Lacrosse > Mužský lakros > LCC Girls vybojovaly druhé místo na klubovém mistrovství Evropy, Custodes skončili devátí

LCC Girls vybojovaly druhé místo na klubovém mistrovství Evropy, Custodes skončili devátí

15.9.2016

LCC Girls vybojovaly druhé místo na klubovém mistrovství Evropy, Custodes skončili devátí
LCC Girls vybojovaly druhé místo na klubovém mistrovství Evropy, Custodes skončili devátí
LCC Girls vybojovaly druhé místo na klubovém mistrovství Evropy, Custodes skončili devátí

(mv, mi) – Radotínské Girls skvěle reprezentovaly český lakros na Evropském poháru mistrů a po výborném výkonu získaly titul klubových vicemistryň Evropy. Naopak Custodům se nedařilo a po zaváhání v základní skupině skončili až na celkovém devátém místě.

O víkendu 9.–11. 9. se radotínské týmy Girls a Custodes zúčastnily dalšího ročníku Ken Galluccio Cupu – Evropského poháru mistrů, který už potřetí hostil belgický Gent. V mužském i ženském turnaji hrálo po dvanácti týmech. Ze čtyř základních tříčlenných skupin postupovali dva do play-off.

Girls na cestě na vrchol
Na tým Girls v sobotu čekaly zápasy ve skupině proti týmům z Vratislavi a z Vídně. V nich Češky inkasovaly pouze jediný gól a hladce postoupily do čtvrtfinále, ve kterém si se soupeřkami z nizozemského Utrechtu poradily 17:0.

V nedělním semifinále se Girls střetly se silným univerzitním týmem z Edinburghu. Dařilo se získávat míče na rozhozu, v útoku vycházely velmi pěkné akce, a tak v polovině vedly o dva góly. Ačkoliv byla druhá polovina zápasu vyrovnanější, díky spolehlivé obraně a jistému útoku si Girls náskok udržely až do konce utkání. Nakonec Skotky porazily 10:7, a vybojovaly si tak postup do finále proti anglickému Oxtonu. Radost a euforie z vítězství byly na místě, neboť to byla první výhra českého týmu nad skotskými hráčkami.

Finále nabídlo vyrovnaný zápas a také napínavou podívanou. Angličankám se více dařilo na rozhozech, radotínská obrana si tedy často musela míč vybojovat. Po úvodním zaváhání a několika rychlých brankách z přečíslení Girls prohrávaly 1:3, ale pak se jim povedlo dorovnat a před začátkem druhé poloviny byl stav zápasu nerozhodný. Tvrdý boj o míč pokračoval i ve druhém poločase a soupeřky se přetahovaly o vedení. Přes veškerou snahu radotínské Girls nestačily odpovědět na góly obdržené v posledních minutách a zápas prohrály 8:10. I tak představuje stříbrná medaile zasloužený úspěch – od vítězství nad anglickými mistryněmi Češky dělily pouhé dva góly. Tým působil velmi kompaktně a určitě se projevila intenzivní připrava před turnajem. Kateřina Dvořáková v brance je oporou i při rozehrávce a na týmu je vidět, s jakou hraje chutí. To je velkým příslibem nejen pro odvetu za rok na dalším ročníku poháru mistrů, ale i pro reprezentaci.

Custodes v nížině
Custodes ve základní skupině nejporve narazili na houževnatý tým z Osla. Norové nastoupili do zápasu lépe a soustředěněji a dostali se do vedení. Custodes sice dotáhli, ale slibný nástup do zápasu se záhy zadrhl na nekoncentrovanosti a zbytečných chabách. Na konci zápasu se tak z výhry 9:5 radovali seveřané. Custodes vzápětí nastoupili proti italskému mistru Bocconi a očekávala se výhra. Italové s několika Američany v sestavě ale hráli solidně, zatímco Custodes se trápili a dotahovali vedení soupeře. Zápasu nepřidali ani nezkušení a necitliví rozhodčí, kteří v jednu chvíli pískali každé ťuknutí lakroskou a vzápětí nechali projít zjevné sekání. V nervózním závěru došlo po neodpískaném faulu na brankáře Matěje Baráka i na potyčku. Italové udrželi vedení 6:4 překvapivě tak poslali Custodes do skupiny o 9.–12. místo na vydupané rugbyové hřiště na kraji areálu. Soupeři Custodes v ní byli Dublin, Gent a Vratislav a všechny tyhle týmy radotínští smetli rozdílem třídy.

Titul v mužském turnaji obhájil anglický Stockport, který ve finále porazil Oslo 12:5.

Celkové deváté místo pro Custodes je rozhodně zklamáním. Je to výsledek nekoncentrace a nedostatečné motivace. Ačkoliv Radotínu chybělo několik hráčů základní sestavy, pořád měl na soupisce dostatek dobrých hráčů a soupeři ve skupině rozhodně byli k poražení. Narozdíl od skvěle připravených a našláplých Girls chyběla Custodům jiskra a taky možná i pouhá zodpovědnost. Chybějící fieldlakrosová příprava (i kvůli preferenci boxlakrosu vzhledem k účasti na LaxAllStars North American Invitational na konci září v Syracusách) se na výsledku odrazila.

Gent se s pořádáním turnaje opět vyrovnal se ctí i díky tomu, že kromě dnů nabitých lakrosem může nabídnout malebné historické centrum města nebo ochutnávku belgických specialit – vaflí, čokoládových pralinek a piva v místních podnicích. Možná je škoda, že ELF nemá ambici turnaj „prodat“ ven z lakrosové komunity, posunout ho dál např. zajištěním streamingu zápasů na web a přilákat diváky a nové zájemce. KGC tak zůstává jako všechny fieldlakrosové turnaje sice milou, ale domáckou akcí lakrosáků pro lakrosáky. Přitom který jiný turnaj než pohár mistrů potenciál k propagaci lakrosu má?

LCC Radotín děkuje společnosti Hertz za podporu formou výhodného zapůjčení aut na cestu do Belgie.

Kompletní výsledky turnaje jsou zde: ženy, muži.

Fotogalerie je zde.

 

Markéta Vrabcová, Ondřej Mika

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 198