří hrají jak boxlakros, tak fieldlakros. Mezi hlavní opory patří CJ Green, Joe Steiner a Justin Otto. V brance letos poprvé nastoupí Jeremy Ogden, který má zkušenost z kanadsko-americké profesionální Národní lakrosové ligy (NLL).

Třetím týmem skupiny A je čerstvě sestavený boxlakrosový národní tým Německa, pro který je to první test před mistrovstvím světa v Praze v roce 2011. Boxlakros se v Německu běžně nehraje, zato fieldlakrosová základna je velmi široká a fieldlakrosová reprezentace je velmi úspěšná. Hráčský potenciál je v Německu velký, ale zatím chybí zkušenosti s hrou mezi mantinely. Němečtí hráči tento nedostatek dohánějí nasazením a bojovností a rozhodně neprodávají kůži lacino. Memoriálu se německé týmy pravidelně účastní od roku 2001, v posledních letech to byl výběr klubů z Berlína a Bielefeldu. Obvykle končil ve spodní části celkového pořadí. Jako coach působí u týmu Kanaďan Jordan West-Pratt, který žije v Berlíně a sám hraje za tým Love You to Death a nastoupil i ve finále české Národní boxlakrosové ligy 2008 za SK Lacrosse Jižní Město. Dá se předpokládat, že úroveň německého týmu bude výrazně lepší než v minulých letech.

Outsiderem skupiny by měl být finský tým Turku Titans, ale vše nakonec může být jinak. V dresu Titánů se představí hned pět zahraničních posil. Tým posílí nejen dva němečtí hráči, ale především američané Urban a Bierman a největší hvězdou by měl být Kanaďan Justin Kulla, který již sehrál několik zápasů nejvyšší kanadské ligy. Finský tým se Memoriálu zúčastnil poprvé vloni. V jeho barvách vloni nastoupilo i několik hráčů Bratislava Bats. Pro turnaj je dobrou vizitkou, že se tým vrací v mnohem lepší sestavě.

Memoriál Aleše Hřebeského probíhá od 22. do 25. 4. 2010 a zápasy můžete sledovat na www.sport.cz. Podrobný rozpis turnaje najdete na www.lcc-radotin.cz.

Jan Barák, Ondřej Mika

Zápasy skupiny A
22. 4. 2010, 11.00: LC Custodes–Team Germany
22. 4. 2010, 11.50: LC United–Turku Titans
22. 4. 2010, 19.40: LC Custodes–Turku Titans
22. 4. 2010, 20.30: LC United–Team Germany
23. 4. 2010, 12.10: Team Germany–Turku Titans
23. 4. 2010, 20.30: LC Custodes–LC United

foto:
1) Memoriál Aleše Hřebeského 2009, LCC Radotín–Megamen Boston, foto Leoš Novák
2) Memoriál Aleše Hřebeského 2009, LC United–LC Pardubice, foto Leoš Novák

Upozornění:
Vzhledem k problémům v letecké dopravě nelze vyloučit změny v rozpisu
Memoriálu Aleše Hřebeského. Sledujte prosím
www.lcc-radotin.cz, kde budeme o
všech změnách informovat. Budeme se snažit dát vědět vždy co nejdříve.

 

Právě se hraje

 

Anketa

Soutěže ČSML
Celkem hlasů 23
Souhlasíte, aby se obě hlavní soutěže ČSML hrály souběžně během celé sezóny?