Lacrosse > Lakros upíná zraky k olympijským hrám. Pomoct má atraktivnější verze

Lakros upíná zraky k olympijským hrám. Pomoct má atraktivnější verze

20.10.2021

Zahrát si na olympijských hrách za sedm let v Los Angeles by se mohlo podařit i českým reprezentantům v lakrosu. Ženský národní tým si předstupínek této mety zkusí už příští rok na Světových hrách. Hrát se bude v novém odvětví, takzvaném olympijském lakrosu neboli Sixes. Tuto neděli startuje na Mrázovce nová soutěž Czech Sixes League. O tom všem se mluvilo dnes na tiskové konferenci.

Celá lakrosová komunita se v posledních letech intenzivně snaží pomoci tomuto sportu na olympijské hry. Mezinárodní olympijský výbor přiznal v létě Světovému lakrosu plné členství. Jedním z velkých propagátorů této snahy je výkonný ředitel Světového lakrosu Jim Scherr.

Ten si atmosféru olympijských her zažil jako sportovec, když reprezentoval USA v roce 1988 jako zápasník ve volném stylu. Později byl generálním sekretářem Olympijského výboru Spojených států amerických. Teď bojuje za lakros. „Doufám, že dostaneme možnost být součástí olympijských her v roce 2028. Tento sport ztělesňuje olympijské ideály jako žádný jiný. Má fenomenální historii, tradici a původ, ale zároveň je moderní a velmi rychle se rozvíjející. Navíc Sixes má velký potenciál stát se olympijskou disciplínou a být lákadlem pro televize, média i sociální sítě,“ řekl Scherr.

Prvním krůčkem k dlouhé cestě na olympijské hry bude pro muže i ženy účast na Světových hrách příští rok v americkém Birminghamu. Tam zamíří i česká ženská reprezentace. Její hlavní trenér Adam Ondráček mluvil o přípravě na tuto akci, které bezprostředně předchází mistrovství světa v ženském lakrosu. „Část přípravy musíme Světovým hrám obětovat, protože trošku zaostáváme za světovou špičkou. To je třeba Kanada, USA nebo Austrálie. Chceme tam ale předvést co nejlepší výsledek,“ přiznal Ondráček na dnešní tiskové konferenci. „Výhodou je, že se naše děvčata znají dlouho a pravidelně spolu trénují. Vzniká mezi nimi chemie, na rozdíl od ostatních týmů, které se schází tak dvakrát do měsíce,“ pochvaloval si Ondráček.

Anna Lottmann, jedna z nejzkušenějších hráček, strávila pět let v USA. „Tam je lakros velmi známý, univerzitní liga tam je jednou největších vůbec. Je to prostě atraktivní sport, ve kterém se hodně naučíte. To, že se dostane na olympiádu, je sen. Náš tým podle mého názoru má šanci se na do Los Angeles kvalifikovat,“ uvedla Lottmann.

Už v neděli odstartuje na Mrázovce první kolo nové oficiální soutěže šestkového lakrosu, Czech Sixes League. Formát je vymyšlen tak, aby byl herně i divácky zajímavější. Hráči byli draftováni, nebudou tedy hrát s tradičními kolegy z klubů. „Tím pádem jsou celky vyrovnané. Je to skvělá příležitost zahrát si kvalitní zápasy,“ láká spoluzakladatelka nové soutěže Barbara Bažantová. 

Novou disciplínu vítá také prezidenta Českého ženského lakrosu Adéla Blahovcová. „Jde o úplně jiný styl lakrosu, a proto je tam několik výhod. Méně lidí na hřišti, rychlejší hra, zmizelo rozdělení hráček na posty. Vždy, když je něco nové, hráčky to ocení. Máme zase o důvod víc se zlepšovat. Za oponou je pak snížení nákladu na výjezdy, snadnější management celého týmu a také širší pole pro trenéry vybrat ty nejlepší,“ vyjmenovává Blahovcová.

Ambasarorkou Czech Sixes League se stala beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková, která pochází z mekky českého lakrosu- Radotína. Rozhovor s ní přineseme na webu zítra.

Text: Natálie Chocholoušová

Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 270