Lacrosse > Lakrosistky přišly kvůli nedostatku peněz o MS, získávají je samy - kopie

Lakrosistky přišly kvůli nedostatku peněz o MS, získávají je samy - kopie

22.4.2013

Foto: Martin DivíšekFoto: Martin Divíšek
Foto: Martin Divíšek
Foto: Martin DivíšekFoto: Martin Divíšek
Foto: Martin Divíšek
Foto: Martin DivíšekFoto: Martin Divíšek
Foto: Martin Divíšek
Foto: Martin DivíšekFoto: Martin Divíšek
Foto: Martin Divíšek

Česká ženská lakrosová reprezentace se tři roky připravovala na mistrovství světa, které se koná v červenci v kanadském městě Oshawa. V zimě ale přišlo rozhodnutí, že český tým na šampionát nedocestuje.

Nemá totiž dostatek financí. Lakros je jeden ze sportů, který v posledních dvou letech nedostal od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ani korunu. Aby mohly za dva roky juniorky odcestovat na MS do Skotska, shání české reprezentantky peníze samy.

Poslední mistrovství světa v ženském lakrosu se konalo v roce 2009 v Praze. Tehdy nikdo nepomyslel na to, že za čtyři roky v Kanadě bude šampionát bez české účasti. Ale od té doby se hodně věcí změnilo. Především pak financování českého sportu. Lakros se nepochopitelně ocitl ve skupině téměř dvou desítek sportů, spolu s americkým fotbalem, korfbalem, thajským boxem či extrémními sporty, které nedostaly ze státního rozpočtu ani korunu.

„Na ministerstvu jsme se o systému rozdělování vlastně nic moc nedozvěděli. Dostali jsme se údajně pod hranici subjektů, které mají dle tabulek na dotace z MŠMT nárok. My ale chceme, aby bylo financování sportu v České republice transparentní a aby i menší sporty dostaly minimálně trojnásobek peněz oproti předchozím letům tak, jako tomu bylo u sportů nad pomyslnou čarou,“ uvedl k problému prezident České lakrosové unie Roman Pokorný.

Největší zklamání z neúčasti na mistrovství světa v Kanadě však zažily samotné reprezentantky. Pro každou z nich by stál šampionát 50 000 korun z vlastní kapsy, což je vzhledem k tomu, že jde v mnoha případech o studentky, prakticky nemožné. Navíc řada z nich byla loni na mistrovství Evropy v Amsterdamu a také tento turnaj je stál přes 20 000 kourn. Pokud byste náklady na MS v Kanadě vynásobily minimálním počtem účastníků týmu, tedy osmnáct hráček a šest členů realizačního týmu, dojdete k částce 1 200 000 korun. To je suma, kterou lakros dříve dostal zhruba na dva roky, ale jen díky mezisvazové solidaritě v rámci ČSTV. Navíc Česká lakrosová unie rozděluje získané finance mezi tři subjekty. Kromě svazu ženského lakrosu totiž sdružuje také ten mužský a svaz interkrosu.

Jednou z cest, jak se s nelehkou situací vyrovnat, je sehnat sponzory. To je úloha velmi nesnadná v řadě odvětví, sport nevyjímaje. Navíc v případě menšího sportu, jakým lakros je. Další možností je sehnat peníze svépomocí. Touto cestou se vydaly právě české reprezentantky v reakci na svou neúčast na šampionátu v Kanadě. Sedm z nich se nechalo nafotit na plakáty, které se budou dražit na vrcholných lakrosových akcích.

Nejdříve na 20. ročníku největšího boxlakrosového turnaje v Evropě, Memoriálu Aleše Hřebeského. Ten se koná od 24. do 27. dubna v Radotíně. Druhé kolo dražby proběhne na mezinárodním turnaji Prague Cup, který je na programu od 13. do 16. června v pražském Braníku. Spolu s plakáty proběhne také dražba ručně šitých panenek, které budou mít podobu nafocených reprezentantek. Ty pro tuto příležitost vyrobilo občanské sdružení Splněné dětské přání, které lakrosové hráčky oslovily ke spolupráci. „Do projektu jsem se zapojila, protože nevidím žádný jiný způsob, jak lakros zviditelnit. Já věřím, že se nám to pomocí této akce podaří,“ řekla jedna z hráček Tereza Bartušková.

Zakladatelka občanského sdružení Kristýna Šmejkalová ke spolupráci uvedla: „Ačkoli se zaměřujeme především na kulturní oblast, nápad na spolupráci s ženským lakrosovým týmem nás velmi zaujal. Máme skvělou příležitost dostat se do povědomí veřejnosti, se kterou bychom se třeba jinak ani nesetkali. Stejně jako české reprezentantky zaujal náš projekt, tak nám není lhostejná jejich situace.“ Výtěžek z dražeb panenek bude rozdělen na dvě poloviny. Jedna bude využita pro potřeby juniorské lakrosové reprezentace, která se chystá na MS 2015. Druhá poputuje na konto sdružení Splněné dětské přání, jehož hlavní náplní je plnit kulturní přání handicapovaným a nemocným dětem.

 

Pavel Urban, tiskový mluvčí české ženské reprezentace
Tel.: 776 640 670, e-mail:

Kristýna Šmejkalová, PR manažerka občanského sdružení Splněné dětské přání
Tel.: 606 227 508, e-mail:

K tématu také Radio Wave, idnes nebo sportimage.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa