Lacrosse > Mužský lakros > LCC Wolves novým mistrem ČR v boxlakrosu

LCC Wolves novým mistrem ČR v boxlakrosu

28.1.2021

(ps) Předposlední víkend v lednu proběhly za přísných hygienických a epidemiologických podmínek a bez diváků závěrečné zápasy NBLL 2020. Po sobotních semifinálových utkáních se v neděli nejprve utkaly týmy SKL Jižní Město a Old Dogs Plzeň o bronzové medaile. Ve finále pak nastoupily proti sobě oba radotínské celky.

V důsledku omezení kvůli koronaviru byl začátek sezony nejprve o několik měsíců odložen a liga byla zkrácena o celou třetinu. Díky konstruktivní dohodě všech týmů začala NBLL 2020 prvními zápasy již v červnu s cílem odehrát celkem 46 ligových utkání. Po odehrání dvou základních kol, a tedy 10 utkání pro každý tým, byly celky rozděleny do dvou nadstavbových skupin, které měly určit semifinálové dvojice. Tato nadstavba však byla díky vyhlášení nouzového stavu na začátku října přerušena s tím, že chybělo dohrát pět utkání.

Po několikaměsíční přestávce se nakonec vedení českého lakrosu podařilo s Národní sportovní agenturou a Hygienou dohodnout podmínky, za kterých bude možné ligový ročník dohrát. Všechny týmy se shodly na tom, že semifinálové dvojice budou určeny na základě dokončené základní části tak, že první tým nastoupí proti čtvrtému. Druhou semifinálovou dvojici budou tvořit týmy na 2. a 3. místě po základní části.

Sobotní program zahájilo testování všech zúčastněných hráčů, trenérů, rozhodčích, či organizátorů. Pouze tři hráči neprošli sítem testů na Covid, a tak naštěstí k žádnému výraznému oslabení týmů nedošlo.

V prvním semifinále proti sobě nastoupily týmy LCC Wolves (White) a Old Dogs Plzeň. Ještě na konci třetí čtvrtiny bylo utkání otevřené, když se plzeňský tým stále favorita výsledkově držel. Poslední periodu ale vyhrál radotínský tým 9:2 a po konečném výsledku 27:15 postoupil do finále.

Druhé semifinále proti sobě svedlo dávné rivaly LCC Custodes a SKL Jižní Město. Červený radotínský tým byl výrazně oslaben o své tři klíčové hráče Jiřího Košťála, Jakuba Výmolu a Jakuba Lukáše a tak se čekalo, že by mohla nastat situace, že by poprvé od roku 1994, kdy v lize zvítězily Malešice před Škodou Plzeň, nebyl celek LCC Radotín mezi prvními dvěma celky. Ještě na začátku 3. čtvrtiny se jednalo o zcela vyrovnané utkání. Pak ale hráči v červených radotínských dresech pětkrát za sebou skórovali a po konečném výsledku 18:11 postoupili do finále NBLL 2020.

První nedělní utkání o 3. místo bylo až do začátku třetí periody zcela vyrovnané. Dominik Pešek sice dával jeden gól za druhým, ale nikdo jiný v plzeňském dresu se k němu nepřidal. Od poloviny utkání už ale jen těžko popadal dech a schopnost vstřelit gól se výrazně zhoršila. Jižní Město v rozmezí 36. a 43. minuty vstřelilo 5 branek a o držitelích bronzových medailí bylo rozhodnuto. Konečný výsledek 21:16.

Ve finále NBLL 2020 proti sobě nastoupily stejné týmy jako v posledním finále NBLL, které se hrálo v červnu 2019. Letos ale radotínští udělali před zahájením ligy experiment a své hráče rozdělili pro tuto zvláštní sezonu výkonnostně přibližně rovnoměrně. V základní skupině nejprve vyhráli Red 15:14, aby v odvetě zvítězil bílý tým 15:10. Díky zmiňovaným absencím klíčových hráčů červeného týmu byl ale mírným favoritem finále bílý tým Wolves.

První perioda potvrdila papírové předpoklady. LCC White byl lepším týmem a po 15ti minutách vedl 6:2. Od druhé periody byli LCC Red aktivnější, měli v držení míč po většinu času, ale nedostali se na dostřel brankáře Mareše.  Bylo vidět, že jim chybí dva pro ně klíčoví střelci. Za poločasového stavu 10:5 střídali LCC White brankáře.

A hned na začátku třetí periody Red rychle dvakrát překonali Slavíka v brance Wolves a tak se zdálo, že by se utkání mohlo ještě zdramatizovat. Hráči v bílém ale nezpanikařili a dále měli utkání pod kontrolou. Před poslední čtvrtinou svítilo na ukazateli skóre 15:10.

Vstup do poslední části Custodes vyšel, když Jasek a Vošmik snížili na rozdíl pouhých tří branek. To ale bylo od hráčů v červených dresech vše. Wolves pak vsítili sedm branek v řadě a poprvé ve 35ti leté historii se mohli radovat z titulu Mistra republiky ČR!

Finále: LCC White - LCC Red 22:14 (6:2, 4:3, 5:5, 7:4)

Závěrem je třeba poděkovat především Romanu Pokornému, prezidentovi ČLÚ a vedoucímu NBLL za jeho vizi uspořádat finálový víkend navzdory všem těžkostem, který současný svět tíží. Je malý zázrak, že se i v těchto podmínkách podařilo soutěž dohrát a ani v době koranaviru nepřerušit nejdelší pravidelnou soutěž starého kontinentu. Je třeba poděkovat i všem organizátorům z Jižního Města, především pak Adamovi Šerpánovi za zajištění hladkého průběhů testování na Covid. Díky patří ale i všem týmům za bezprecedentní snahu a úsilí ligu dohrát i v takto nepříznivých podmínkách.

Právě se hraje

 

Anketa

Časový limit
Celkem hlasů 136
Byli byste pro zavedení útočného času v NFLL?