Lacrosse > Mužský lakros > LCC Radotín s přehledem vyhrál třetí finálový zápas NBLL

LCC Radotín s přehledem vyhrál třetí finálový zápas NBLL

25.10.2008

LCC Radotín chybí jediný krok k vítězství v Národní boxlakrosové lize. Ve třetím utkání porazili jeho hráči rivaly z Jižního Města hladce 17:9. Přelom ve vývoji po dlouhou dobu vyrovnaného zápasu způsobila poločasová přestávka. Po ní už Radotín dominoval a postupně navyšoval svůj náskok. Ve finálové sérii NBLL vede nyní 2:1.

V mrazivém večeru mohli hráči z Radotína ukázat, jak moc to s obhajobou trofeje myslí vážně. Po minulém prohraném zápase jistě měli o čem přemýšlet. Trápit je mohla zejména mizerná koncovka a spousta vyloučených. Kdo však čekal raketový nástup domácích, musel být zklamán. Místo toho se už ve čtvrté vteřině zápasu řítil jeden z Jižňáků na branku Tomáše Říhy, ale brankář nebezpečnou střelu vyrazil. Jen o okamžik později na druhé straně poprvé vážněji zahrozil Jiří Košťál, ale napálil jen gólmana Malinu.

Rušný začátek zápasu naznačoval, že diváci nebudou muset na první branku čekat nekonečných jedenáct minut, jako tomu bylo v minulém střetnutí. I tentokrát však gólmani dlouho odolávali. Až v polovině sedmé minuty z dálky skóroval Adam Ondráček, jen chvíli poté, co Radotín ubránil první přesilovku. Avšak zásluhou Jiřího Košťála bylo záhy srovnáno. V osmé minutě Gadzuras s Petrem Poupětem zcela zmátli obranu Jižního Města. Oba hráči se setkali při sbírání odraženého balónu a zatímco Gadzuras předstíral, že má míč a odvedl pozornost kompletní obrany Jižního Města na levou stranu hřiště, poslal Petr Poupě míč, který ve skutečnosti sebral on, zprava za záda nic netušícího Maliny.

Jenže ani radotínské vedení netrvalo dlouho, už druhé vyloučení Martina Kostky okamžitě potrestal Jamie Plunkett. Do velké šance se pak dostal určitě nejhlasitěji povzbuzovaný hráč Radotína, pardubický Jan Skokan, který je v Radotíně na hostování pro play-off NBLL.. Trefil jen Malinovo rameno. Jeho spoluhráč Radek Skála se ale po akci, která připomínala takzvanou českou uličku, nemýlil. K tomu mohli domácí poprvé hrát v početní výhodě. Tu sehráli velmi špatně, nejprve nechali ve čtyřech hrající hosty trefit břevno, načež se síly na hřišti předčasně srovnaly po faulu Pavla Poupěte. Celkově přinesla první čtvrtina svižný lakros a velmi napínavou podívanou.

Druhá perioda započala neuznaným gólem hostí, jejichž útočník se v době svého činu nacházel v brankovišti. Několik dalších příležitostí měli hráči LCC, v největší z nich Munk minul levou tyč snad o decimetr. Ujal se až pokus Košťála z páté minuty. Perfektním obranným zákrokem se pak blýskl Mika, když čistě zastavil Adama Ondráčka, který se zdánlivě nezadržitelně přibližoval domácí brance. Další slibnou šanci LCJM zničehonic utnul hvizd rozhodčího, hráčů v černých dresech bylo totiž na ploše příliš mnoho. Ani tato radotínská přesilovka nevytvořila mnoho vzruchu v obranném pásmu hostí.

