Lacrosse > Mužský lakros > Lakrosové Evropě dominují Angličané i Angličanky

Lakrosové Evropě dominují Angličané i Angličanky

2.7.2012

(mi) – Mužská i ženská reprezentace Anglie prokázaly, že na evropském kontinentu nemají konkurenci a oba týmy vyhrály finálová utkání mistrovstí Evropy, které skončilo v sobotu v Amsterdamu. Češi skončili devátí, Češky páté.

Angličanky měly za soupeře obhájkyně titulu, Walesanky. A finálové utkání mělo jednoznačný průběh. Angličanky přehrávaly své soupeřky a o půli vedly 9 : 0. Walesanky poprvé skórovaly ve 36. minutě, konečný stav zápasu byl 11 : 5.

Bronzové medaile získaly hráčky Skotska, které v zápase o 3. místo porazily přemožitelky české reprezentace ze čtvrtfinále, Němky, 11 : 7 po překvapivě vyrovnané první půli.

V zápase o celkové páté místo se utkaly české hráčky se Švédskem a zopakovaly své jednoznačné vítězství ze základní skupiny, tentokrát v poměru 20 : 5. Češky jednznačně ovládly hřiště a soupeřky skórovaly jen z ojedinělých individuálních akcí. Své první góly v reprezentaci si v českém dresu připsaly Daniela Nováková a Anna Pecharová. Michaela Srchová dala šest gólů. Stala se tak s 32 góly nejlepší střelkyní ME. Češky zopakovaly své umístění z posledního ME v roce 2008. Tým ale výrazně omládl a jeho základ nyní tvoří hráčky, které se vloni zúčastnily juniorského MS. Předváděná hra byla velmi dobrá, což je příslibem pro mistrovství světa, které bude napřesrok hostit kanadská Oshawa.

Jednoznačné bylo i finále turnaje mužů. Angličané za celý turnaj nenašli soupeře, který by dokázal výrazněji vzdorovat. Irsko, které lze označit za překvapivého finalistu, také vstřelilo svůj první gól až ve druhé čtvrtině. Na 1 : 6 snižoval ve 30. minutě Sean Gibson. Angličané ale měli zápas jednoznačně v rukách a výsledkem 15 : 5 potvrdili, že v Evropě nemají konkurenci. Zajímavý byl ale vývoj na dalších místech. V boji o bronz porazili Švédové domácí Nizozemce těsně 11 : 10, až pátí skončili Němci, kteří naopak aspirovali na vyšší příčky. Na šesté místo odsunuli po výhře 19 : 13 Skotsko. Sedmí Finové si konečnou pozici vybojovali vízězstvím 16 : 6 nad nováčkem z Izraele. Izraelci mají velmi dobré kontakty na svou komunitu v zámoří a řada hráčů má zkušenosti z amerických univerzit. Nicméně domácí lakrosový program se v Izraeli rozvíjí velmi rychle. Devátý skončil český tým po smolných porážkách od Skotska a Nizozemska, svými výkony ale potvrdil, že k širší evropské špičce rozhodně patří. Turnaj zakončil jasnou výhrou nad Slovenskem 19 : 0 a mladý brankář Jakub Mareš zaznamenal první shut-out, kterého český tým na dosavadních velkých lakrosových akcích dosáhl. Tým velmi dobře šlapal a co je potěšující, předváděl pohlednou a čistou hru. Měl pátý nejnižší počet trestných minut. Český útočník Jamie Plunkett se dělí o 4.–6. místo v tabulce střelců s 23 zásahy, nejlepším střelcem byl Skot Dan Heighway s 33 góly.

Mužskou juniorskou reprezentaci nyní čeká za dva týdny mistrovství světa. Do finského Turku cestuje i šest hráčů, kteří hráli nyní v Amsterdamu a jejich zkušenosti se budou určitě hodit.

Podrobné výsledky a statistiky z ME najdete na stránkách http://www.ec12lacrosse.com/en, facebooková stránka týmu je zde. Zápasy jsou k vidění na www.247.tv.