Lacrosse > Ženský lakros > Markéta Malinovská: Do lakrosu jsem byla zapálená od malička

Markéta Malinovská: Do lakrosu jsem byla zapálená od malička

9.11.2021

Markéta Malinovská: Do lakrosu jsem byla zapálená od malička
Markéta Malinovská: Do lakrosu jsem byla zapálená od malička
Markéta Malinovská: Do lakrosu jsem byla zapálená od malička

Útočnice LCC Girls Markéta Malinovská (21) je kromě hráčky lakrosu také studentkou vysoké školy. V pouhých šestnácti letech se zúčastnila dospělého mistrovství světa v Anglii. Markéta se nyní věnuje také trénování a pískání. V rozhovoru mimo jiné hodnotila novou variantu Sixes.

K lakrosu vás přivedl bratr Martin, v kolika letech to bylo?
Začala jsem v pěti letech s přípravkou v Radotíně.

Vzpomínáte si na svůj první trénink?
Na úplně první ne, ale pamatuji si, že když jsem byla mladší, vždy jsem chtěla po tréninku zůstat na hřišti a střílet si ještě na bránu. Chtěla jsem se naučit co nejvíc, byla jsem zapálená.

Jste útočnice, dříve jste byla i středopolařka, jak se tyto pozice liší?
Hlavním rozdílem je, že útočnice musí být více výbušné. Středopolařka běhá z obrany do útoku, takže musí být spíše vytrvalá. Každé z nás sedí jiná pozice a styl hry. Mě baví hrát z útočné pozice a vymýšlet akce.

V sobotu jste při ligovém zápase v Brně chytala, jaké to bylo?
Do brány proti Brnu jsem se postavila z důvodu zranění našich obou gólmanek. Byl zvláštní pocit si zvyknout na chrániče, které jsem musela mít. Holky mě hodně podržely v obraně, takže na mě nešlo moc střel, za což jim děkuji. Byla to skvělá zkušenost a někdy v budoucnu si to ráda zopakuji.

Máte za sebou první kolo Czech Sixes League, jak byste to zhodnotila?
Určitě to bylo velmi atraktivní, týmy jsou vyrovnané. Je skvělé, že máme ligu, díky které můžeme trénovat a ukázat, že i tento lakros má potenciál. Jsem ráda, že jsme se Sixes začali, už jen díky Světovým hrám, nebo šanci jet na olympijské hry v roce 2028.

Jak byste srovnala Sixes s klasickým ženským lakrosem?
V Sixes je to úplně jiná hra, která nesedí každému. Někdo se při ní nemusí najít. Mě osobně bavila, ale je o rychlosti, tvrdých střelách a brejcích. Taktika tady nehraje tak velkou roli, což je škoda.

Bylo těžké si zvyknout na nová pravidla?
Ano, v Sixes je spousta změn, které kluci tolik nepociťují, ale my ano. Je to vlastně mix mužského, ženského a boxlakrosu.

Jakého gólu v kariéře si nejvíc ceníte?
V roce 2018 jsem na mistrovství Evropy do 20 let posledním gólem uzavřela semifinálový zápas proti Walesu. Brankářka Kateřina Nájemníková mě minutu a půl před koncem vyslala do brejku a dala jsem vítězný gól, který nás posunul do finále.

Jaké jsou vaše lakrosové sny?
Chtěla bych si určitě zahrát na olympijských hrách v roce 2028.

Máte nějakou lakrosovou ikonu?
Mým největším vzorem je Charlotte North, která je ještě na univerzitě. Je to vycházející hvězda.

Jak zvládáte svoje tréninky s vysokou školou?
Je to složité, protože studuji v Plzni a tréninky mám v Praze. Většinou ještě před školou chodím do posilovny. Po škole hned jedu do Prahy, večer zase zpátky. Je to velmi náročné.

Trénujete děti, co vám to přináší?
Chtěla bych předat svoje zkušenosti dál, protože děti jsou budoucností tohoto sportu. Později bych ale chtěla trénovat starší, které bych už nemusela učit úplné základy. Dobrého trenéra musí sport bavit, vědět co a proč svoje svěřence učí.

 

Text: Natálie Chocholoušová

Foto: Kateřina Hrubá a Kateřina Nájemníková

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa