Lacrosse > Mužský lakros > LASNAI letos s dvojnásobnou českou účastí

LASNAI letos s dvojnásobnou českou účastí

8.10.2018

Třetí ročník LASNAI (LaxAllStars North American Invitational) je minulostí. Thompson Brothers i napotřetí získali prestižní trofej. Tým zformovaný kolem bratrů Thompsonů plný profesionálních hráčů z NLL prošel turnajem bez prohry.

Na tento největší boxlakrosový klubový turnaj na světě odcestovaly letos i dva české týmy, a to tradiční účastník LCC Radotín (5. a 9. místo na předchozích dvou ročnících) a Czech Developmental Team, tvořený mladými nadějnými hráči od 15 do 19 let, kteří odjeli do zámoří především sbírat zkušenosti a nasávat atmosféru v kolébce lakrosu.

Turnaj se hraje nedaleko města Syracuse ve státě New York, na půdě rezervace Onondaga. Pro tento národ má lakros mnohem více rozměrů než jen ten sportovní. Letos se turnaj díky nárůstu počtu účastníků na 34 rozšířil z nádherné dřevěné haly Tsha’Thoñ’nhes (ve volném překladu Tam, kde hrají s míčem), postavené pro účely místní komunity v roce 2015 mimo jiné pro potřeby MS v boxlakrosu, i do haly Tsha’ Hoñnoñyeñdakwha (ve volném překladu Tam, kde hrají hry), která je domácí halou místního týmu Onondaga Redhawks a sloužila během zmiňovaného MS jako hlavní aréna.

Turnajový systém byl vzhledem k počtu týmů nemilosrdný. Pavouk, do něhož byli účastníci nalosováni během Frank Manschner Cupu, nepřipouštěl prohru, K.O. systém týmy vynášel pavoukem nahoru, nebo naopak srážel dolů, podle toho, jestli se jim podařilo nebo nepodařilo zvítězit.

Na úvod byl soupeřem českých mladíků tým USA Blue. Američané využili tento turnaj jako přípravu na MS, které se bude konat příští rok. Širší výběr rozdělili do dvou rovnocenných týmů – USA Blue a USA White. Od začátku utkání bylo jasné, že tento soupeř je nad síly českých juniorů. Hned od prvního hvizdu soupeř diktoval tempo hry a obléhal českou branku. Naši obránci nebyli schopni odolávat soupeřovu nátlaku, a brankáři tak celkem jedenáctkrát lovili míček z brány. Nejlepšímu českému útočníkovi zápasu Pavlu Srchovi se podařilo zaznamenat dva čestné úspěchy. Sympatický a bojovný výkon týmu však dával naději do dalších zápasů, i když na lepší než 17. místo už nemohli pomýšlet. Je třeba zmínit, že tým USA Blue se pak probojoval až do finále turnaje.

Custodes vstoupili do turnaje lépe. Los jim pro začátek přisoudil Team Weekend LC, který se skládá z hráčů z okolí kanadského Oakville. Na soupisce sice žádná hvězdná jména nebyla, ale i tak nedali, jako ostatně žádný kanadský lakrosový tým, svou kůži lacino. Hlavně první půlka LCC nevyšla a byli to Custodi, kdo musel dotahovat náskok soupeře. Ve druhé půlce pak Dominik Pešek zařídil obrat utkání, když zatížil soupeřovo konto šesti zásahy. LCC si vítězstvím 10:7 zajistili postup mezi 16 nejlepších.

Zatímco mladíci pokračovali až v pátek ráno, LCC Radotín ve čtvrtek čekal ještě jeden zápas. Do cesty se Custodům postavil tým Young Guns a jak název napovídá, jednalo se o místní mladé talenty, ovšem nikoliv žádné vyplašené začátečníky. Někteří z nich už si budují pozice v NLL a předvedli, že za svými zkušenějšími kolegy v lakrosovém umění příliš nezaostávají. Přestože Custodi vyhráli první polovinu 3:2, Young Guns otočili vývoj zápasu a přehráli nakonec poněkud matně hrající LCC 6:4. Bylo tak jasné, že LCC na lepší než deváté místo nedosáhnou.

