Lacrosse > Mužský lakros > Memoriál rozlosován. Dorazí osm nových týmů včetně asijských

Memoriál rozlosován. Dorazí osm nových týmů včetně asijských

5.4.2024

Za necelé tři týdny se uskuteční už 29. ročník Memoriálu Aleše Hřebeského. Tradiční mezinárodní boxlakrosový turnaj přivítá opět 24 celků z různých koutů světa. Včera proběhl los, který účastnické týmy rozdělil do čtyř skupin ve Zlaté a do čtyř ve Stříbrné kategorii. Šanci na prvenství, které obhajuje kanadský celek Nova Scotia Privateers, má ale každý. Závěrečné bitvy bude z Radotína vysílat stanice Sporty TV.

Patnáct týmů si účast vybojovalo v loňském ročníku turnaje. Pořadatelé přizvali i šestnáctý mančaft – Bratislava Bats. Zbylých osm celků je oproti loňsku nových. Turnaje se zúčastní hráči z minimálně šestnácti zemí světa. Poprvé si na Memoriálu zahraje Zbraslav. Ta doplní domácí LC Custodes Radotín, kteří loni prohráli těsně 10:11 v dramatickém finále. Z českých týmů si od 24. do 27. dubna na akci zahraje i Jižní Město a Malešice.

Z dalších nováčků jsou zajímavé jak asijské celky, tedy Hongkong, který se na turnaji objevil už před pěti lety, tak i tým Magpie z Taiwanu. Z oblasti Six Nations přijede irokézský výběr Rez Dogs a prvním týmem z jihu USA v historii turnaje budou Austin Scorpions.

Los, který obstarali radotínští hráči z kategorie U10, přinesl některé zajímavé zápasy už do skupin. Celkem jich je osm vždy tříčlenných. Platilo pravidlo, že se v základní skupině nesmí utkat dva české celky, ovšem pro jiné země to neplatilo, a tak se lze ve skupině Gold C těšit na souboj kanadských obhájců trofeje Nova Scotia Privateers s krajany z Green Gaels. S oběma si zahrají Malešice.

Jižní Město narazí v „béčku“ na další Kanaďany – Albertu Lacrosse, pátý celek z loňska, ale také za obhájce bronzu Purple Reign. To je nová identita Glasgow Clydesiders. V týmu se kromě Skotů objeví i hráči ze zámoří. Mimochodem, Jižní Město s Albertou hrálo ve skupině i loni. Stejně tak Tel Aviv a German Shepherds, které tentokrát ve skupině A čekají domácí Custodes.

V Silver skupinách se potkají například americké týmy Moon Bears a Austin Scorpions, nebo v česko-slovenském souboji Zbraslav a Bratislava Bats, kteří se dobře znají z Národní boxlakrosové ligy. Všechny zápasy budou k vidění na YouTube, od čtvrtfinále také v přenosech Sporty TV. Přesný rozpis zápasů bude na stránkách turnaje nejpozději v pondělí.

Memoriál Aleše Hřebeského se hraje od roku 1994 na památku někdejšího radotínského hráče, který se na podzim roku 1993 stal zbytečnou obětí dopravní nehody.

Ještě před tímto turnajem se v Radotíně konají akce EBox a SheBox. Mužské části se zúčastní sedmnáct týmů, převážně reprezentačních včetně českého. Pro spoustu zemí je to zajímavá prověrka před zářijovým mistrovstvím světa v USA. Ženský turnaj bude mít devět účastníků a platí pro ně to samé. Letos se poprvé totiž hraje i boxlakrosové MS žen.

Los skupin Memoriálu Aleše Hřebeského
Gold A: LC Custodes Radotín, Tel Aviv LC German Shepherds
Gold B: Purple Reignk Alberta Lacrosse, SK Lacrosse Jižní Město
Gold C: Nova Scotia Privateers, Green Gaels, TJ Malešice
Gold D: Turku Titans, London Knights, Megamen

Silver A: Istanbul Sultans, Rez Dogs, Hongkong
Silver B: Moon Bears, Austin Scropions, Riga Griffins
Silver C: Bats Bratislava, Lakros Zbraslav, Taiwan Magpie
Silver D: Adler Lacrosse, Chocolax, Oslo Ragnarok

Text: Pavel Urban

Foto: www.ahmemorial.cz

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 95