Lacrosse > Mužský lakros > Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

21.6.2011 Hráči SK Lacrosse Jižní Město uspěli na mezinárodním fieldlakrosovém turnaji v Berlíně, mezi ženami obsadil tým LCC Radotín třetí místo.

Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně
Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně
Lakrosisté Jižního Města vyhráli turnaj v Berlíně

Ve dnech 17.–19. června 2011 se v Berlíně uskutečnil každoroční mezinárodní turnaj Berlin Open – jedna z největších lakrosových akcí svého druhu v Evropě. Klání o titul se tradičně účastní 20 mužských a 12 ženských týmů, čítajících dohromady přes 500 hráčů a hráček z celého světa. České týmy SK Lacrosse Jižní Město a LCC Radotín patří k pravidelným účastníkům turnaje.

Narozdíl od boxlakrosu hraného na hřišti s mantinely, jehož nejlepší světové hráče jsme měli možnost sledovat před měsícem na mistrovství světa v Praze (více na www.wilcprague2011.eu), se fieldlakros hraje na hřišti zhruba velikosti fotbalového, na branky velké 180x180 cm. Zatímco v ČR je boxlakros rozšířenější variantou této hry, celosvětově a v ostatních evropských zemích zvlášť převažuje fieldlakros.

Hráči Jižního Města jsou českými fieldlakrosovými mistry a v Berlíně vstoupili do bojů ve své základní skupině úspěšně. Po pátečních výhrách nad irským týmem ILL Allstars (11 : 5), reprezentačním celkem Švýcarska (8 : 4) a výběrem západní divize německé ligy Bundesliga West (8 : 7) je čekal sobotní zápas s nejsilnějším soupeřem skupiny – americkým týmem Global Players. Hráči Jižního Města zápas po celou dobu kontrolovali a po výhře 8 : 5 postoupili do vyřazovacích bojů bez porážky z prvního místa skupiny.

Ve čtvrtfinále narazili na reprezentační celek Lotyšska, který porazili přesvědčivě v poměru 13 : 4. V nedělním semifinále navázali na předchozí vynikající výsledky a v napínavém souboji porazili zkušený anglický tým Nando v poměru 8 : 6.

Do finálového souboje nastoupil jihoměstský celek před zaplněnou tribunou stadionu Lichterfelde proti silnému výběru hráčů amerických univerzit, týmu Global Starz, a hned v prvních sekundách utkání se ujal vedení. Během tohoto divácky atraktivního zápasu se vedení přelévalo ze strany na stranu a žádný z týmů si nedokázal vytvořit dostatečnou převahu. Během poslední periody se pak český tým dostal do tříbrankového vedení a závěr zápasu již s přehledem kontroloval. Po výhře v poměru 14 : 11 se tak mohli hráči SK Lacrosse Jižní Město se radovat z triumfu.

Výhrou v letošním ročníku tak mužský tým po dlouhé odmlce navázal na vítězství v letech 2004 a 2005. Středopolař Jakub Nosek byl oceněn jako nejužitečnější hráč turnaje.

Druhý český zástupce, LCC Radotín, skončil na celkovém osmém místě. Radotínští se soustředí spíše na boxlakros a do Berlína nepřijeli v plné sestavě. Veteránská obrana a naopak mladý útok však dokázali odehrát velmi dobré zápasy. V základní skupině porazili anglický výběr Flamin Nomads 10 : 3, domácí BLAX 9 : 3 a výběr severní divize bundesligy 12 : 4. V souboji o vítězství ve skupině podlehli zkušenému švédskému týmu Farsta 1 : 5 a ve čtvrtfinále narazili na pozdějšího finalistu, Global Starz. Radotínští byli tomuto soupeři po celou dobu důstojným soupeřem a nakonec podlehli o pouhý gól 8 : 9. V dalším zápase se střetli s dalším americkým výběrem, Global Players, a po nepodařené koncovce Radotína se i tentokrát radoval z těsného vítězství 8 : 7 zámořský celek. V závěrečném zápase o celkové 7. místo se pak Radotín podruhé utkal se švédskou Farstou a podruhé na ni nestačil, tentokrát bylo skóre 4 : 5.

O to úspěšnější byl ženský tým LCC Radotín, který jasně dominuje domácí soutěži. Základní skupinou berlínského turnaje prošel hladce a po vítězstvích nad americkým výběrem Global Starz (13 : 4), holandskými Amsterdam Lions (20 : 1) a výběrem jižní divize německé bundesligy (13 : 2) narazil ve čtvrtfinále na českého rivala z Jižního Města, který postoupil do vyřazovacích bojů ze druhého místa základní skupiny po výhrách 6 : 5 nad berlínskými BLAX a 11 : 0 nad finským týmem Helsinki Chiefettes a porážce od amerického výběru Global Players 2 : 9.

Radotínské hráčky potvrdily v tomto zápase své výkony z české ligy a vyhrály 8 : 4. V následných zápasech o umístění hráčky z Jižního Města porazily juniorskou reprezentaci Německa 4 : 1 a po přesvědčivé výhře nad výběrem Bundesliga Süd v poměru 6 : 0 obsadily konečné 5. místo, stejně v předešlém roce.

Na radotínská děvčata čekal v semifinále tým Global Players, jehož základ tvořily americké hráčky, doplněné o několik Holanďanek a také o dvě hráčky českého týmu FTVS Retro Teen, Barbaru Bažantovou a Evu Chudlařskou. Zápas byl velmi vyrovnaný a nakonec skončil těsným vítězstvím Global Players 9 : 8. Hráčky LCC pak v zápase bronz zopakovaly vítězství nad Global Starz, tentokrát v poměru 9 : 5. Tým Global Players se pak po napínavém finále proti výběru USA Athletes International stal celkovým vítězem ženského turnaje. Zápas skončil v poměru 11 : 10.

Více informací o berlínském turnaji najdete na www.berlinopen.de.


Již tento víkend pak vrcholí česká liga ženského lakrosu. V sobotu jsou na programu semifinálové zápasy – od 10 h LCC Girlz nastoupí proti FTVS Retro Teen, od 12 h se utkají LCC Chicks s SK Lacrosse Jižní Město. V neděli se pak od 10 h hraje zápas o bronz a od 12 h finále. Hraje se na fotbalovém stadionu v Radotíně.

Ani muži nelení – o nadcházejícím víkendu v Malešicích proběhne druhé kolo Národní fieldlakrosové ligy. V sobotu se od 10.00 střetne Slavia s Malešicemi a od 12.30 Radotín s Jižním Městem a v neděli od 10.00 Slavia s Radotínem a od 12.30 je na programu repríza loňského finále Jižní Město v. Malešice.  

Fanoušci lakrosu se pak mohou těšit na tradiční mezinárodní Prague Cup ve fieldlakrosu a ženském lakrosu, který proběhne na hřištích SK Slavia v Edenu od 6. do 12. července. Podrobnosti najdete na www.lacrossepraguecup.cz.

Radim Kopřiva, Ondřej Mika

Foto Anna Ničová, Ondřej Mika, Olga Petráková

 

  

 

 

Právě se hraje

 

Anketa

Časový limit
Celkem hlasů 137
Byli byste pro zavedení útočného času v NFLL?