První zápas pátečního dne v dřevěné aréně patřil českým mladíkům, kteří nastoupili proti Cat Tail Kings, domácímů týmu složenému výhradně z domorodých hráčů. Po ránu se oba týmy rozbíhaly pomalu, více ze hry měl naštěstí tým z Česka, možná proto, že díky časovému posunu byl brzký budíček méně nepříjemný. Čeští mladíci si tak připsali první a zasloužené, i když velice těsné vítězství na turnaji: 4:3. Každá výhra nad irokézským týmem je velmi cenná!

Díky rannímu vítězství nad CatTail Kings si také Czech Developmental Team mohl vyzkoušet, jaké je to hrát ve velké hale. Soupeřem jim bylo Puerto Rico, tým papírově ze střední Ameriky, ale ve skutečnosti však se spoustou hráčů z Ameriky severní. Je třeba zmínit, že základ týmu tvořili hráči, kteří na letním feldlakrosovém MS obsadili skvělé 8.místo! Do zápasu vstoupili lépe čeští mladíci a soustředěným výkonem vyhráli první polovinu utkání 3:1. Po přestávce se Portoričané vrátili do zápasu a dokonce se jim na pár minut zápas podařilo otočit na 3:4. Konec utkání ale opět patřil Čechům, kteří zvrátili vývoj utkání dvěma trefami v samotném závěru opět ve svůj prospěch. Mladíci si připsali senzační výhrou další cenný skalp, skóre na světelné tabuli se zastavilo na 5:4.

První páteční zápas radotínskému týmu přivedl do cesty Laser Sharks Neon. Od začátku se hrál rychlý lakros se šancemi na obou stranách, více ze hry měli přece jen hráči LCC, kteří šance v první půli dokázali přetavit ve dva gólové uspěchy, zatímco soupeři se podařilo skórovat jen jednou. Po přestávce radotínská obrana s Jakubem Marešem za zády zamkla svou svatyni a nedovolila soupeři připsat jediný úspěch. Útok byl o poznání aktivnější a do konce zápasu zaznamenal dva další zásahy. Účet utkání uzavřel na 4:1 svou druhou brankou Jiří Košťál.

Ke druhému pátečnímu zápasu nastoupili Custodes proti Basom Bombers, tedy vítězi ULAX Buffala a nasaznému týmu v TOP4. Oba týmy měly v nohou předešlé utkání, a tak se začalo v poklidném tempu, únava z předchozích zápasů byla znát a hlavně hráči LCC kupili chyby při vývozech. Hrálo se tak hlavně na polovině LCC, ale dobře fungující obrana a skvěle chytající Mareš nedali soupeři šanci skórovat. Custodes hrozili z rychlých protiútoků a ač tomu obraz prvního poločasu neodpovídal, do poloviny zápasu si Radotínští vytvořili pohodlný náskok 4:1. Po polovině zápasu se obraz hry nezměnil, jen se na obou stranách hra zpřesnila a hrál se o poznání pohlednější lakros. Basom Boombers i nadále marně útočili a Custodes těžili z minima maximum. Češi disciplinovaným výkonem v obraně dokráčeli ke své doposud nejvyšší a velmi cenné výhře 7:2 a čekal je zápas o obhajobu devátého místa z předchozího ročníku.

Českým mladíkům první sobotní zápas proti kvalitním Toronto Tigers naopak nevyšel. Od začátku dopláceli na nedůslednou obranu a neproduktivní útok. Hra byla plná nepřesností a taktické nedisciplinovanosti. Kanaďanům se díky tomu dařilo využívat českých chyb a trestat je góly. Pokud se podařilo našim mladíkům dostat se do slibné šance, jejich pokus skončil na dobře chytajícím brankáři Tigers. Ti nakonec přehráli Czech Developmental Team realativně vysoko 6:1. Jediným českým střelcem byl patnáctiletý Jan Huleš.

Ve druhém sobotním zápase nastoupili čeští mladíci proti zkušenému týmu Syracuse Stingers, ve kterém nastoupilo několik zvučných jmen irokézského lakrosu (Powless, Schindler, Bomberry). Hned od začátku bylo jasné, že Češi zapomněli na ranní nevydařený zápas a mají chuť se v posledním zápasu na turnaji předvést v mnohem lepším světle. Bohužel se jim nedařilo proměňovat vytvořené šance, a tak herně vyrovnanou půli utkání prohráli 3:1. Po přestávce šance mladíků ještě přibyly, ale úspěšnost proměňování byla i nadále mizivá. Naštěstí brankař Matěj Zelinka, který se s Viktorem Bláhou pravidleně střídal, bravurně likvidoval soupeřovy pokusy a tak necelých šest minut před koncem utkání Češi srovnali skóre na 3:3. Soupeř hned po face-off kontroval a když chvilku na to přidal další branku po chybě obrany, začaly se nad mladým výběrem stahovat černé mraky. Vzápětí po vhazování však Vošmik doklepl odraženou střelu do brány a posunul Čechy na dostřel jediného gólu. Necelé dvě minuty před koncem poslala bývalá hvězda NLL Gewas Schindler soupeře do dvoubrankového vedení letkou zpoza brány. Ale tým mladíků se nadechl k velikému obratu. Ben Lavallée šel po rozhozu důsledně za míčkem do rohu za soupeřovu branku, kam pro něj vyběhl i soupeřův brankář, a podařilo se mu brankáře přelstít a zakončit do zcela odkryté branky. V samotném závěru se podařilo srovnat Tomáši Knotkovi, a využít tak výhody šesti hráčů v poli při odvolání brankáře. Následovalo prodloužení na náhlou smrt. Možnost prvního útoku měli Češi, ale bohužel se jim jí nepodařilo využít a z následného protiútoku inkasovali.

Czech juniorský tým tak skončil na 20. místě, což je v konkurenci turnaje velmi dobrý výsledek.

Na LCC Radotín v sobotu čekal jen jeden zápas, utkali se s Goon Squad o konečné deváté místo na turnaji. Začalo se pěkně zostra, jak se na takové utkání sluší. Goon Squad se ujali vedení z rychlého protiútoku, ale vzápětí srovnal Dominik Pešek přesnou střelou při přesilové hře. Zanedlouho se situace opakovala, hráč Goon Squad prostřelil Jakuba Mareše a na druhé straně srovnával Tomáš Procházka, který se dostal k odraženému míčku při početní výhodě a hbitě ho uklidil za záda soupeřova brankáře. První půle skončila nerozhodně 2:2. Po přestávce se opět podařilo skórovat týmu Goon Squad a trvalo několik dlouhých minut než Dominik Pešek vyrovnal další přesnou střelou při signalizované výhodě. Goon Squad se svou odpovědí však dlouho nečekali a dokonce přidali hned vzápětí druhou branku. Dominik Pešek dvě minuty před koncem zápasu zkompletoval hattrick a vrátil LCC do hry, bohužel jeho čtvrtý gól zpoza branky těsně před koncem zápasu rozhodčí neuznali pro postavení v brankovišti. Custodes tak po těsné prohře 4:5 obsadili konečné 10. místo.

Finále turnaje už bylo jen třešničkou na dortu. Obhájci titulu Thompson Brothers změřili své síly s USA Blue. Oba týmy prošly turnajem bez větších zaváhání, i když v semifinále na Thompsny hodně dotírali Young Guns. K vidění byl velmi dobrý lakros. Miles a Lyle Thompsonovi jsou jak z jiného světa, jejich intuice a cit pro hru spojená s dokonalou technikou jsou smrtící zbraní pro soupeře a skvělou podívanou pro každého lakrosového fanouška. Finále se hrálo na 4x 10 minut hrubého času. Thompsnové doplnění o několik dalších zvučných jmen od začátku pevně drželi otěže zápasu ve svých rukou. Otázkou bylo, zda někomu ze soupeřů nedojdou síly. Nedošly. Akce na obou stranách se střídaly jak na běžícím pásu a skóre na obou stranách pomalu přibývalo. Tým Thomson Brothers šlapal jak dobře namazaný stroj, útok produkoval šance a střílel góly. Když se týmu USA Blue podařilo překonat výbornou defenzivu, šanci zlikvidoval vynikající gólman Thompson. Jedinou vadou na kráse finále bylo to, že od půlky zápasu nebylo otázkou kdo vyhraje, ale o kolik. Thompson Brothers si nakonec dokráčeli k obhajobě titulu pohodlným vítězstvím 11:6.

Na závěr patří velký dík organizátorům z Lacrosse All Stars, především Connoru Willsonovi a Scottu Neissovi za zorganizování turnaje a vlastně i všem účastníkům, protože bez nich by nebyl takový, jaký byl.