Laxní přístup se Radotínu nevyplatil – Malina přihrál Došlému do brejku, a ten se nemýlil. Odpověď na sebe i tentokrát nenechala dlouho čekat, po závaru a střele Skály se míček doplazil za brankovou čáru a vrátil domácím dvoubrankový náskok. Ten bezprostředně poté vylepšil Emil Moravec, na což Jižní Město reagovalo time-outem. Porada přinesla své ovoce už po jedné minutě, kdy Jakub Nováček zakončil pohlednou kombinaci. Z dalších dvou soubojů Nováček – Říha ale vyšel pokaždé lépe radotínský brankář. Přesilovka hostí ve dvacáté osmé minutě byla o poznání nebezpečnější, Jižňáci sevřeli vedoucí mužstvo v jeho pásmu, zvonily tyčky a jednou už jejich fanoušci slavili branku, ale zachvěla se jen boční síť. Pak se trochu taktizovalo na obou stranách – navzdory dvěma time-outům ale hráči odcházeli do kabin za nezměněného stavu 6:4 pro Radotín.

Do druhého poločasu vstoupili razantněji domácí. Nejdříve Skokan na brankovišti nezachytil přihrávku a navíc se ocitl už za čárou brankoviště. Napodruhé už „Skoky“ uspěl, měl spoustu času zblízka přesně zamířit. Tlak Radotín vyústil v přesilovku, kterou chytrou střelou zpoza branky bleskurychle zužitkoval Petr Poupě, a zvýšil tak na 8:4. Po nájezdu Jamieho Plunketta do Říhy se domácí gólman už poněkolikáté octl na zemi, následovala strkanice. Trestné lavice se celkem zaplnily, agresor byl vyloučen na čtyři minuty, a navíc dostal desetiminutový osobní trest. Gadzuras okamžitě v přesilovce zvýšil na 9:4, na konci páté minuty potěšil příznivce Radotína Procházka, jenž vstřelil desátý gól.

Jižní Město, které bylo v prvním poločase vyrovnaným soupeřem, se v této fázi jen málokdy dostalo do útočné třetiny. Je však také pravda, že hrálo téměř pořád v oslabení. A přišel další problém: zraněného Malinu musel v sedmé minutě nahradit Martin Bartuška. Až v desáté minutě Lindsay Plunkett poprvé po změně stran rozvlnil síť radotínské branky. Střelec byl ale vzápětí potrestán za krosček.

Nový brankář LCJM dlouho odolával, ale na spolupráci Koštála se Skálou z 12. minuty už nedosáhl. Jižňák pak se štěstím snížil na 6:11, míček za čáru propasíroval Došlý. Ve třetí periodě byli výrazně lepší domácí, Jižnímu Městu zbývalo jen patnáct minut na odmazání pětigólové ztráty.

Závěrečné dějství začalo přesilovkou Radotína, který se pochopitelně nikam příliš nehnal, přesto Skála pohodlně přidal další branku. Jižňáci byli i nadále v těžkém útlumu, Radotín s velkou chutí nerušeně manévroval ve svém útočném pásmu. Skokanova lehká skákavá střela z obrovské dálky Bartušku totálně zaskočila, ve čtvrté minutě pak nedosáhl na střelu Pavla Poupěte.

Exhibiční průběh poslední čtvrtiny původně vyrovnaného utkání mohla narušit přesilovka hostí, ale domácí obránce Ondřej Mika utekl všemu a všem a propálil Bartušku. Za jednoznačného stavu tempo hry nepolevovalo, solidně zaplněné tribuny za to hlasitě projevovaly vděk.

Tři minuty před koncem Jiří Košťál dovršil hattrick, tou dobou již Jižní Město téměř nepřipomínalo tým, který minulý zápas vyhrál a dvě třetiny držel krok. Martin Kostka pak opět skóroval v oslabení téměř od půlicí čáry, když se Bartuška, který rozehrával míč v hloubi pole, nestihl po chybě včas vrátit. Zahraniční posily Jižního Města pak sice v rychlém sledu třemi brankami upravily na 17:9, ale naděje na zvrat ve vývoji byla 60 vteřin před koncem už pouze v oblasti science fiction. Radotín po proměně v poločase přesvědčivě zvítězil o 8 branek.

Čtvrtý zápas finálové série se hraje v úterý 28. 10. 2008 od 19 h opět v Radotíně.

• LCC Radotín – LC SK Jižní Město 17:9 (3:2, 3:2, 5:2, 6:3)