Lacrosse > Mužský lakros > Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

21.6.2011 Hráči SK Lacrosse Jižní Město uspěli na mezinárodním fieldlakrosovém turnaji v Berlíně, mezi ženami obsadil tým LCC Radotín třetí místo.

Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně
Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně
Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

Ve dnech 17.–19. června 2011 se v Berlíně uskutečnil každoroční mezinárodní turnaj Berlin Open – jedna z největších lakrosových akcí svého druhu v Evropě. Klání o titul se tradičně účastní 20 mužských a 12 ženských týmů, čítajících dohromady přes 500 hráčů a hráček z celého světa. České týmy SK Lacrosse Jižní Město a LCC Radotín patří k pravidelným účastníkům turnaje.

Narozdíl od boxlakrosu hraného na hřišti s mantinely, jehož nejlepší světové hráče jsme měli možnost sledovat před měsícem na mistrovství světa v Praze (více na www.wilcprague2011.eu), se fieldlakros hraje na hřišti zhruba velikosti fotbalového, na branky velké 180x180 cm. Zatímco v ČR je boxlakros rozšířenější variantou této hry, celosvětově a v ostatních evropských zemích zvlášť převažuje fieldlakros.

Hráči Jižního Města jsou českými fieldlakrosovými mistry a v Berlíně vstoupili do bojů ve své základní skupině úspěšně. Po pátečních výhrách nad irským týmem ILL Allstars (11 : 5), reprezentačním celkem Švýcarska (8 : 4) a výběrem západní divize německé ligy Bundesliga West (8 : 7) je čekal sobotní zápas s nejsilnějším soupeřem skupiny – americkým týmem Global Players. Hráči Jižního Města zápas po celou dobu kontrolovali a po výhře 8 : 5 postoupili do vyřazovacích bojů bez porážky z prvního místa skupiny.

Ve čtvrtfinále narazili na reprezentační celek Lotyšska, který porazili přesvědčivě v poměru 13 : 4. V nedělním semifinále navázali na předchozí vynikající výsledky a v napínavém souboji porazili zkušený anglický tým Nando v poměru 8 : 6.

Do finálového souboje nastoupil jihoměstský celek před zaplněnou tribunou stadionu Lichterfelde proti silnému výběru hráčů amerických univerzit, týmu Global Starz, a hned v prvních sekundách utkání se ujal vedení. Během tohoto divácky atraktivního zápasu se vedení přelévalo ze strany na stranu a žádný z týmů si nedokázal vytvořit dostatečnou převahu. Během poslední periody se pak český tým dostal do tříbrankového vedení a závěr zápasu již s přehledem kontroloval. Po výhře v poměru 14 : 11 se tak mohli hráči SK Lacrosse Jižní Město se radovat z triumfu.

Výhrou v letošním ročníku tak mužský tým po dlouhé odmlce navázal na vítězství v letech 2004 a 2005. Středopolař Jakub Nosek byl oceněn jako nejužitečnější hráč turnaje.

Druhý český zástupce, LCC Radotín, skončil na celkovém osmém místě. Radotínští se soustředí spíše na boxlakros a do Berlína nepřijeli v plné sestavě. Veteránská obrana a naopak mladý útok však dokázali odehrát velmi dobré zápasy. V základní skupině porazili anglický výběr Flamin Nomads 10 : 3, domácí BLAX 9 : 3 a výběr severní divize bundesligy 12 : 4. V souboji o vítězství ve skupině podlehli zkušenému švédskému týmu Farsta 1 : 5 a ve čtvrtfinále narazili na pozdějšího finalistu, Global Starz. Radotínští byli tomuto soupeři po celou dobu důstojným soupeřem a nakonec podlehli o pouhý gól 8 : 9. V dalším zápase se střetli s dalším americkým výběrem, Global Players, a po nepodařené koncovce Radotína se i tentokrát radoval z těsného vítězství 8 : 7 zámořský celek. V závěrečném zápase o celkové 7. místo se pak Radotín podruhé utkal se švédskou Farstou a podruhé na ni nestačil, tentokrát bylo skóre 4 : 5.

O to úspěšnější byl ženský tým LCC Radotín, který jasně dominuje domácí soutěži. Základní skupinou berlínského turnaje prošel hladce a po vítězstvích nad americkým výběrem Global Starz (13 : 4), holandskými Amsterdam Lions (20 : 1) a výběrem jižní divize německé bundesligy (13 : 2) narazil ve čtvrtfinále na českého rivala z Jižního Města, který postoupil do vyřazovacích bojů ze druhého místa základní skupiny po výhrách 6 : 5 nad berlínskými BLAX a 11 : 0 nad finským týmem Helsinki Chiefettes a porážce od amerického výběru Global Players 2 : 9.

Radotínské hráčky potvrdily v tomto zápase své výkony z české ligy a vyhrály 8 : 4. V následných zápasech o umístění hráčky z Jižního Města porazily juniorskou reprezentaci Německa 4 : 1 a po přesvědčivé výhře nad výběrem Bundesliga Süd v poměru 6 : 0 obsadily konečné 5. místo, stejně v předešlém roce.

Na radotínská děvčata čekal v semifinále tým Global Players, jehož základ tvořily americké hráčky, doplněné o několik Holanďanek a také o dvě hráčky českého týmu FTVS Retro Teen, Barbaru Bažantovou a Evu Chudlařskou. Zápas byl velmi vyrovnaný a nakonec skončil těsným vítězstvím Global Players 9 : 8. Hráčky LCC pak v zápase bronz zopakovaly vítězství nad Global Starz, tentokrát v poměru 9 : 5. Tým Global Players se pak po napínavém finále proti výběru USA Athletes International stal celkovým vítězem ženského turnaje. Zápas skončil v poměru 11 : 10.

Více informací o berlínském turnaji najdete na www.berlinopen.de.


Již tento víkend pak vrcholí česká liga ženského lakrosu. V sobotu jsou na programu semifinálové zápasy – od 10 h LCC Girlz nastoupí proti FTVS Retro Teen, od 12 h se utkají LCC Chicks s SK Lacrosse Jižní Město. V neděli se pak od 10 h hraje zápas o bronz a od 12 h finále. Hraje se na fotbalovém stadionu v Radotíně.

Ani muži nelení – o nadcházejícím víkendu v Malešicích proběhne druhé kolo Národní fieldlakrosové ligy. V sobotu se od 10.00 střetne Slavia s Malešicemi a od 12.30 Radotín s Jižním Městem a v neděli od 10.00 Slavia s Radotínem a od 12.30 je na programu repríza loňského finále Jižní Město v. Malešice.  

Fanoušci lakrosu se pak mohou těšit na tradiční mezinárodní Prague Cup ve fieldlakrosu a ženském lakrosu, který proběhne na hřištích SK Slavia v Edenu od 6. do 12. července. Podrobnosti najdete na www.lacrossepraguecup.cz.

Radim Kopřiva, Ondřej Mika

Foto Anna Ničová, Ondřej Mika, Olga Petráková

 

  

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 203